April 2020 05 / يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۲۰۵۲۸
۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
0
پول نیوز - معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه تسهیل تجارت جواب تحریم است، گفت: تمهیدات لازم برای تأمین کالاهای اساسی انجام شده و در این حوزه جای نگرانی وجود ندارد.

نگرانی بابت کالاهای اساسی وجود ندارد

 

به گزارش پول نیوز، محمد نهاوندیان، امروز شنبه ۲ آذر ۹۸ در حاشیه بازدید از سامانه‌های گمرک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس گزارشات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تلاش‌هایی که در جهت هوشمندسازی فرآیند تجارت کشور صورت گرفته، مؤثر بوده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند این هستیم که فرآیند تجارت را هوشمند کنیم تا از این طریق، خواب کالا کاهش یابد؛ ضمن اینکه باید مسیر رسیدن کالا را به صورت هوشمند مدیریت کنیم که این مساله، مستلزم این است که همه دستگاه‌های ذیربط در تجارت، به صورت لحظه‌ای اطلاعات را تبادل کنند؛ همانطور که گمرک در این بخش پیشرو بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون گام‌های بلندی در این مسیر برداشته شده است، ادامه داد: اقدامی که باید به صورت جدی دنبال شود، پیوند فعالیت‌های گمرک با مراحل پیشین و پسین مجموعه تجارت کشور است.

نهاوندیان گفت: در شرایطی که سیاست کشور در راستای برقراری ارتباط جدی با همسایگان است، حرکت‌هایی که طی سالیان گذشته انجام شده، منجر به این شده است که بیشتر واردات کشور از طریق ارز حاصل از صادرات تأمین شود.

وی تأکید کرد: بیش از گذشته باید روی هوشمندسازی تجارت تمرکز کنیم؛ پاسخ عملی به فشار‌های تحریمی، تسهیل تجارت است.

این مقام مسئول افزود: علیرغم ادعاها، تجارت در کشور در حال انجام است و توانسته ایم در صادرات غیرنفتی به تراز مثبت تجاری برسیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به لزوم پیوند دستگاه‌ها با یکدیگر گفت: تلاش این است که هم افزایی بین دستگاه‌ها افزایش یابد؛ در این راستا طی هفته گذشته دو جلسه داشتیم.

وی تأکید کرد: باید از منابع ارزی کشور استفاده بهینه کرده و با صادرات، واردات را تأمین کنیم.

نهاوندیان تأکید کرد: در شرایطی که تحریم اعمال می‌شود، باید با تسهیل تجارت، جواب تحریم را بدهیم که بر این اساس، تسهیل تجارت هدف ما است، چرا که این موضوع به توسعه کشور و تولید کمک می‌کند.

اصلاح سیستم توزیع در دستور کار

وی در ادامه با اشاره به انبار شدن کالا‌ها گفت: با دستور رئیس جمهور، مساله انبار شدن کالا‌ها در برخی گمرکات خاص مورد توجه قرار گرفته و در این راستا جلسات زیادی برگزار شده است.

نهاوندیان افزود: بر اساس ذخیره استراتژیک کالا‌های اساسی، کشور در شرایط قابل اعتمادی قرار داشته و مقابله با نوسان در دستور کار تنظیم بازار کالا‌های اساسی قرار دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: تمهیدات لازم برای تأمین کالا‌های اساسی صورت گرفته و در این حوزه جای نگرانی وجود ندارد.

وی گفت: با اصلاح سیستم توزیع، می‌توانیم از خواب کالا در گمرکات جلوگیری کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
2 واکسن کرونا در مرحله آخر تست انسانی
دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده‌اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می‌شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده‌اند، فعلا در مرحله پیش‌بالینی قرار خواهند داشت.