کد خبر: ۳۲۰۴۹
۱۹ دی ۱۳۸۹ - ۱۷:۰۱
0
معاون وزیر نفت با اشاره به تفکیک بیش از 200 هزار کنتور گاز مشترکان در سالجاری دلایل افت فشار گاز در جایگاه‌های سی.ان.جی را اعلام کرد و گفت: شرکت ملی گاز با سارقان علمکهای گاز برخورد قانونی می کند.

مهر: جواد اوجی در یک نشست خبری با بیان اینکه تا پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کارهای کارشناسی شده ای بر روی تعیین دامنه مصرف گاز طبیعی مشترکان خانگی انجام شده است، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده هر مشترک خانگی ماهانه 50 تا 60 متر مکعب گاز برای گرمایش آب و پخت و پز مصرف می کند که اگر در پنج ماهه پایانی سال یک بخاری به مدت 12 ساعت روشن باشد مصرف گاز خانوارها به حدود 160 متر مکعب در ماه افزایش می یابد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز، افزود: در حال حاضر مصرف ماهانه 240 تا 300 متر مکعب گاز مطابق با الگوهای تعیین شده بوده که با این میزان مصرف تنها 11 هزار تومان باید هزینه برای مصرف گاز پرداخت شود.

تفکیک 200 هزار کنتور گاز در ایران
 
معاون وزیر نفت با بیان اینکه پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به منظور تفکیک کنتورهای مشترک گاز به اندازه کافی کنتور در انبارها و مراکز استانها ذخیره سازی شده است، گفت: تمامی مشترکان خانگی با مراجعه به شرکت های گاز استانی و با تهیه تاییدیه نظام مهندسی می توانند در مدت 48 ساعت کنتور تفکیک شده و مستقل نصب کنند.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز هزینه تفکیک هر کنتور گاز را بر اساس متراژ واحدهای مسکونی 38 تا 42 هزار تومان اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 200 هزار کنتور مجزا و تفکیک شده در اختیار مشترکان گاز قرار گرفته که در استان تهران فقط 60 هزار کنتور تفکیک شده تحویل مشترکان شده است.
 
معاون وزیر نفت همچنین با اعلام اینکه از ابتدای سال آینده قبوض گاز مشترکان خانگی تجاری به صورت یک ماهه صادر خواهد شد، تصریح کرد: هدف از صدور 30 روزه قبوض گاز کاهش حجم و بار نقدینگی قبوض برای مشترکان است.
 
این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت با بیان اینکه کوتاه شدن مدت دوره صدور قبوض گاز منجر به افزایش هزینه های شرکت ملی گاز خواهد شد، بیان کرد: هم اکنون صدور هر یک صورتحساب 500 تا 700 تومان هزینه در بر دارد.
 
برخورد قانونی با سارقان گاز
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به افزایش بازرسی های محسوس و نامحسوس از وضعیت شبکه و علمکهای گاز شهری و روستایی، تاکید کرد: همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها این بازرسی ها شدت گرفته است.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای به حداقل رسیدن سرقت از علمک و شبکه های گازرسانی برنامه ریزی وسعی انجام شده است، تبیین کرد: از سوی دیگری قوانینی برای برخورد با متخلفان گازی پیش بینی شده است.
 
نائب رئیس هیات مدیره شرکت ملی گاز همچنین در خصوص افت فشار گاز در جایگاههای سی.ان.جی با اعلام اینکه هم اکنون با وجود افزایش مصرف گاز خانگی اما فشار گازشهرها در شرایط مطلوبی است، تاکید کرد: در حال حاضر شفشار ورودی گاز به شهرهای کشور حدود 250 تا 500 پس اس آی است.
 
وی با اعلام اینکه علت افت فشار گاز در جایگاههای سی.ان.جی به دلیل مشکل در توربوکمپرسوهای گازی جایگاهها بوده است، بیان کرد: کاهش ارزش حرارتی گاز طبیعی به هیچ وجه صحت ندارد.
 
تزریق روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز به مخازن نفتی
 
معاون وزیر نفت با بیان اینکه سال گذشته هیچ گونه افت فشار و قطعی گاز در سطح شبکه سراسری گزارش نشده است، گفت: از ابتدای سال جاری تعمیرات اساسی تمامی پالایشگاههای گاز، خطوط انتقال و تاسیسات تقویت فشار گاز برای تامین مطمئن گاز مشترکان در فصل زمستان انجام شده است.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به برگزاری جلسات ستاد سوخت زمستانی به صورت دائم در وزارت نفت بیان کرد: هم اکنون میزان ذخیره سازی سوخت مایع در صنایع و نیروگاههای کشور در شرایط مطلوبی بوده و در صورت افزایش مصرف برای تامین گاز بخش خانگی امکان محدودیت عرضه گاز به این بخش ها وجود دارد.
 
وی همچنین با اشاره به راه اندازی خط لوله یک هزار و 200 کیلومتری شمال و شمال شرق کشور از منطقه پارچین تهران تا سنگ بست خراسان تاکید کرد: با بهره برداری از این پروژه امکان تامین پایدار گاز 6 تا 7 استان شمال و شمال شرق کشور به صورت پایدار فراهم شده است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه در روزهای اخیر دمای هوای برخی از استانها حتی به زیر صفر درجه کاهش یافته است، اظهار داشت: اما با وجود کاهش دما هیچ گونه افت یا کمبود گازی در سطح کشور وجود نداشته است.
 
اوجی با اعلام اینکه از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها روزانه 20 تا 21 میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی صرفه جویی شده است، بیان کرد: حتی در برخی از استانها مصرف گاز 15 درصد کاهش یافته و پیش بینی می شود در ادامه اجرای این قانون متوسط مصرف گاز در بخش خانگی کاهش بیشتری یابد.
 
به گفته وی کاهش 20 میلیون متر مکعبی مصرف روزانه گاز ایران معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی و خوراک مورد نیاز برای سه مجتمع پتروشیمی است که با این کاهش در بخش خانگی میزان گازرسانی به صنایع و نیروگاههای کشور افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت با تاکید براینکه افزایش گازرسانی به صنایع منجر به کاهش روزانه 20 میلیون لیتری مصرف فرآورده های نفتی در صنایع و نیروگاههای کشور شده است، تصریح کرد: با افزایش گاز رسانی و کاهش مصرف سوخت مایع روزانه 16 میلیون دلار صرفه جویی ارزی حاصل می شود.
 
وی با یادآوری اینکه از ابتدای دی ماه تاکنون به طور متوسط 83 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به صنایع کشور تحویل شده، اظهار داشت: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بخش خانگی می تواند از اتلاف مصرف گاز در این بخش جلوگیری کرده به طوری که با صرفه جویی 30 درصدی در این بخش امکان تزریق روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز به مخازن نفتی و یا تامین خوراک 10 مجتمع پتروشیمی فراهم می شود.
 
اوجی ظرفیت تولید گاز ترش و شیرین ایران را در مجموع 600 میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد و افزود: همچنین در شرایط فعلی امکان پالایش روزانه تا سقف 520 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاههای  داخلی وجود دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: