پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

تحقیق روی ۱۱ فضانورد نشان داد؛
کد خبر: ۳۲۰۴۶۴
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
0
پول نیوز - تحقیق جدید روی ۱۱ فضانوردی که ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی ساکن شدند، نشان می دهد سفر فضایی طولانی مدت احتمالا به لخته شدن یا معکوس شدن جریان خون منجر می شود که بسیار خطرناک است.

معکوس شدن جریان خون در بدن با سفرفضایی

 

به گزارش پول نیوز به نقل از دیلی میل، تحقیق جدید ناسا نشان می‌دهد فرستادن فضانوردان به ماه احتمالا تغییرات خطرناکی در بدن انسان ایجاد کند.

چنین سفری احتمالا سبب می‌شود جریان خون در قسمت بالایی بدن فضانوردان متوقف شود. حتی ممکن است هنگام چنین سفری جریان خون معکوس شود.

سفر به مریخ نیازمند آن است که فضانوردان حدود ۸ ماه را در گرانش صفر طی کنند. در این پژوهش محققان ناسا ۱۱ فضانورد سالم را بررسی کردند که به مدت ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی ساکن بودند. آن‌ها متوجه شدند در ۷ نفر از آنان نشانه‌هایی از توقف یا حتی معکوس شدن جریان خود در ورید ژوگولار داخلی چپ بدنشان وجود دارد. این ورید خون را از مغز دریافت می‌کند.

خطر اینجاست که چنین روندی به ایجاد لخته خون منجر می‌شود که در ماموریت‌های بلند مدت مانند سفر به مریخ مرگبار خواهد بود.

دانشمندان امیدوارند کشف چنین تاثیری از سفر فضایی بر بدن انسان به تولید درمان‌های جدید و فرایند‌هایی برای اختلال در این روند منجر شود. مایکل استنگر مدیر آزمایشگاه کاردیوواسکولار و ویژن در مرکز فضایی جانسون ناسا می‌گوید: این کشف غافلگیرمان کرد. انتظار نداشتیم جریان خون در سفر معکوس شود. این روند نرمال نیست. وجود چنین نشانه‌ای در بیماری روی زمین نشان دهنده لخته خون، تومور یا چیزی مشابه آن است.

در این گزارش محققان اعلام کرده اند چنین یافته‌ای نشان دهنده تاثیر سفر فضایی بر سلامت انسان‌های عادی به فضا است.

ناسا از چند سال قبل مطالعه تاثیر سفر فضایی بر بدن انسان و زمانی آغاز کرد که فضانوردان پس از گذراندن چند ماه در فضا از ابهام در دید و اختلال در بینایی گله داشتند.

محققان متوجه شدند بدون تاثیر گرانش، برخی فضانوردان درتخیله نرمال مایعات بدنشان دچار مشکل می‌شوند. آزمایش‌های اولتراساوند روی ورید ژوگولار داخلی چپ بدن آن‌ها قبل از سفر، ۵۰ روز و ۱۵۰ روز پس از آغاز پرواز انجام شد.

همچنین ۴۰ روز پس از بازگشت آن‌ها به زمین آزمایش اولترا ساوند دوباره انجام شد. به گفته محققان پزشکی روند معکوس شدن یا لخته شدن جریان خون به آمبولی ریوی منجر می‌شود که بسیار خطرناک است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: