April 2021 15 / پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
بررسی و تحلیل پرونده دهکده امید (1)
کد خبر: ۳۲۰۴۳۴
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
0
صلاح الدین ویسی گفت: اگر محدودیت اقتصادی نداشتیم و کار مزرعه خورشیدی و آبگرمکن خورشیدی را انجام می دادیم پروژه ما صد در صد، یک پروژه کامل و یک دهکده سبز ایجاد می شد.

پول نیوز- بعد از وقوع زلزله 7.3 ریشتری در جنوب شهر ازگله شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه، دکتر صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در شبکه های اجتماعی شماره حساب بانکی خود را اعلام کرد تا مردم کمک های مالی خود را به این حساب واریز کنند و وی این کمک ها را به مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه تحویل بدهد.

اما میزان کمک های مالی واریزی فراتر از انتظار وی رفت و در نهایت به رقم 3 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید. دکتر زیباکلام تصمیم گرفت پول های جمع شده را صرف خرید اقلام ضروری مثل آب و پتو نکند و یک روستا را به طور متمرکز بر مبنای الگوی توسعه پایدار بازسازی کند.

 

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه


او در نهایت روستای سراب ذهاب شهرستان سرپل ذهاب را برای بازسازی برگزید و نام طرح خود را «دهکده امید» گذاشت تا امید را به مردم نگران و زلزله زده این روستا برگرداند.
پول نیوز، در دومین سالگرد زلزله 21 آبان 1397 کرمانشاه، با دکتر صلاح الدین ویسی، یکی از افراد محوری طرح دهکده امید گفت و گو کرده است. این استاد معماری دانشگاه کردستان که تز دکترایش درباره معماری و انرژی های تجدید پذیر و پاک است، درباره میزان تحقق اهداف توسعه پایدار در قالب طرح دهکده امید سخن گفت.
گفت و گوی ما با دکتر ویسی، عضو کمیته آبادانی دهکده امید را می خوانید.


*****


*قبل از این که با آقای دکتر زیباکلام در خصوص اجرای پروژه «دهکده امید» همکاری کنید، شما در چارچوب دانشگاه کردستان به اجرای ایده «دهکده پایلوت» در مناطق زلزله زده کرمانشاه رسیده بودید.
آن طرح، به منابع مالی نیاز داشت که تامین نشد. اما در همان طرح، چه ایده آل ها و اهدافی را می خواستید دنبال کنید که البته به علت عدم حمایت مالی اجرایی نشد و سراغ اجرای ایده دهکده مورد نظر آقای دکتر زیباکلام رفتید؟

-در دومین سالگرد زلزله کرمانشاه هستیم و من امیدوارم دهکده ما به یک وضعیت مطلوب رسیده باشد که مردم از پروژه راضی باشند. حدود 15 روز پس از زلزله 21 آبان 1396 کرمانشاه، یک گردهمایی برگزار شد و آقای دکتر رشیدی به عنوان نماینده آقای دکتر زیباکلام، در آن جلسه شرکت داشت.

وقتی که نوبت به من رسید راجع به پروژه دانشگاه کردستان در مورد دهکده پایلوت بر اساس توسعه پایدار صحبت کردم. در توسعه پایدار، هم توسعه اقتصادی پایدار مطرح است و هم توسعه اجتماعی و فرهنگی پایدار دارد و هم توسعه زیست محیطی پایدار.

توسعه پایدار، بر اساس برنامه های سازمان ملل و یونسکو، تعداد 17 هدف اصلی دارد. این 17 هدف، در سه دسته اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تقسیم بندی می شوند. برای مثال در قسمت اجتماعی، گفته می شود باید فقر را به حداقل برسانیم و بین زن و مرد، عدالت اجتماعی برقرار کنیم و دسترسی به آموزش با کیفیت برای همه افراد وجود داشته باشد.

در بخش محیطی می گوید از انرژی تجدید پذیر مثل باد و انرژی خورشیدی استفاده کنیم، حداقل سوخت های فسیلی استفاده کنیم و حداقل گاز دی اکسید کربن را تولید کنیم. همچنین معماری را به سمت معماری سبز[معماری سازگار با محیط زیست] ببریم. در توسعه فرهنگی می گوید ما باید فرهنگ مردم را بالا ببریم و مردم را توانمند کنیم.

من در آن جلسه، این مباحث را توضیح می دادم. بعد آقای دکتر رشیدپور گفت اتفاقاً دکتر زیباکلا هم می خواهد چنین کاری انجام بدهد و یک مقدار کمک های مردمی هم جمع کرده است.

ما هم به عنوان استادان دانشگاه کردستان، مبلغی در حد 500 میلیون تومان جمع کرده بودیم. آقای دکتر رشیدپور پیشنهاد کرد که با آقای دکتر زیباکلام جلسه ای داشته باشم. همکاری ما با دکتر زیباکلام، از اینجا شروع شد. من پروژه را توضیح دادم. ایشان هم ایده های خوبی گرفته و به این نتیجه رسیده بود که به جای خرید کانکس و اقلام زودگذر دیگر، کمک های مردمی را برای پایداری اجتماعی، پایداری اقتصادی و پایداری زیست محیطی مناطق زلزله زده صرف کند.

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه

 

*به چه علت عنوان و نام «دهکده پایلوت» را برای طرح خودتان انتخاب کرده بودید؟

-ما بر اساس کمک هایی که جمع کرده بودیم به این نتیجه رسیدیم که اگر این مبلغ را بین مردم مناطق زلزله توزیع کنیم به هر نفر ممکن است مثلا 20 هزار تومان برسد یا اگر بین مردم یک منطقه خاص توزیع کنیم ممکن است به هر نفر 50 هزار تومان برسد. این افراد با دریافت چنین کمک هایی، می توانستند بخشی از نیازهای خودشان را برطرف کنند. اما بعد از یک هفته باز نیازمند می شوند.
در نتیجه ما گفتیم یک روستا را انتخاب کنیم و ان روستا را توانمند کرده و آن را برای روستاهای دیگر، الگو کنیم.

*به هر حال با آقای دکتر زیباکلام آشنا شده و تفاهم کرده بودید پروژه دهکده امید رااجرایی کنید.

-ما در همان مناطق زلزله زده با آقای دکتر زیباکلام، ملاقاتی داشتیم. چون از همه روستاها بازدید کردیم. در همین بازدیدها، همین روستای «سراب ذهاب» را به عنوان روستای پایلوت انتخاب کرده بودیم. این روستا، نسبت به روستاهای دیگر منطقه، مرکزیت دارد، به جاده اصلی نزدیک است و محل تقاطع سه جاده است.

ما اعتقاد داشتیم اگر این روستا بر مبنای توسعه پایدار ساخته شود، امکانش هست بقیه روستاها، از این روستاها الگو برداری یا کپی برداری کنند.

ما مطالعاتی را شروع کرده بودیم و عکس های هوایی منطقه را بررسی کردیم. میزان خسارت های روستاها و همین روستای سراب ذهاب را داشتیم. در این روستا تعداد 19 نفر فوت کرده بود و نسبت به جمعیت 400 نفری روستا، آمار بالایی بود.

*بالاخره وارد همکاری با پروژه دهکده امید شده بودید و قرار شده در قالب استفاده از حمایت های مردمی که به حساب بانکی آقای زیباکلام واریز شده، یک دهکده را در چارچوب الگو و معیارهای توسعه پایدار، بازسازی کنید.
در دوم بهمن 1396 تفاهم نامه بین آقای زیباکلام و بنیاد مسکن در مورد روستای سراب ذهاب امضا شد و در روز 12 بهمن، کلنگ اجرای پروژه در آن روستا با حضور آقای زیباکلام و جنابعالی به زمین زده شد.
در آن زمان ایده آل و اهدافی در نظر داشته اید. حدود دو سال بعد از اجرای این پروژه، چقدر از ایده آل و آرزوها در دهکده امید توانست محقق شود؟

-ایده ما این بود که ساختمان ها را بر اساس یک معماری و یک نقشه بسازیم که با فرهنگ مردم مطابقت داشته باشد و مردم، آن را بپذیرند. من فکر می کنم این کار را به طور صد در صد انجام دادیم.
بعد هم مردم آن روستا نظراتی داشتند. دوباره به دانشگاه کردستان می آمدم و اصلاح کرده و دوباره به روستا می بردم. از آن طرف بنیاد مسکن، حداقلی را برای ساخت واحدهای مسکونی تعیین کرده بود که 80 متر مربع بود. ما این محدودیت را هم اِعمال کردیم.

بعد گفتیم هر خانواری که خانه با مساحت بیش از 80 متر مربع می خواهد، ما به ازای تفاوت هزینه ها را پرداخت کند. خانوارهای آن روستا می توانستند در قالب پروژه ما، از کمک های مردمی ما برخوردار شوند.
بعضی از خانوارها، نقشه ما که دو خوابه بود به یک خوابه تبدیل کردند و دوست داشتند قسمت هال ساختمان، بزرگتر باشد. یا دوست نداشتند توالت در داخل واحد مسکونی باشد. ما پیشنهاد دادیم که توالت در داخل واحد مسکونی ساخته شود چون بعداً به این نتیجه می رسید که وجود توالت در داخل خانه ضروری است و استفاده از توالت داخل حیاط در روزهای سرد سال، سخت است.
توالت در داخل برخی واحدهای مسکونی ساخته شد ولی از آن به عنوان انبار استفاده می کنند. بعضی خانوارها، این موضوع را نپذیرفتند و توالت را در حیاط خانه خودشان ساختند. اما کلیّت نقشه ساختمان، همان چیزی است که ما تهیه کردیم.

در خصوص پنجره ها باید بگویم که در زمان زلزله، پنجره های برخی خانه ها سالم مانده بود. این پنجره ها، آلومینیومی بود. این خانوارها اصرار داشتند که هزینه ای نکنند و همان پنجره ها را در ساختمان جدید نصب کنند. ما صحبت کردیم که ما می خواهیم ایده پایدار داشته باشیم و میزان مصرف انرژی و سوخت را پایین بیاوریم.
ما گفتیم دیواری برای ساخت انتخاب کرده ایم که با روش ساخت «تری دی پنل» است و عایق خوبی از نظر صوتی و حرارتی است. گفتیم این نوع دیوار با پنجره آلومینیومی، مطابقت ندارد. ما با توضیحی که ارائه کردیم پذیرفتند و بعضی پنجره ها آلومینیومی را که نصب کرده بودند، در آوردیم و پنجره دو جداره نصب کردیم.

ما همچنین عایق پشت بام را انجام دادیم. یعنی پشت بام ساختمان های این روستا، عایق حرارتی است. فکر می کنم در ایران، کم نظیر است. در تابستان 1398، خود روستایی ها می گفتند که فقط چند ساعت کولر را روشن می کنیم و بعد از آن نیاز نداریم و مصرف انرژی کاهش پیدا کرده و سر و صدای بیرون هم به داخل خانه نمی آید.


*به هر خانوار 5 میلیون تومان از کمک های مردمی جمع شده در حساب آقای دکتر زیباکلام داده اید که دیوارهای اسکلت ساختمان با روش «تری دی پنل» ساخته شود و در برابر گرما و سرما عایق باشد و مصرف انرژی کمتر شود.


-بله. همین طور است. ما آن 5 میلیون تومان را محاسبه کرده بودیم که دور تا دور ساختمان را پوشش می داد و همه خانوارها این روش را اجرا کردند.

*بنیاد مسکن تقبل کرده بود که با استفاده از وام دولتی 75 واحد مسکونی برای ساکنان آن روستا بسازد و شما هم تقبل کرده بودید که 5 میلیون تومان پرداخت کنید تا دیوار معمولی احداث نشود تا عایق بودن رعایت شود.

-بنیاد مسکن برای تمام واحدهای جدیدی که ساخته شد وام داد. فکر می کنم به 95 خانوار وام داده شد. ما هم به همین نسبت، کمک های خودمان را اضافه کردیم و به حدود 95 واحد کمک کردیم. البته هفت یا هشت ماه است که من دیگر در جریان کار نیستم و به دلایل شخصی کمتر وقت می کنم به آن روستا بروم.

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه

 

*آقای زیباکلام گفته بود برای ساخت 75 واحد ثبت نام انجام شده بود اما بعداً70 خانوار دیگر از شهر به روستا برگشته و متقاضی ساخت خانه شدند.

-بله. مهاجرت معکوس از شهر به روستا اتفاق افتاد. من آمار دقیق تعداد متقاضیان ساخت خانه را ندارم. ما پنجره های دوجداره نصب کردیم. یک طرح دیگر که در حوزه معماری کار کردیم این بود که به روستا، حالت ویلایی دادیم. یعنی آن روستا حالت ویلایی دارد و مسیر دوچرخه را برای مسیرها در نظر گرفتیم.
یکی از پروژه هایی که در دست اجرا هست، تفکیک فاضلاب و آب باران است. آب باران به داخل باغچه می رود و فاضلاب هم در جایی جمع می شود و پسماند فاضلاب، دوباره در کشاورزی استفاده خواهد شد. مابقی آن نیز قرار است به کمپوست تبدیل شود.

از نظر فرهنگی هم، یک تیم در آنجا کار می کند و پنج شنبه های پاک را داریم. در آن روز، در زمینه تفکیک زباله از مبداء آموزش های لازم را ارائه می کنند. ما برای روستایی ها، چند سطل خریده ایم که تفکیک زباله انجام شود و مردم آنجا شیشه و کاغذ و زباله خشک را از مبداء یعنی منزل تفکیک می کنند.

*قرار بوده که با کمک های مردمی جمع آوری شده، پنل های خورشیدی برای تولید برق خورشیدی خریداری شود و آبگرمکن خورشیدی استفاده شود. آیا خرید پنل ها و آبگرمکن خورشیدی انجام شد که از انرژی خورشیدی برای تولید برق و گرم کردن آب استفاده شود؟

-در همان زمان، نرخ دلار یک دفعه از 3500 تومان به حدود 10 هزار تومان و 12 هزار تومان افزایش پیدا کرد. چون این اقلام وارداتی هستند، فکر می کنم دیگر وسع آقای زیباکلام نرسد. در عمل در این زمینه کاری انجام نشده.
با این که خرید این اقلام، آماده مناقصه شد اما ما یک مقدار دیر جنبیدیم و اقدام نکردیم. از خرداد 1397 به این طرف، همه چیز برعکس شد. یعنی در اسفند 1396 همه چیز آماده بود و مشخص بود که چه نوع پنل خورشیدی بخریم و آبگرمکن خورشیدی را از کجا بخریم. چون بنیاد مسکن هم با یک شرکت قرارداد داشت.

قرار بود ما تعداد 500 پنل خورشیدی از آن شرکت بخریم. آن شرکت هم برای هر پنل خورشیدی 500 هزار تومان به ما تخفیف می داد. چون خانه ها آماده نبود ما نمی توانستیم آبگرمکن های خورشیدی را بخریم و دپو کنیم. اکثر افراد گفتند بر سرعت ساخت خانه ها تمرکز کنیم و اول خانه ها ساخته شود و بعد آبگرمکن تهیه کنیم.
بعید می دانم که الان آبگرمکن های خورشیدی را تهیه کنیم یا پنل های خورشیدی خریداری شود که برق خورشیدی داشته باشیم.

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه

 

*پس یک مقدار از ایده کامل توسعه پایدار که استفاده از انرژی پاک خورشیدی بود عقب نشینی کردید.

-بله. ما دو پروژه آبگرمکن خورشیدی و پنل خورشیدی را نمی توانیم اجرا کنیم. قرار بود از آن آبگرمکن خورشیدی برای گرم کردن آب حمام استفاده شود و از گرمای ایجاد شده، برای گرم کردن فضای خانه استفاده شود. با پنل خورشیدی هم می شود برق خانه ها را تامین کرد.

*در نظر داشته اید برقی که با پنل های خورشیدی تولید می شد درآمدی هم برای ساکنان روستا ایجاد کند.

-بله. ما در اسفند 1396 محاسبات لازم را انجام دادیم. ما اگر یک مزرعه 100 کیلو واتی با پنل های خورشیدی داشتیم ماهیانه می توانست 40 میلیون تومان برای روستا درآمد زایی داشته باشد.

*این که پنل های خورشیدی و آبگرمکن های خورشیدی را نخریدید تصمیم کمیته آبادانی دهکده امید بود؟

-بله. تصمیم آن کمیته بود. فقط من یک نفر اصرار داشتم که بخریم و دپو کنیم. خیلی اصرار کردم و گفتم مطمئن هستم که تحریم ها شروع می شود و قیمت این اقلام گران می شود. گفتم ترامپ به قدرت رسیده. خیلی اصرار کردم اما خرد جمعی بر این بود که اول، خانه ها تکمیل شود و پنل و آبگرمکن، یک مقدار فانتزی تر و غیر ضروری تر است و در گام های بعدی خریداری شود.

*کمیته آبادانی دهکده چه تعداد عضو داشت و آیا به نحو مطلوب از تخصص این اعضا استفاده شد؟

-کمیته آبادانی، در ابتدا یک مقدار گسترده تر بود. بعداً و در تصمیم گیری های بعدی، تعداد اعضا به 8 نفر کاهش یافت که بشود راحت تصمیم گیری کنیم. جلسات این کمیته هم، عمدتاً در تهران برگزار می شد.
آقای مهندس کولیوند به عنوان مهندس ناظر، عضو این کمیته است. بنده هم عضو هستم. دکتر هادی عبادی از دانشگاه رازی کرمانشاه، عضو این کمیته است. آقای دکتر زیباکلام هم در این کمیته حضور دارند و دخترشان خانم لیلا زیباکلام هم عضو هستند. خانم قوانلو هم عضو است.

*احداث تصفیه خانه فاضلاب و لوله کشی فاضلاب از منازل تا تصفیه خانه در ماه های اخیر شروع شده. تصفیه خانه در مرحله بتون ریزی است. آن مخزنی که در حال ساخت و ساز است، بزرگ نیست و پسابی که تولید خواهد شد حجم زیادی ندارد تا آب کشاورزی را تامین کند.

-قطعاً حجم تولید فاضلاب، اینقدر زیاد نیست که نیاز کشاورزی را تامین کند. اما در همان حد، هر چقدر آب تولید شود و بازچرخانی شود، می توان یک مزرعه کوچک را آبیاری کرد. این کار از این جهت، قابل توجه است تا این که فاضلاب را داخل نهر و طبیعت رها کنیم.
به هر حال فاضلاب یک روستای کوچک، زیاد نیست و نمی شود یک کشاورزی صنعتی را به راه انداخت. اما حداقل این است که محیط زیست را آلوده نمی کند و آب پاکی را به بخش کشاورزی می دهد. مواد حاصل از تصفیه فاضلاب هم، به صورت کمپوست استفاده می شود.

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه

 

*چه زمانی این تصفیه خانه روستا به بهره برداری می رسد؟

-این پرسش را از آقای زیباکلام یا آقای مهندس کولیوند بپرسید. چون حدود هفت، هشت ماه است که من به آنجا نرفته ام. به همین دلیل احتمالا نتوانم جواب دقیقی به شما بدهم.

*آقای دکتر زیباکلام، از همان ابتدا کشاورزی با آبیاری قطره ای را در قالب پروژه دهکده امید مطرح کرده بودند. اما ظاهراً در سال های قبل از وقوع زلزله، پروژه ای در آن منطقه برای آبیاری قطره ای شروع شده بود. آن پروژه، همزمان با دهکده امید کارهایش جلو رفته است یا نه؟

-آن پروژه حدود چهار یا پنج سال قبل از زلزله انجام شده بود. آب سدهای بالادست را از طریق یک نهر خیلی بزرگ به روستاها می آورد. آن نهر و کانال، سه متر پهنا و سه متر ارتفاع دارد. آب از بالادست می آید و در کل منطقه دشت ذهاب که زمین حاصلخیز خوبی دارد، به صورت قطره ای بین کشاورزان توزیع می شود.
کارهای آن پروژه دارد پیش می رود. من در بازدیدی که هشت ماه قبل داشتم، می دیدم که در خیلی جاها از آبیاری قطره ای استفاده می کنند و ذرت های کاشته شده در آنجا رشد کرده بود.

*در زمینه تفکیک زباله از مبداء، متخصصانی که در چارچوب دهکده امید از خدمات آنها استفاده می شود به این نتیجه رسیدند که زباله ها به کود ارگانیک یا کمپوست تبدیل شود؟

-من در جریان تصمیمات اخیر نیستم ولی خانم دکتر شیرزادی که در استان کرمانشاه در زمینه تفکیک زباله کار کرده و در ایران هم خیلی معروف است، مشاور دهکده امید است. ایشان به آنجا رفته و حجم زباله ها را اندازه گیری کرده اند. البته مقیاس خیلی بالا نیست که قابل سرمایه گذاری صنعتی باشد.
در همان مقیاس کم، زباله ها را جدا کرده و استفاده می کنند. تا جایی که من اطلاع دارم قرار است این زباله ها به کمپوست تبدیل شود.


*این که شما می گویید چند ماه است به روستا سراب ذهاب یا همان دهکده امید، نرفته اید آیا به خاطر این است که برخی از اهداف دهکده امید نتوانسته محقق شود و به نوعی در شما دلسردی ایجاد شده؟

-خیر. من احساس می کردم افراد دیگری هستند که به آنجا نزدیکتر هستند و راحت تر به آنجا می روند. من در جریان این رفت و آمدها به روستا، در جاده کرمانشاه به کامیاران تصادف کردم. به همین دلیل، یک مقدار رفت و آمد برای من سخت تر شد. اما برای مشاوره علمی، هر زمان که نیاز بوده است در خدمت تیم دهکده امید بوده ام.

*آموزش هایی در زمینه قالی بافی و منجق بافی به زنان روستا ارائه شده بود. آیا این آموزش ها، منجر به درآمد هم شده یا فقط در حد آموزش هایی بوده که ارائه شده؟

-اگر این موضوع را از خانم دکتر قوانلو و خانم زیباکلام که مسئول این کار هستند، بپرسید بهتر است. خانم دکتر قوانلو و خانم زیباکلام، مسئول توانمند سازی زنان روستای سراب ذهاب هستند. واقعیت این است که من این نوع کارها را رصد نکرده ام.

*از ابتدای این پروژه، جنابعالی بحث توسعه پایدار را در نظر داشته اید. آیا برای شما مهم نبوده و نیست که بدانید جنبه های مختلف توسعه پایدار یعنی جنبه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تا چه حد در حال تحقق است و چقدر به هدف توسعه پایدار نزدیک می شود؟

-قطعاً خیلی برای من مهم است. این بخشی از زندگی من و بخشی از حرفه من هست ولی باید محدودیت ها را نیز در نظر داشت. ایده آل ها در یک طرف قرار دارد و محدودیت ها هم در طرف دیگر. بالاخره کمک های مردمی وجود داشته است و آقای دکتر زیباکلام، هر ماه گزارش می دهد که منابع جمع شده چگونه خرج می شود.

از یک طرف هم، تورم و مشکلات ناشی از تحریم ها را داریم. همه اینها باعث می شود که طبق برنامه جلو نرویم. این پروژه به قول معروف پارتنر دارد که مردم و بنیاد مسکن هستند. در مجموع همه اهدافی که روی کاغذ نوشته بودیم محقق نشده.
پیشنهاد من این است که متوقف نشویم و بعد از این که تصفیه فاضلاب را ساختیم و حتی اگر پول هم نداشتیم، دنبال منابع دیگر باشیم و از یونسکو و کمک های مردمی، استفاده کنیم و پروژه را تکمیل کنیم. یعنی آبگرمکن خورشیدی خریداری شود و از پنل های خورشیدی هم استفاده شود.

چگونگی اجرا شدن طرح دهکده امید/ موفقیت ها و ناکامی های تحقق توسعه پایدار در روستای زلزله زده کرمانشاه

 

*در قالب کمک های مردمی حدود 3 میلیارد و 500 میلیون تومان به حساب آقای دکتر زیباکلام واریز شده بود. آیا به غیر از این رقم توانستند کمک هایی از بنیاد مسکن یا از جاهای دیگر دریافت کنند که پروژه به نحو نسبتاً مطلوبی اجرایی شود و اهداف پروژه تا حد امکان محقق شوند؟

-من در جریان هستم که انجام کارهای مربوط به فوندانسیون و اسکلت ساختمان و دیوارهای داخلی ساختمان ها، به عهده بنیاد مسکن بوده و از محل وام اعطایی دولت تامین شده است. ما هزینه های مربوط به پنجره ها، عایق کاری پشت بام و دیوارهای دور تا دور ساختمان ها را تقبل کردیم. اما من به هیچ وجه وارد حساب های مالی دکتر زیباکلام نشدم و اصلاً نپرسیدم که چقدر پول در حساب مانده است.


*در مراسم پنج شنبه های پاک، زباله ها در محدوده روستا جمع آوری می شود. بر اساس فیلم و عکس هایی که وجود دارد عمدتاً از کودکان و بچه های برای این کار استفاده می شود و افراد بزرگسال کمتر در جمع اوری زباله ها حضور دارند.

در توسعه پایدار، همه افراد باید مشارکت کنند. آیا مشارکت نداشتن افراد بزرگسال به میزان تحقق توسعه پایدار ضربه نمی زند؟


-جمع آوری زباله ها با کمک دهیار روستا و افراد دیگر انجام می شود. مشارکت در این زمینه وجود دارد و زنان حضور دارند. اما مهم بچه ها هستند که بدانند چرا تفکیک زباله اهمیت دارد و چرا کم تولید کردن زباله مهم است.
آموزش های ما باید از آموزش های پایه ای و اساسی که همان بچه ها هستند باید شروع شود.


*از جنبه مشارکت همگانی که همگی مشارکت کنند و در زیبا شدن این روستانقش داشته باشند چطور؟


-قطعاً همه مشارکت دارند. یکی از پروژه های زیست محیطی ما، کاشت درخت بود. در سال 1397 که اولین سالگرد زلزله بود، درخت و نهال به روستایی ها هدیه دادیم. در زمان نوروز هم برنامه ای داشتیم. هدیه اصلی ما، دادن نهال بوده است و به ثمر هم رسیده اند.

 

*قرار بود که با استفاده از ضایعات محصولات کشاورزی از جمله ذرت برای تولید بیوگاز استفاده کنید. آیا در انجام این کار و تولید برق پاک، پیشرفتی داشتید؟

 

-ما در زمینه تبدیل ضایعات ذرت به بیوگاز، پیشرفت نداشته ایم.

 

*به هر حال توسعه پایدار، ایجاد تعادل و توازن در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی است. فکر می کنید تا چه حد بین این جنبه های سه گانه توانسته اید توازن و تعادل ایجاد کنید و در نهایت چقدر از اجرای دهکده امید رضایت دارید؟

 

-اگر محدودیت اقتصادی نداشتیم و کار مزرعه خورشیدی و آبگرمکن خورشیدی را انجام می دادیم پروژه ما صد در صد، یک پروژه کامل و یک دهکده سبز ایجاد می شد. ساختمان هایی که ساخته شده است کمترین اتلاف انرژی و سوخت را دارند.
مابقی پروژه ها را حداقل در حد 50 درصد توانسته ایم محقق کنیم. در حوزه زیست محیطی، اگر کاشت درخت و بافت روستا را در نظر بگیریم و تصفیه فاضلاب هم تمام شود ما در حد 70 درصد به آن ایده آل، نزدیک شده ایم.
در مورد توازن و تعادل باید بگویم که بین جنبه های زیست محیطی و اجتماعی، توازن خوبی ایجاد کرده ایم ولی در حوزه اقتصادی، یک مقدار عقب تر هستیم. چون بحث اقتصادی، یک بحث ریشه ای است و به آموزش حرفه ای مردم و آموزش های تخصصی ربط دارد. ما در حد 20 درصد تا 25 درصد در این زمینه کار کرده ایم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: