پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۲۰۳۸۸
۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
0
پول نیوز - محققان با استفاده از هوش مصنوعی سیستمی ابداع کرده اند که رفتارهای ناگهانی رانندگان انسانی خودروهای دیگر مانند تغییر لاین رانندگی را در جاده با ۲۵ درصد دقت بیشتر پیش بینی می کند.

شناسایی رانندگان خودخواه و فداکار توسط خودروهای آینده

به گزارش پول نیوز به نقل از انگجت، خودرو‌های خودران تا چندی دیگر وارد جاده‌ها می‌شوند. اما هنوز هم چالش‌های زیادی درحوزه اشتراک گذاری فضا میان رانندگان انسانی و رایانه‌ها وجود دارد. سیستم‌های هوش مصنوعی با این تصور ابداع می‌شوند که تمام انسان‌ها یک رفتار پیش بینی شده را انجام می‌دهند. اما همه رانندگان در ترافیک‌های سنگین می‌دانند که این امر همیشگی نیست.

درهمین راستا تحقیقی جدید در آزمایشگاه علوم رایانشی و هوش مصنوعی دانشگاه MIT مشکل چگونگی پیش بینی رفتار رانندگان دیگر توسط یک خودروی خودران را بررسی کرده است.

پیش بینی رفتار رانندگان نیازمند میزانی از آگاهی رفتار اجتماعی است که ماشین‌ها به سختی به آن دسترسی می‌یابند؛ بنابراین محققان با استفاده از ابزار‌های مربوط به روانشناسی اجتماعی به این سیستم کمک کردند تا رفتار‌های رانندگان را به دو دسته رانندگان خودخواه و رانندگان فداکار طبقه بندی کند.

این سیستم رفتار انسان‌ها هنگام رانندگی را رصد کرد و سپس توانست هنگامیکه خودرو‌های دیگر وارد لاین‌ها می‌شوند یا به طور ناگهانی به سمت چپ می‌پیچیند، حرکات رانندگان را با دقت ۲۵ درصد بیشتر از قبل پیش بینی کند.

قابلیت پیش بینی رفتار انسانی زمانی اهمیت می‌یابد که خودرو‌های خودران و رانندگان انسانی به طور همزمان در جاده حضور داشته باشند. به عنوان مثال خودروی خودران اوبری که در سال گذشته تصادف کرد و منجر به مرگ یک فرد شد، قابلیت تشخیص عابر پیاده‌ای که از وسط مناطق ممنوعه خیابان عبور می‌کند را نداشت.

ویلکو شوارتینگ محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: همکاری با انسان‌ها بدان معنا است که ماشین‌ها باید مقصود افراد را از روی رفتارشان درک کنند. تمایل انسان‌ها به همکاری یا رقابت روی رانندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در این تحقیق ما به دنبال درک آن هستیم که این روند را بهتر درک کنیم.

البته قبل از به کارگیری نتایج این تحقیق در جاده‌های واقعی باید آزمایش‌ها و پژوهش‌های بیشتری انجام شود. در مرحله بعد محققان باید مدل خود را در افراد دیگری که از جاده استفاده می‌کنند مانند عابران پیاده، موتور و دوچرخه سواران و همچنین سیستم‌های رباتیک نیز آزمایش کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جنتلمن های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند/ آمریکایی ها داعش را درست کردند تا ایران را بزنند
پول نیوز - امروز مراسم نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.