کد خبر: ۳۲۰۱۳
۱۹ دی ۱۳۸۹ - ۰۹:۰۴
0
يارانه نقدي خانوارهاي ايراني براي ماه‌هاي اسفند 89 و فروردين 90 در ماه اسفند به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.
دنیای اقتصاد - سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي از واريز مرحله دوم يارانه‌های نقدی در اسفندماه سال جاري خبر داد. محمدرضا فرزين در گفت‌وگو با فارس، در مورد مرحله دوم واريز يارانه نقدي به حساب سرپرستان خانوار گفت:‌ واريز مرحله دوم يارانه نقدي در اسفندماه سال‌جاري خواهد بود.

اظهارات سخنگوي كارگروه طرح‌تحول اقتصادي در حالی مطرح می‌شود که پیش از این بنا بر اعلام برخی مقامات، واریز یارانه‌های نقدی 2 ماهه بوده و بر این اساس پایان هر دو ماه یارانه 2 ماهه بعدی واریز خواهد شد.

بر این اساس، در فاز نخست پرداخت یارانه نقدی 89 هزار تومان به ازای هر ایرانی برای مدت دو ماه - با محاسبه یارانه نان- به حساب سرپرستان خانوار(برای ماه‌های دی و بهمن ماه) واریز شد و در فاز دوم یارانه نقدی اواخر بهمن‌ماه (برای ماه‌های اسفند و فروردین) به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.در همین حال بنا بر گفته رییس‌جمهور مبلغ یارانه نقدی در آینده حداقل دو برابر خواهد شد و برخی از مسوولان نیز بر این گفته رییس‌جمهور صحه گذاشته‌اند.

سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي همچنین در مورد زوج‌هاي جوانی كه در زمان ثبت نام جزو خانوار پدر و مادري بوده و يارانه دريافت نكرده‌اند، گفت: اگر هنگام پرداخت يارانه زوج‌ها جزو خانوار پدر و مادر بوده‌اند پس یارانه دريافت كردند، اما اگر ازدواج كرده و خانوار جديدي شكل داده‌اند، چون اسم و مشخصات آنها جزو خانوار پدر و مادري در سيستم ثبت شده است، يارانه‌هاي سال جاري را دريافت خواهند كرد.

فرزين تاكيد كرد:‌ به صرف اينكه اسامي زوج‌هاي جوان در ليست پدر و مادر بوده و ازدواج آنها ثبت شده باشد، به منزله داشتن سابقه در طرح دريافت يارانه تلقي مي‌شود و چه دختر و چه پسر باشد، يارانه دريافت خواهند كرد. سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي در مورد اينكه يارانه‌ خانوارهاي جديد ثبت نامي كي واريز مي‌شود، گفت: در اين زمينه بايد با سازمان هدفمندي يارانه‌ها صحبت شود و در حال حاضر فرصت اعلام شماره حساب براي خانوارهاي جديد از سوي سازمان هدفمندي يارانه‌ها بايد اعلام شود. وي گفت: سازمان هدفمندي در اين زمينه اطلاع‌رساني خواهد كرد.

واریز 3/5 هزار ميليارد تومان يارانه‌هاي نقدي در فاز اول
پرداخت یارانه نقدی به میزان هر نفر 89 هزار تومان (با احتساب یارانه نان) برای دو ماه در حالی صورت گرفته است که بر این اساس، دولت در فاز اول از پرداخت نقدي يارانه‌ها، بيش از پنج هزار ميليارد تومان به حساب سرپرستان خانوار واريز كرده‌ است.به این ترتیب، اگر بر اساس گفته وزير اقتصاد يارانه نقدي براي 60 ميليون نفر واريز شده باشد، با جمع 81 هزار تومان واريزي در مرحله اول وهشت هزار تومان واريزي در مرحله دوم به عنوان يارانه نان، مجموع اين رقم هم اكنون به حدود پنج هزار و 340 ميليارد تومان رسيده‌ است.

اين در حالي است كه به گفته سخنگوي طرح تحولات اقتصادي، اين ميزان يارانه در فاز دوم پرداخت یارانه نقدی، بار ديگر پيش از پايان سال جاري به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد. با اين وجود مي‌توان حدس زد كه دولت تا پايان سال حدود 10 هزار و 680 ميليارد تومان از اعتبار 12 هزار ميليارد تومان يارانه‌هاي نقدي سهم مردم را به حساب آنها واريز خواهد كرد.

براساس قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، ۵۰ درصد از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به مردم (به صورت یارانه نقدی و غیر نقدی)، ۳۰ درصد به تولیدکنندگان و ۲۰ درصد به دولت به منظور جبران آثار آن بر اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص می‌یابد.همچنین براساس مجوز مجلس، درآمد دولت از محل اصلاح قیمت‌های انرژی در سال‌جاری ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نیمی از آن سهم مردم خواهد بود.در این میان، شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش‌تر اعلام کرده بود 5/10 میلیون اقشار آسیب‌پذیر از یارانه بیشتری برخوردار خواهند شد و البته مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز در گفت‌وگوهای قبلی خود تاکید کرده بود که یارانه نقدی اقشار آسیب‌پذیر ۱۰ درصد بیشتر از سایر اقشار خواهد بود.

برداشت یارانه‌ها تنها 12 درصد
در حالی که مقامات دولتی از عادی بودن روند برداشت یارانه‌هاي نقدی همزمان با آغاز اصلاح قیمت حامل‌های انرژی از سوی مردم سخن مي‌گفتند، اما با گذشت زمان، گزارش‌هاي دریافتی از سطح شهر تهران و برخی از شهرهای کشور حاکی از ازدحام مردم در برخي شعب برای دریافت این وجوه بود. به‌گونه‌ای که شبکه شتاب بانک مرکزی با مشکل مواجه شد و جریان تراکنش‌هاي پایانه‌هاي فروشگاهی هم علاوه بر خودپردازها با اختلال مواجه گردید. با این حال به گفته وزیر اقتصاد در روز اول اجرای قانون تنها نیم درصد از مردم به بانک‌ها رفته و یارانه نقدی خود را برداشت کردند. به عقیده وی این آمار نشان مي‌دهد که مردم پس از اعلام اصلاح قیمت‌ها و آزاد شدن حساب یارانه‌هاي نقدی زندگی عادی خود را ادامه مي‌دهند و هیچ عجله‌ای برای برداشت یارانه‌هاي نقدی ندارند.

البته برخی از مقامات اقتصادی به دنبال افزایش مراجعه مردم برای دریافت یارانه‌های نقدی از ارایه تمهیداتی از جمله پرداخت سود بیشتر به حساب‌های یارانه‌ها یا ارائه کالاها با تخفیف‌های 10 تا 15 درصدی خبر دادند که بر اساس آن انگیزه برای برداشت‌های یارانه‌ای کمتر شود.
اما با گذشت چند روز از آغاز اجرای قانون وزیر اقتصاد هم اعلام کرد که بین 10 تا 12 درصد مردم یارانه‌های خود را برداشت کرده‌اند. همزمان رييس‌كل بانك مركزي هم ضمن رد برخي از شايعات درخصوص اينكه اگر پول را برداشت نكنيد از دست خواهيد داد، اطمينان داد كه بانك‌ها آمادگي كامل براي پاسخگويي به همه مراجعان را دارند.

برآورد دقیقی نداریم
البته با وجود گذشت بیش از 2 هفته از اجرای قانون یارانه‌ها، بانک مرکزی اعلام کرده است که نمی‌توان برآوردی از میزان دقیق برداشت یارانه‌ها داشت. این در حالی است که قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی پیش از این وعده داده بود، «یک هفته» پس از اجرای قانون می‌توان میزان دقیق برداشت یارانه را محاسبه کرد، اما هنوز هیچ‌گونه آماری در این خصوص ارائه نشده است. قضاوی در آخرین اظهار نظراعلام کرد از آنجا که وجوه یارانه‌ای با سپرده‌های مردم ترکیب شده و چون سپرده‌ها معمولا رشد خاص خود را دارد، نمی‌توان اعلام کرد که چه میزان یارانه توسط مردم برداشت شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
رها
09:02 - 1389/11/25
یارانهبه حساب واریز شده ولی چرا حق برداشت نداریم؟
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: