September 2021 19 / يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰
دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان در گفت و گو با «پول نیوز»:
کد خبر: ۳۲۰۰۴۶
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
0
دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با اشاره به کمبود مسکن در کشور گفت: این کمبود مسکن به غیر از شیوه ساخت و ساز صنعتی برطرف نمی شود.

طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز اجرایی شود

 
به گزارش پول نیوز،جعفر قرائتی ستوده در گفت و گو با «پول نیوز» با بیان اینکه چند سالی است به دنبال تدوین طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز در کشور هستیم، ادامه داد: در این راستا آموزش و توسعه سیستم های ساخت صنعتی الزامی است.

وی با بیان اینکه ما در بخش صنعتی سازی مسکن تاحدی جلو رفته ایم افزود: اما نیاز است که این موضوع با تدوین طرح جامع توسعه صنعتی ساخت و ساز تکمیل شود و در مسیر اجرای این طرح حرکت کنیم.

این صنعتی ساز مسکن در عین حال تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم ثبات را در بازار مسکن و قیمت مسکن ایجاد کنیم، نیاز است که دولت در بخش ساخت مسکن استیجاری سرمایه گذاری کند. چون با ساخت مسکن استیجاری است که می تواند قیمت اجاره را کنترل کند و در آن صورت قیمت مسکن خود به خود کنترل خواهد شد.

وی بیان کرد: بنابراین دولت باید این دو را در کنار هم اجرایی کند تا بتواند نتیجه مثمرثمری را در این مسیر به دست بیاورد.

قرائتی ستوده همچنین در خصوص طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور عنوان کرد: دولت روحانی طرح اقدام ملی مسکن را با ساخت 400 هزار واحد مسکونی شروع کرد و مجلس نیز ساخت یک میلیون واحد مسکونی را تصویب کرد که رییس جمهور نیز در اظهارات خود حرکت در این مسیر را عنوان کرده است.

وی با بیان اینکه توان اجرایی ما امکان ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال را به ما می دهد، افزود: اما این در حالی است که اجرای چنین طرحی بیش از این افزایش قیمت مصالح ساختمانی را به دنبال خواهد داشت، همانطور که در اجرای مسکن مهر شاهد دررفتگی نرخ مصالح ساختمانی بودیم. ضمن اینکه اخیرا نیز شاهد افزایش قیمت مصالح بوده ایم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با تاکید بر اینکه با برنامه ریزی صنعتی در حوزه سیستم های ساخت صنعتی، میزان استفاده از مصالح ساختمانی کاهش می یابد، تصریح کرد: درنتیجه با همین ظرفیت، امکانات، مصالح و توان موجود می توانیم با برنامه ریزی، بهره وری را تا دو برابر افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: ما نمی توانیم یکدفعه ساخت یک میلیون مسکن را کلید بزنیم، بلکه به مرور می توانیم ساخت این واحدها را آغاز کنیم، البته با این مسیری که دولت قبلی در طرح اقدام ملی مسکن در پیش گرفته بود، به طور قطع به نتیجه نمی رسیم. چون علیرغم اینکه قرار بود در قالب طرح اقدام ملی مسکن 400 هزار واحد ساخته شود، اما تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در دولت روحانی به 100 هزار واحد هم نمی رسد.

قرائتی ستوده ادامه داد: بنابراین با این مدل برنامه ریزی به طور قطع نمی توانیم به نتیجه برسیم و حتی اگر تبلیغات آن را شروع کنیم، افزایش قیمت وحشتناکی را ناگهان در بخش مصالح ساختمانی شاهد خواهیم بود.

وی در پاسخ به اینکه چه تغییراتی باید در مدل برنامه ریزی ها انجام گیرد، گفت: باید با استفاده از امکانات کارخانجاتی که در کشور داریم در راستای توسعه صنعتی سازی استفاده کنیم. صنعتی سازی فقط به این معنا نیست که فقط از سیستم های ساخت نوین استفاده کنیم و یا سیستم های پیش ساخته را اضافه کنیم، صنعتی سازی به مفهوم تفکر و برنامه ریزی است.

این صنعتی ساز مسکن افزود: به این معنا که صفر تا صد ساخت مسکن و تامین مصالح مورد نیاز را برنامه ریزی کنید و از سیستم های استفاده شود که آن سیستم هایی را تقویت کند که مصالح کمتری مصرف می کنند و در ذات خود بهینه سازی دارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با بیان اینکه چنین بستری در کشور وجود دارد، افزود: فقط باید به طور منسجم آنها را در کنار هم قرار داد و از آنها استفاده کرد. نه به این شیوه که در مسکن مهر در پیش گرفتند و برای استفاده از پنجره دوجداره و... وام بیشتری را در قالب صنعتی سازی به سازندگان اعطا کردند.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه در صنعتی سازی مسکن مهر به جای ارائه وام به تولیدکننده، به مصرف کننده وام دادند و در عین اینکه مسیر را خطا رفتند، مسکن مهر را هم به خطا بردند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: