پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۹۹۸۸
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
0
پول نیوز- وقتی بحث سرمایه‌گذاری به‌میان می‌آید، همه به تضمین بازگشت سرمایه اولیه و میزان سود فکر می‌کنند.

به گزارش گروه آموزش پول نیوز، هیچ‌کسی دوست ندارد برای کسب سود، سرمایه اولیه‌اش را هم به خطر بیندازد؛ اما راهکار چیست؟ چطور می‌توان هم سرمایه‌گذاری کرد و هم ریسک آن را تا حد امکان کاهش داد؟ آیا اصلا چنین کاری امکان‌پذیر است؟

در پاسخ باید بگوییم، ریسک را می‌توان کاهش داد، اما هیچگاه نمی‌توان ادعا کرد که ریسک یک سرمایه‌گذاری صفر می‌شود! چنین چیزی ابدا امکان ندارد؛ بنابراین باید پذیرفت که هیچ سرمایه‌گذاری را نمی‌توان یافت که میزان مشخصی از ریسک را نداشته باشد، اما می‌توان کاری کرد که این ریسک مدیریت شود و به حداقل برسد.

هیچ کسی دوست ندارد برای کسب سود، سرمایه اولیه‌اش را هم به خطر بیندازد؛ اما راهکار چیست؟ چطور می‌توان هم سرمایه‌گذاری کرد و هم ریسک آن را تا حد امکان کاهش داد

بگذارید یک مثال بزنیم. همه می‌دانیم سوار هواپیما شدن بدون ریسک نیست! اما آیا هرگز سوار هواپیما نمی‌شوید؟ به‌جز تعداد کمی از افراد، اغلب ما گاهی از ناوگان حمل‌و‌نقل هوایی استفاده می‌کنیم. در این میان برخی با انتخاب خطوط هوایی پیشرفته، به‌روز و خوشنام، ریسک سفر‌های هوایی‌شان را کاهش یا بهتر بگوییم مدیریت می‌کنند، اما در مقابل، برخی دیگر بدون توجه به سابقه اِیرلاین انتخابی، خود را در معرض ریسک بالاتری قرار می‌دهند. حال همین شرایط درباره سرمایه‌گذاری هم مصداق پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید در بورس سرمایه‌گذاری کنید و به‌دنبال بالاترین تضمین ممکن هستید، باید بگوییم بهترین تضمین به انتخاب خود شما باز می‌گردد. همانند انتخاب یک ایرلاین، انتخاب کارگزار، نوع سرمایه‌گذاری، مشاور مالی و استراتژی که انتخاب می‌کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد.

باید به نکات مختلفی توجه کرده و شیوه‌ای بیابید که ریسک سرمایه‌گذاری را به کمترین میزان ممکن رسانده و به اصطلاح شرایط را مدیریت کنید.

اما چطور می‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داد؟

ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در سهام متنوع، یک استراتژی مناسب برای کاهش ریسک است. به این صورت که شما پول خود را در چندین سبد، صندوق و شرکت مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید. جمله‌ای که بار‌ها و بار‌ها خواهید شنید این است: «همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید!».

همه پول خود را در یک سهم سرمایه‌گذاری نکنید: ممکن است شما یک سهم را آگاهانه انتخاب کرده باشید و در مورد آن تحلیل کافی داشته باشید و با سرمایه‌گذاری در آن سهم سود خوبی به دست بیاورید، اما توجه کنید که با سرمایه‌گذاری همه پول خود در یک سهم، شانس فوق‌العاده‌ای را برای سرمایه‌گذاری در سهام دیگر از دست می‌دهید. بهتر است نسبت کمی از پول خود را در هر یک سهم مشخص سرمایه‌گذاری کنید و به‌یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در یک سهم، نه مجموعه‌ای از چندین سهم، مانند سکه دو روی دارد، یک روی آن سود است و روی دیگر آن زیان غیرقابل‌جبران!

همه پول خود را در یک صنعت سرمایه‌گذاری نکنید: برخی افراد، پول خود را در سهام شرکت‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما متأسفانه همه آن شرکت‌ها در یک صنعت خاص مثلاً صنعت محصولات شیمیایی فعالیت دارند. اگر اتفاقی بیفتد که آن صنعت دچار مشکل شود و مثلا قانونی وضع شود که مستقیماً بر صنعت محصولات شیمیایی اثرگذار باشد، ممکن است شما از این اتفاق آسیب ببینید و ضرر کنید.

همه پول خود را در یک نوع سرمایه‌گذاری قرار ندهید: سرمایه‌گذاری در سهام ممکن است بسیار سودآور باشد، با این‌حال لازم است شما مقداری پول در بانک، سپرده‌های بانکی، طلا و ارز و در صورت امکان در دارایی‌های فیزیکی مثل زمین و ساختمان داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند اگر یکی از این حوزه‌های سرمایه‌گذاری دچار رکود شد، بتوانید از رونق سایر حوزه‌ها سود ببرید.

شرکت‌های معتبر را انتخاب کنید: فرقی ندارد سهام شرکتی را می‌خرید یا از طریق یک کارگزار در صندوق‌ها و سبد‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر یک کارگزاری را به‌عنوان واسطه انتخاب می‌کنید، یا علاقه‌مند به صندوق‌ها و سبد‌های اختصاصی سرمایه‌گذاری هستید، بهتر است سراغ شرکت‌ها و صندوق‌هایی بروید که هم سابقه طولانی‌تر و هم حٌسن‌شهرت داشته و عملکرد بهتری ارائه کرده‌اند. درعین‌حال اگر خودتان به‌طور مستقیم خرید و فروش سهام می‌کنید، بهتر است صنایع و سهام شرکت‌های متفاوت با عملکرد مثبت را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

*بورس را با بخش آموزش «پول نیوز» بهتر بشناسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پروازهای فرودگاه مهرآباد برقرار شد
پول نیوز - پروازهای فرودگاه مهرآباد تهران با فروکش کردن شدت بارش برف از دقایقی قبل و نیز پاکسازی باند این فرودگاه، از سر گرفته شد.