May 2021 18 / سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۱۹۸۰۲
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
۴
پول نیوز - به زودی قرار است همه ایرانیان خانه دار شوند و این همان آرزویی است که خیلی ها آن را به گور بردند.

به گزارش خبرنگار پول نیوز، در روزهای اخیر طرحی در رسانه ها درشت نمایی می شود با نام "طرح اقدام ملی مَسکن" که قرار است همه ایرانیان را خانه دار کند! یعنی همه ایرانی ها از پیر و جوان، زن و مرد دیگر مشکل خانه و اجاره و درگیری برای سر سال رسیدن اجاره منزل را نخواهند داشت. ( اینجای مطلب؛ شما یک استیکر خنده را فرض کنید.)
البته این استیکر یا لحن نگارنده اصلا به این معنی نیست که از خانه دار شدن هموطنان خود ناراحت هستیم. خیر، بلکه بسیار خوشحال می شدیم اگر این مهم رخ می داد. ما از سر کار گذاشتن مردم ناراختیم.
یک دولت ادعا می کند با تحویل زمین رایگان به مردم همه را خانه دار می کند. دولت بعدی از فروش متری خانه به ایرانیان خبر می دهد. دولت پس از آن از مسکن مهر سخن به میان می آورد و حال دولت دوازدهم از طرح اقدام ملی مسکن پرده برداری می کند.
خداییش چرا کسی پیدا نمی شود از این آقایان دولت بپرسد که این طرح های آبکی را از کجا و یا به قول برخی دوستان قدیمی از کدام لپ لپ در می آورند؟
البته ما با عینک خوشبینی سعی می کنیم به طرح اقدام ملی مسکن نگاه کنیم اما؛ چه کنیم که دولت های قبل از دولت تدبیر و امید نیز همین حرف ها را زدند و چیزی عوض نشد.

دولت ها و تصمیمات بی حاصل برای خانه دار کردن ما!

کمی به عقب برگردیم. زمانی که قرار بود زمین رایگان بدهند تا تعاونی ها خانه سازی کنند که البته نتیجه این مهم را می توان حتی امروز در اعتراضات و پرونده های مشکل دار تعاونی های مسکن در سراسر ایران دید.
گفتند زمین را رایگان می دهیم اما چون نگفته بودند برای بقیه نیازهای ساختمان سازی مانند آهن، سیمان، میلگرد، آجر، کارگر، بنا، کابینت و سایر هزینه های ریز و درشت این اتفاق مهم یعنی خانه سازی چه برنامه ایی دارند متاسفانه با کمک صنف آهن فروشان، صنف سیمانی ها، صنف آجر پزها، صنف بناها، صنف کارگران ساختمانی تهران و حومه و صنف کابینت سازان، یک شبه قیمت ها گران اما درآمدها ثابت ماند تا طرح زمین رایگان به تعاونی ها با شکست مواجه شود.
بعد در یکی از دولت های بسیار کارشناس محور که بسیار دوست داشت طرح های جهانی را در ایران پیاده سازی کند، از طرح بزرگ فروش متری خانه رونمایی شد! جهان متعجب از این طرح بزرگ و یونیک، از خود می پرسید چه طور چنین ایده ی بزرگی به ذهن ما جهان اولی ها نرسید؟ البته خیلی زود از این گفته خود پشیمان شدند زیرا ابداع کننده این طرح نیز توخالی از آب درآمد و خیلی زود طرح به زباله دان تاریخ پیوست.
اما مشکل متری فروشی خانه چه بود؟
شما حساب کنید در آن زمان حقوق پایه هر ایرانی بین 14 تا 17 هزار تومان بود و قرار بود خانه را متری مثلا 50 هزار تومان بخرد. یعنی یک کارگر باید 3 ماه چیزی نمی خورد، نمی خرید، نمی پوشید و اساسا همه حقوق خود را پس انداز می کرد تا یک متر خانه بخرد! یعنی هر سال می توانست 10 متر خانه خریده و کنار بگذارد برای روز مبادا!
واقعیت این است که طراح این طرح واقعا لیاقت دریافت یک اسکار در حوزه بهترین نویسنده فیلم های کمدی را دارد زیرا طرح نه تنها جدی نبود بلکه به دست انداختن مردم شباهت بیشتری داشت.
گردانه طرح های خانه دار کردن ایرانیان به دست دولت نهم و دهم رسید. جایی که دولت یک طرح خوب را با اجرایی بد نابود و دولت پس از آن کاملا ویرانش کرد.

دولت ها و تصمیمات بی حاصل برای خانه دار کردن ما!

"مسکن مهر" طرحی بود که اگر درست اجرایی می شد شاید تمام ضعف های گذشته را می پوشاند اما؛ بالاخره مگر می شود در کشور زیبای ما طرحی اجرا شود و چند هزار دلال و کار چاق کن در آن سهمی نداشته باشند؟
مگر می شود چنین طرح بزرگی در کشور پهناور ایران استارت بخورد اما؛ فک و فامیل این وکیل و آن وزیر و آن آشنای آشنای یکی از دولتی ها از قِبل آن ثروتمند نشود؟
مگر می شود ما ایرانی ها کاری را استارت بزنیم و بعد با دستان مبارک خودمان به آن ت.. نزنیم؟
جواب همه این مگر ها یک کلمه است: خیر.
خیر نمی شود که در کشور 80 میلیونی ایران که مشکل اصلی مردم معاش و مسکن و بهداشت و ... است انسان های دانشمند و چشم و دل سیری پیدا شوند که وقتی به کرسی دولت و مجلس می رسند ابتدا قبل از پر کردن جیب مبارک، به فکر مردم باشند. به قول یکی از دوستان که گفته بودند من هم اگر مسولیتی در کشور پیدا می کردم ابتدا اقوام بیکار خودم را شاغل و بعد اگر جایی خالی ماند به اقوام دورتر حبه می کردم!!! البته تکه دوم را نگارنده حدس زده و شاید گوینده اصلا چنین قصدی را حداقل به این وضوح نداشته.
به هر حال طرح مسکن مهر در ابتدای کار با تمام مشکلاتی که وجود داشت استارت خورد و بعد از گذشت چند سال داشت به راه اصلی خود وارد می شد اما باز هم نقش پر رنگ جیب ها و حسب های خالی برخی دوستان و نزدیکان باعث شد تا مسکن مهر هم تبدیل به حلبی سازی های شود که درجه 1 تا 5 داشت. یعنی اگر شما پولدار بودی، می توانستی در فاز یک مسکن مهر که مصالح بهتری داشت، صاحب خانه شوی، اگر کمی پول داشتی در فاز دو، اگر متوسط بودی فاز 3، اگر یک کارگر ساده بودی فاز 4 و اگر هیچ نبودی احتمالا فاز های 5 و 6 و 7 و 8 و 9 و10 به شما پیشنهاد می شد که تنها یک چهاردیواری ساخته شده از شانه های تخم مرغ و آجرهای نصف و نیمه بیش نبود و با کمترین باد وبورانی خراب می شد و از زلزله که اساسا چیزی نگوییم بهتر است که...!
متاسفانه مسکن مهر به بی راهه رفت و امروز بسیاری از خریداران این مسکن ها نه تنها خانه دار نشده اند که، بدهکار هم هستند. بدهکار به بانک. بدهکار به پیمانکار سازنده مسکن مهر. بدهکار به صاحب خانه. بدهکار به فامیل و بدهکار به زمین و زمان.

دولت ها و تصمیمات بی حاصل برای خانه دار کردن ما!

دولت یازدهم بعد از ورود با امید در ابتدای کار با غلتک از روی طرح مسکن مهر رد شد و اعلام کرد این طرح بسیار بی خود است و مشکل دارد و این نمی شود و ما بهترش را به مردم می دهیم و ما بهتریم و ما آخرشیم و ما خیلی هم عالی...!
تا امروز که در دوسال پایانی دولت دوازدهم هستیم نگارنده که هیچ؛ فکر نمی کنم هیچ بشری فهمیده باشد طرح جایگزین مسکن مهر چه بود؟
البته در روزهای اخیر واژه بسیار سنگین و گران "طرح اقدام ملی مَسکن" همه را کمی امیدوار کرد اما با انتشار اولین مرحله این طرح کمی به یاد طرح های گذشته افتادیم.
جمعیت ایرانیانی که خانه دار شدن برایشان به آرزو تبدیل شده است بیش از آنی است که بتوان در دو سال آینده و حتی 20 سال آینده با چین طرح هایی برایشان نقش غول چراغ جادو را بازی کرد و با یک اجی مجی، همه را صاحب خانه کرد.
متاسفانه دولتمردان ما هنوز متوجه نشده اند که مشکل کشور ما برای تامین مسکن و معاش ایرانیان در طرح نویسی نیست و در اجرای درست طرح است.

محمد علی رفیعی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۴
نظرات بینندگان
حمید خان
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/08/17
آخ لپ لپ را خیلی خوب اومی...واقعا اینا در مورد ما چی فکر کردن؟
حرف حساب
-
11:55 - 1398/08/17
چه عجب یکی جرات کرد بنویسه که این طرح ها همش برای سر کار گذاشتن مدمه... از خودت مراقبت کن
کارمند بازنشسته
-
11:56 - 1398/08/17
آقا من الان 60 سالمه یعنی امیدی هست که نتیجه من خانه دار بشه یا باید برای ندیده هام دعا کنم؟
فاطمه مومنی
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1398/08/17
بالاخره یکی حرف درست و حسابی زد اینا اخه چه فکری میکنند ما هم محتاج ایناییم
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: