February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
معطلی تجار و تولیدکنندگان پشت در وزارت صمت؛
کد خبر: ۳۱۹۷۱۰
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
0
پول نیوز - طی یک سال گذشته صدور بی‌رویه کارت‌های بازرگانی منجر به برخی رانت‌خواری‌ها و سودجویی‌ها شد و این مسئله باعث شد، صدور کارت‌ها نیاز به اصلاحاتی داشته باشد که در نهایت به بهبود کسب و کار کمک کند. اما این امر به جای آنکه دردی را دوا کند فقط محدودیت‌های خاصی در صدور کارت‌های بازرگانی به وجود آورده است.

به گزارش پول نیوز، تعلل در صدور کارت بازرگانی آنقدر افزایش یافته که باعث شده برخی تجار و تولیدکننده‌هایی که نیازمند محصولات اولیه خارجی هستند پشت درهای وزارت صمت معطل بمانند. همین موضوع موجی از نارضایتی‌ها را به همراه داشته است.
 
سرعت‌ گیر بزرگ در مسیر تجارت!

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره ابهامات سامانه اعتبارسنجی و صدور کارت بازرگانی، اظهار داشت: در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری، به بازرگان یک رتبه اعتباری داده می شود که بر مبنای آن می‌تواند حجم مشخصی فعالیت کند. در این سامانه افراد از نظر تجاری رتبه بندی می شود. بر اساس این رتبه، سقف اعتبار فعالیت تجاری بازرگان مشخص می شود. کارتی نیز از سوی اتاق بازرگانی صادر می شود که برای صدور باید فرآیندهایی طی شود؛‌ یکی از این فرآیندها تاییدیه وزارت صمت است در حالی که این موضوع در قانون ذکر نشده است و در واقع مکانیزم فعلی صدور تاییدیه از ریشه درست نیست.
اتاق بازرگانی به یک وزارتخانه دسترسی‌ می‌دهد که نظر خود را ثبت کند بدون اینکه نظارت و مراقبتی در این خصوص صورت گیرد.

با توجه به صفوف طولانی تقاضا برای ثبت سفارش کارت‌های بازرگانی به نظر می‌رسد روند صدور این کارت‌ها از سوی وزارت صمت به شدت سخت شده است.

در حقیقت محدودیت و سخت‌گیری وزارت صمت در حوزه اعطای کارت بازرگانی آنقدر زیاد شده که برخی‌ با راه‌اندازی سایت در فضای مجازی کاسبی جدیدی را برای خود دست و پا کرده‌اند.

با اندکی جستجو با کلمه «کارت بازرگانی» در گوگل، صدها سایت به کاربران، موضوع اخذ کارت بازرگانی بدون دردسر و به طور ۲۴ ساعته را پیشنهاد می‌دهند. همچنین این سخت گیری ها در اعطای کارت‌های بازرگانی باعث شده هر روز روند فعالیت‌های غیررسمی در کشور بیشتر شود.

وزارت صمت باید به این مسئله توجه داشته باشد که کارت بازرگانی برای مشاغل تجاری به منزله پروانه کسب و کار و شناسنامه بازرگانی آنهاست و تجار و تولیدکنندگان، به واسطه از دست دادن زمان‌، امکان دارد از نظر مالی هم متحمل ضرر شوند.
 
سرعت‌ گیر بزرگ در مسیر تجارت!

طبق گفته های دبیر کل اتاق‌ بازرگانی تهران،  اتاق های بازرگانی در آنچه که مربوط به فرآیند صدور کارت بازرگانی‌ فعالان اقتصادی است، وقت‌کُشی نمی‌کنند و امور را حداکثر در سه روز کاری برای تجار انجام می‌دهند؛ اینکه چرا مدیران دولتی در زمینه صدور کارت بازرگانی کار را متوقف یا کُند کرده‌اند، موضوعی است که دستگاه‌های مربوطه باید نسبت به آن پاسخگو باشند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.