پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

یک اقتصاددان در گفتگو با پول نیوز؛
کد خبر: ۳۱۹۶۵۶
۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
0
پول نیوز - یک اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: درحال حاضر مشکل اصلی اقتصاد ایران تورم وحشتناک ۴۰ درصدی است. با این حال بانک‌ها حداکثر ۲۰ درصد سود به سپرده ها پرداخت می کنند.

به گزارش خبرنگار پول نیوز، دریافت مالیات از بخش های مختلف اقتصادی که منجر به درآمدزایی و سود می شود در تمام دنیا مرسوم است. افراد و یا فعالین اقتصادی براساس آنچه که در قانون مشخص گردیده باید درصدی از درآمد و یا سود حاصل شده از کار و فعالیت اقتصادی خود را به دولت پرداخت کنند تا دولت بتواند این پول را صرف پروژه های زیرساختی و یا به عبارتی شرایط آبادانی کشور را فراهم سازد.

طی چند روز اخیر اخبار و مطالب ضد و نقیضی درباره گرفتن مالیات از سپرده و یا سود سپرده های بانکی مطرح شده است و هنوز مشخص نیست دولت که با شرایط بحرانی کاهش درآمدهای نفتی بر اثر تحریم ها رو به روست قصد دارد از سپرده های بانکی مالیات بگیرد یا نه.

 

دریافت مالیات از سپرده های بانکی غیرعقلانی است

البته مقام های ارشد اقتصادی کشور از وزیر امور اقتصاد و دارایی و رییس کل بانک مرکزی گرفته تا سازمان امور مالیاتی کشور، اخذ هرگونه مالیات از سپرده های بانکی را تکذیب کرده اند.


با این حال بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران دریافت مالیات از سپرده های بانکی را کار درست و منطقی می دانند و در مقابل عده ای نیز این کار را نادرست می دانند به مخالفت با این طرح پرداختند.

مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه که مخالف اجرایی شدن این طرح است در گفت‌وگو با خبرنگار پول نیوز، اخذ مالیات از سپرده و یا سود سپرده ‌های بانکی در شرایط کنونی کشور اقدامی نادرست و غیرعقلانی خواند.


دریافت مالیات از سپرده های بانکی غیرعقلانی است

 

وی در این خصوص اظهار کرد: دریافت مالیات از سپرده و یا سود سپرده های بانکی به معنای دیوانگی محض است، چراکه باعث خروج سپرده‌ ها از بانک ها می شود و این کار تبعات سنگینی را متوجه سیستم بانکی کشور خواهد کرد.

تقوی ادامه داد: مردم، بخشی از سرمایه و یا اضافه درآمد خود را در بانک ها سپرده گذاری می کنند و بانک ها نیز این سرمایه را صرف پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور می کنند و درصدی سود از آنها دریافت می کند و اگر موضوع دریافت مالیات عملی شود باعث خروج حجم زیادی از سپرده های بانکی به بازارهای موازی و ایجاد اقتصاد زیرزمینی خواهد شد که این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود.

این استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد: درحال حاضر مشکل اصلی اقتصاد ایران تورم وحشتناک ۴۰ درصدی است. با این حال بانک‌ها حداکثر ۲۰ درصد سود به سپرده ها پرداخت می کنند و سرمایه گذاری در بانک ها ۲۰ درصد از ارزش پول سپرده گذار را کاهش می دهد و این موضوع که بانک ها سود خوبی را پرداخت می کنند صحیح نیست چرا که نرخ تورم دو برابر نرخ سود بانکی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
اعلام آماده‌باش نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نسبت به ادامه بارش‌ها و کاهش دما در روز‌های آتی به استانداران آماده‌باش اعلام کرد.