پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

با هدف کمک به کشاورزان:
کد خبر: ۳۱۹۴۸۷
۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
0
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس پسته با هدف کمک به کشاورزان راه اندازی شد، گفت: پسته‌کاران می‌توانند کالای خود را در انبارهای تعیین شده بسپارند و در کنار آن گواهی مربوطه را اخذ و در زمان مناسب اقدام به عرضه کالای خود در بازار کنند.

به گزارش پول نیوز؛ حمید مهرآور به راه اندازی بورس پسته اشاره و بیان کرد: تجربیات جهانی نشان داده است که ورود محصولات کشاورزی کشور به یک بازار شفاف مانند بازار سرمایه می‌تواند کمک کننده به اقتصاد کشور و نیز کشاورزان باشد.

وی با بیان اینکه در گذشته نه چندان دور زحمت کار برای کشاورز بود اما سود آن نصیب دلال می‌شد، افزود: تمهیدات اندیشیده شده در سال‌های گذشته مانند همکاری بورس کالا با تعاونی‌های مربوطه زمینه سهولت کار برای کشاورزان را فراهم کرد و باعث راه اندازی چندین انبار استاندارد برای کالایی مانند زعفران شد تا از این طریق زعفران کاران بتوانند کالای در اختیار خود را بعد از برداشت به این انبارها بسپارند.

مهرآور فعالیت این انبارها را به بانک تشبیه کرد و اظهار داشت: کشاورز در مقابل میزان کالای ارائه شده، گواهی سپرده دریافت می‌کند، این گواهی دارای ارزش است و به عنوان اوراق بهادار محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، این تجربه موفق در زیره و زعفران باعث شد تا پسته که به عنوان محصول استراتژیک کشور تلقی می‌شود به این مجموعه اضافه شود.

وی یادآور شد: پسته تر اگر به موقع فرآوری نشود می‌تواند مشکلاتی را با خود به همراه داشته باشد و دیگر بازارهای بین المللی این کالا را با نرخ مناسب خریداری نمی‌کنند، بنابراین این کالا نیازمند مکانی مناسب است که تاکنون همه پسته‌کاران از این امکانات برخوردار نبودند و با ضرر و زیان هنگفت همراه شدند.

مهر آور خاطرنشان کرد: تا قبل از عرضه زعفران در بورس کالای زعفران کاران مجبور بودند تا کالای خود را در زمان برداشت با هر قیمتی به فروش برسانند در حالی که اکنون با عرضه این کالا در بورس این مشکل برطرف شده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: خوشبختانه پسته ایران که به عنوان مرغوب‌ترین نوع پسته در جهان تلقی می‌شود اگر بتواند به درستی از امکانات موجود در بورس کالا استفاده کند با بهترین قیمت به فروش خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: بورس پسته با هدف کمک به کشاورز وارد این مسیر شد و مانند بحث زعفران که به زعفران کاران کمک کرد تا ضمن فروش کالای خود با قیمت واقعی، کالای باکیفیت تولید کنند این بار هم انبارهایی برای پسته راه اندازی شد که پسته‌کاران می‌توانند کالای خود را در این مکان بسپارند و در کنار آن گواهی مربوطه را اخذ و در زمان مناسب اقدام به عرضه کالای خود کنند.

مهرآور با اشاره به اینکه بورس پسته تازه راه اندازی شده و به مرور وارد مرحله بلوغ خواهد شد، اظهار داشت: امیدواریم امکانات فراهم شده به بازار محصولاتی مانند زیره، پسته و زعفران به سایر محصولات سوق داده شود و محصولات باکیفیت ایران مانند انگور و فرش وارد بورس کالا شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: با عرضه پسته در بورس کالا صادرکننده آسوده خاطر خواهد بود که در تاریخ تعیین شده دارای میزان مشخصی پسته است که این موضوع از جمله مسایل مهم در کشور تلقی می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.