پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۹۴۸۵
۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
0
تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه تنها با سنکرون شدن محقق نمی‌شود و ما می‌توانیم از طریق برخی کشورهای همسایه به کشورهای دیر نیز وصل شویم

به گزارش پول نیوز، رضا اردکانیان در مراسم سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق اظهار کرد: مذاکرات اخیر طرفین ایرانی و عراقی منجر به طراحی یک برنامه سه ساله شد که ظرف سه سال در عرصه‌های مختلف از جمله ظرفیت سازی نیروهای انسانی، کاهش تلفات برق در شبکه توزیع، احداث نیروگاه‌ها و سنکرون کردن شبکه توزیع دو کشور همکاری صورت بگیرد.

وی افزود: طبق توافقی که صورت گرفته بود دقیقا در اول نوامبر (۱۰ آبان) سیستم برق دو کشور سنکرون شد که یکی از اقداماتی است که ایران برای استفاده از سرمایه گذاری وسیعی که در کشور در صنعت برق داشته برای تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه انجام داده است.

وزیر نیرو با تاکید بر این که اولویت در طول سه ساله انتقال دانش و تجربیات صنعت برق ایران به عراق است اظهار کرد: تا زمانی که این کشور نیاز داشته باشد و به میزانی که برای ما مقدور است صادرات برق از ایران به عراق ادامه پیدا خواهد کرد.

اردکانیان در مورد فعالیت های اخیر کشور برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه توضیح داد: تبدیل شدن به هاب انرژی محدود به سنکرون شدن نیست. ایران امکان تبادل انرژی با همه کشورهای همسایه که با آنها دارای مرز زمینی است را دارد.

وزیر نیرو تاکید کرد: ایران از طریق برخی از کشورها امکان وصل شدن به همسایگان آنها را دارد. برای مثال خط ۴۰۰ کیلوولت بین عراق و سوریه می‌تواند به شبکه برق سوریه هم وصل شود. در این راستا یک چارچوب همکاری در روز آینده با سوریه امضا خواهد شد.

وی با تاکید بر این که سنکرون شدن دو شبکه برق فرصت بیشتری برای همکاری فراهم می‌کند اظهار کرد: در این راستا کشورهای دیگر اگر بخواهند با کشوری که شبکه برق آنها سنکرون است ارتباط برقرار کند این ارتباط یک ارتباط منطقه‌ای خواهد بود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: