وام با سپرده‌گذاری کوتاه مدت؛
کد خبر: ۳۱۹۴۰۸
۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
0
بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به مشتریان طرح‌های متفاوتی دارند که همه آن‌ها برای رفع نیاز‌های مالی مردم نیست و برخی از این طرح‌ها در واقع ساز و کاری برای ارائه خدمات تسهیلات برای مشتریان فراهم می‌کند.

به گزارش پول نیوز، برخلاف برخی کشورهای دنیا که نرخ بهره بانکی در آن‌ها بسیار پایین است و با این وجود بانک‌ها مشتریان عادی زیادی برای دریافت تسهیلات ندارند، بانک‌های ایرانی همواره با سیل متقاضیان دریافت وام مواجه بوده‌اند و تلاش کرده‌اند با اولویت‌دهی به آن‌ها و طرح‌های مختلف، نیاز مشتریان را برطرف کنند.

بانک‌ها برای پاسخ‌دهی به نیاز مشتریان طرح‌های متنوعی را ارائه می‌دهند؛ هرچند که همواره برخی مشکلات در زمینه ارائه تسهیلات وجود دارد که سبب شده بخشی از مردم دل خوشی از فرآیند دریافت وام بانکی نداشته باشند.

یکی از طرح‌هایی که برخی بانک‌ها در حال حاضر آن را اجرا می‌کنند، طرحی است که شخص با سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت می‌تواند تقریبا به اندازه سپرده خود وام بگیرد و مبلغ سپرده‌اش تا پایان پرداخت اقساط نزد بانک مسدود خواهد بود.

اعلام اجرای این طرح از سوی یکی از بانک‌ها بسیاری را در مقام انتقاد برآورد که این نوع تسهیلات عملا به هیچ دردی نمی‌خورد و شخصی که پول دارد به چه دلیل باید پول خود را نزد بانک گذاشته و به همان اندازه تسهیلات بگیرد؟

این نوع وام، عموما از آن دست تسهیلاتی است که مشتریان خاص دارد و عموم مردم را دربرنمی‌گیرد و این مشتریان می‌توانند برای برخی موارد از آن استفاده کنند.

نخست اینکه نرخ سود تسهیلات در این طرح یک درصد و نرخ سود سپرده افراد دو درصد است؛ در واقع نرخ سود سپرده‌ فرد از سود وام او بیشتر است.

اما نکته مهم این است که این نوع طرح، معمولا توسط اشخاص حقوقی، شرکت‌ها، نهادها، سازمان‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این صورت که سازمان موردنظر قصد پرداخت تسهیلات به کارکنان خود را دارد، اما می‌خواهد این کار در قالب یک فرآیند قانونی و با روال بانکی انجام شود؛ بنابراین سپرده خود را که مورد استفاده نیست نزد بانک گذاشته و از آن محل با معرفی کارکنان خود به بانک، پرداخت تسهیلات به آن‌ها انجام می‌شود.

البته این طرح‌ تنها مختص اشخاص حقوقی نیست، بلکه مشتریان حقیقی بانک نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

برای مثال تصور کنید که شخصی قصد دارد به یکی از اقوام خود پولی را قرض بدهد، اما می‌خواهد مطمئن باشد که پولش به موقع یا در نهایت به او بازمی‌گردد؛ به عبارت دیگر نمی‌خواهد بدون هیچ ضمانتی پول خود را به فرد موردنظر بدهد، در این صورت این فرد پول خود را سپرده‌گذاری کرده و با دریافت دو درصد سود تسهیلات می‌تواند فرد موردنظر را برای دریافت وام معرفی کند.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به همه مردم دارند، کمبود منابع مالی است و این‌گونه طرح‌ها در اصل به منابعی نیاز ندارد و از منابع خود مشتری به او وام داده می‌شود.

بنابراین ذکر این نکته ضروری است که برخی از طرح‌های تسهیلات بانکی برای رفع نیازهای مالی مردم نیست، بلکه ایجاد ساز و کار قانونی برای افرادی است که می‌خواهند از این خدمات استفاده کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: