نوسان قیمت ارز کسری بودجه ایجاد می‌کند
کد خبر: ۳۱۹۴۰۳
۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
0
یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه بی‌انضباطی مالیاتی، کسری بودجه بدنبال داشته است، گفت: بی‌انضباطی مالیاتی منجر به افزایش بدهی‌های دولت و در نهایت دست درازی به منابع بانک مرکزی شده است.

به گزارش پول نیوز، وحید شقاقی شهری درباره کسری بودجه دولت، با بیان اینکه اقتصاد در دست دولت است و تاکنون تنها ۳۰ درصد از درآمد خود را از طریق مالیات تامین کرده است، اظهار داشت: اقتصاد ما عملا بخش خصوصی ندارد، از طرفی نیز یک دولت بزرگ که بر پایه نفت اداره می‌شود، در صورت مواجه شدن با نوسان قیمت نفت، کسری بودجه ایجاد می‌کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: کسری بودجه و بی انضباطی مالی دولت‌ها که یک امر همیشگی در اقتصاد ایران بوده ناشی از بی‌انضباطی مالیاتی، اتکا به اقتصاد نفتی و ایجاد بدهی با دست درازی دولت به منابع بانکی بوده است. متاسفانه نظام پولی و بانک مرکزی در سیاست‌های اقتصادی کشور استقلال ندارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در برخی مواقع علاوه بر دولت، دو قوه دیگر نیز شعارگونه رفتار می‌کنند، گفت: متاسفانه بی انضباطی مالیاتی منجر به افزایش بدهی‌های دولت و در نهایت دست درازی به منابع بانک مرکزی شده است که در این بین شاهد هستیم که استقراض از بانک مرکزی و یا بانک‌ها موجب شده ۱۰ درصد از منابع بانک‌ها به دلیل بدهی دولت بلوکه شود.

شقاقی شهری تصریح کرد: از سویی دیگر نیز شاهد افزایش نرخ سود به دلیل بلوکه و منجمد شدن بیش از ۴۰ درصد منابع کشور در بانک‌ها هستیم که این مساله افزایش بدهی دولت را به دنبال دارد.

جنگ افزایش سوددهی بانک‌ها

وی یادآور شد: نرخ ۲۵ درصدی رشد بدهی‌های دولت و بده بستان‌های معیوب در چرخه اقتصادی و نظام بانکی، اقتصاد کشور را به سمت جنگ افزایش سوددهی بانک‌ها پیش برده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک‌ها وارد بازی خطرناکی شده اند، گفت: در واقع زمانی که نقدینگی مسدود و یا بلوکه می‌شود نشان‌دهنده دست درازی دولت به منابع مالی است؛ بانک در یک پروسه اقتصادی سود حاصل را پس از برداشت کارمزد خود تقسیم می‌کند در حالی که کل منابع اولیه را به چرخه تولید وارد نکرده است.

شقاقی شهری تاکید کرد: دولت از آذر هر سال پس از ماه‌ها کار بر روی بودجه، در آخر بانک را به عنوان صندوق خود در نظر می‌گیرد؛ در حالی که دولت باید در برابر سیستم بانکی متعهد و خوش حساب باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: