حذف صفرهای پول ملی و چند ابهام؛
کد خبر: ۳۱۹۳۱۰
۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
۲
با توجه به اینکه زیرساخت‌های حذف ۴ صفر از پول ملی در شرایط اقتصادی امروزه کشور فراهم نیست و بسیاری از کارشناسان و وکلای ملت در مجلس با اجرایی شدن آن مخالفت صریح می‌کنند اما؛ دولت بر طبل اجرایی شدن آن میکوبد و به دنبال بنام زدن لایحه ۲۴ ساله بنام خود است.
از

به گزارش پول نیوز؛ با روی کار آمدن دولت روحانی و با تدابیری که با شعار امید از سوی متفکران دولت اعلام و اجرایی شد اعتماد به غرب در دستور کار مجموعه قوه مجریه قرار گرفت و تمام تخم مرغ‌ها در سبد برجام ریخته شد؛ متاسفانه گوش دولت بدهکار رهنمود‌های رهبری که بارها فرمودند: هیچگاه به غرب اطمینان نکنید؛  نبود و با پافشاری که در این خصوص انجام گرفت در نهایت در دوره اوباما رییس جمهور پیشین ایالات متحده سند برجام امضا شد و دولت برجام را فرزند خود خطاب کرد و تمام سیاست‌های کلان اقتصادی کشور را بر این اساس طراحی کرد اما؛ پس از اتمام دوره ریاست جمهوری اوباما و ورود ترامپ و تفکرات خصمانه او نسبت به ایران و در نهایت پاره کردن سند برجام، این فرزند دولت تدبیر و امید عقیم شد.


با خروج آمریکا به عنوان یکی ازاعضای امضا کننده سند برنامه جامع اقدام مشترک، تغییرات اقتصادی به طور عجیبی در کشور نمایان شد و دولت سیاست‌های خود را بر پایه اعلام شعار‌های امید بخش ادامه داد و خود را از کف جامعه و وضعیت معیشتی مردم دور کرد بطوریکه در بسیاری از سخنرانی‌ها اعلام کرد که وضعیت اقتصادی ما همچنان رشد دارد و تورم‌های نقطه به نقطه کمتر از سال گذشته است، اما این کل ماجرا نیست.


دولت امریکا با تکیه بر سیستم‌های پایشی از اقتصاد ایران و به کمک جاسوسانی مانند جیسون رضاییان که به نزدیک‌ترین شکل ممکن در حلقه‌های اولیه دولت قرار داشتند چاک راه‌های اقتصادی را شناسایی و در نهایت اقدام به اعمال تحریم‌های گوناگونی علیه جمهوری اسلامی ایران کرد. البته دست آخر با تدبیر رهبری و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی و اعتماد به جوانان پروژه خنثی سازی این تحریم‌ها عملیاتی شد.


از این رو دولت برای اینکه بتواند اعتماد از دست رفته خود در حوزه اقتصادی را برگرداند و بتواند معیشت مردم را کمی تغییر دهد به تصمیمات دولت‌های قبل بسنده کرد و تصمیم به بالابردن ارزش پولی در بستر حذف ۴ صفر و تغییر واحد پولی گرفت تا بتواند در جریان فکری جدید این فرآیند را هم بنام خود ثبت کرده و احتمالا "تومان" به عنوان دیگر فرزند دولت خطاب شود.

از
این اتفاق در حالی رخ داد که هیئت دولت در جلسه صبح چهارشنبه (۹ مردادماه ۹۸) به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را بعد از گذشت ۲۴ سال به تصویب رساند و دولت لایحه حذف ۴ صفر را در شرایطی که مسئولان بانک مرکزی و دولت قبلاً گفته بودند که با قید دو فوریت به مجلس می فرستند اما؛ در آخر  این مهم با قید یک فوریت به بهارستان ارسال شد.


تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد لوایحی که با قید یک فوریت به قوه مقننه فرستاده می‌شود معمولاً باید در صف طولانی طرح و تصویب در صحن علنی مجلس بمانند و از آنجایی که مجلس دهم چند ماه بیشتر روی کار نیست و انتخابات آتی مجلس نزدیک است بعید به نظر می‌رسد که این طرح در مجلس فعلی مصوب شود پس جریان حذف صفر و افزایش ارزش پول ملی در خواب زمستانی فرو خواهد رفت. ضمن اینکه حتی اگر در مجلس بعدی حذف ۴ صفر به‌ تصویب برسد هم باز دولت روحانی شانسی برای اجرایی شدن این طرح ندارد چرا که طبق مواد مندرج در لایحه، بانک مرکزی از زمان تصویب طرح دو سال مهلت دارد که مقدمات را برای آغاز دوره گذار فراهم کند و خود دوره گذار هم ۲ سال تعیین شده است، بنابراین اگر طرح حذف ۴ صفر در سال ۹۹ به تصویب برسد بانک مرکزی حداقل تا ۱۴۰۱ باید نسبت به فراهم کردن مقدمات اجرایی شدن این طرح اقدام کند. با توجه به اتمام عمر دولت روحانی در سال ۱۴۰۰ بسیار بعید است که ۴ صفر از اسکناس‌های ملی در این دولت حذف شود.


دولت با رسانه‌ای کردن این تصمیم بنا دارد تا کارنامه خاکستری خود را در انظار عموم قابل قبول جلوه دهد تا اینکه سیاست‌های خود در برنامه ریزی‌های انتخاباتی پس از ۱۴۰۰ را همچنان در دست داشته باشد یعنی فردی که همگرا با سیاست و تفکرات دولت است را پس از خود بر تخت اجراییات کشور بگمارد و سریال تفکرات خود را ادامه دهد.


* حذف صفر از پول ملی کار خطرناکی است


با اعلان عمومی این خبر دولت همچنان قصد دارد تا با شعار تقویت معیشت مردم و بدون کار کارشناسانه تصمیم خود را عملیاتی کند؛ بطوریکه عبدالناصر همتی که به منظور دفاع از یک فوریت اصلاح نظام پولی و بانکی (حذف ۴ صفر) سخن می‌گفت، اعلام کرده بود که در حال حاضر پول ملی کشور به دلیل تورم پیش آمده در این سال‌ها خاصیت ظاهری خود را از دست داده و عملاً مردم ریال را در مبادلات خود به رسمیت نمی‌شناسند و حفظ ظاهر و اعتبار پولی ملی یک ضرورت است.


رئیس بانک مرکزی تصریح کرده بود که هزینه تولید و ضرب هر سکه ۵۰۰ تومانی حدود ۸۰۰ تومان است در حالی که تقریباً هیچ کارکردی ندارد و از چرخه جریان اقتصادی خارج شده، اما با حذف ۴ صفر وارد چرخه مبادلات پولی خواهد شد.


بر اساس این گزارش مخالفان این تصمیم معتقدند حذف صفر از پول ملی منجر به ایجاد تورم می‌شود و اگر بستر‌های لازم فراهم نباشد تصمیم درستی نیست.


* تصمیم دولت در شرایط کنونی کاری بیهوده است


شهباز حسن‌پورعضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی پول‌نیوز با اشاره به تصمیم اخیر دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی کشور، گفت: معتقدم این تصمیم دولت در شرایط کنونی اقتصادی کشور که شاهد رکود در بخش‌های تولیدی و صنعتی هستیم، کاری بیهوده است.


وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر آمادگی پذیرش هیچ‌گونه شوکی را ندارد، اظهار داشت: حذف چهار صفر از پول ملی، شوک جدیدی به اقتصاد کشور وارد می‌کند که سیستم پولی و مالی توان مقابله با آن را ندارد، بنابراین حذف چهار صفر از پول در شرایط فعلی مناسب نیست.

از


حسن‌پور تصمیم دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی را شتاب‌زده و عجولانه توصیف و خاطرنشان کرد: به طور قطع این طرح در کمیسیون‌های تخصصی مجلس به صورت دقیق و کارشناسی مورد بررسی موشکافانه قرار خواهد گرفت.


این گفته‌ها در شرایطی اعلام می‌شود که حذف صفر از پول ملی مستلزم وجود ثبات اقتصادی در کشور است، اما در شرایط فعلی که شاهد ثبات اقتصادی در کشور نیستیم، دولت در ابتدای امر می‌بایست سیاست‌هایی برای ثبات اقتصادی اتخاذ کرده، سپس نسبت برای حذف چهار صفر از پول ملی اقدام کند.
بازار تحت شرایط روانی، شاهد رونقی کمتر از یک هفته‌ای می‌شود.


در ادامه این مخالفت‌ها محمدرضا پورابراهیمی نیز در گفتگو با خبرنگار پول نیوز در همین رابطه مخالفت خود برای زمانبندی اجرای این طرح اعلام کرده و گفته اکنون زمان مناسبی برای اجرای این طرح نیست، زیرا اقدامات اولیه نظیر مهار تورم برای آن انجام نشده است.

از
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری در کاهش نرخ تورم ندارد، تصریح کرد: پس از اجرای کامل این طرح، بازار تحت شرایط روانی، شاهد رونقی کمتر از یک هفته‌ای می‌شود اما؛ اتفاق خاصی در شرایط بازار و قیمت‌ها ایجاد نخواهد کرد.

 


با تمام این شرایط میتوان گفت حذف صفر از پول ملی کشور به زعم عده‌ای از کارشناسان اقتصادی نتیجه مثبتی ندارد، بلکه بیشتر منجر به افزایش هزینه برای جایگزینی اسکناس‌ها می‌شود. حذف صفر شاید به‌تن‌هایی نتواند به بهبود اقتصاد کمک کند و نباید انتظار بیهوده‌ای از آن داشت.


*حذف صفر هزینه زیادی به جامعه تحمیل می‌کند


از روی دیگر حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و امور دارایی نیز دراین باره ضمن اشاره به حذف چهار صفر از پول ملی میگوید: «با حذف صفر هیچ اتفاقی در اقتصاد کشور رخ نمی‌دهد، زیرا این کار فقط امری حسابداری محسوب می‌شود. ضمن اینکه برای جایگزینی اسکناس‌های موجود با اسکناس‌های جدید، هزینه زیادی صرف می‌شود که به جامعه تحمیل خواهد شد».


علاء‌الدین میرمحمدصادقی، نایب رئیس اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه دولت حذف چهارصفر پول ملی را پیشنهاد کرده، اما این لایحه باید به مجلس برود، این تصمیم بسیار کار خطرناکی است گفت: این جریان باعث ایجاد تورم می‌شود و باید مطالعه بیشتری در این مورد صورت گیرد، این یعنی هزار تومان می‌شود یک تومان و این تصمیم خوبی نیست.


ازاین‌رو حذف صفر از پول ملی می‌بایست همراه دیگر اقدامات انقباضی در عرصه سیاست‌های پولی و انضباط مالی دولت‌ها باشد تا کنار کنترل تورم، حذف صفر‌های اسکناس کارکرد خود را داشته باشد، در غیر این صورت خداحافظی صفر‌ها به زودی اثر روانی خود را از دست داده و صفر‌ها قدرتمندتر از گذشته بازمی‌گردند.


در پایان میتوان گفت این جریان سازی‌های دولت برای تغییر ساختار اقتصادی کشور مستلزم یک برنامه ریزی جامع، کامل و کار کارشناسانه دارد، چرا که این اتفاق و پیامد‌های آن به طور قطع روی بخش روانی اقتصاد و جامعه اثر گذارخواهد بود و امیدواریم که قوه مجریه در راستای منافع عمومی این بخش مهم و حیاتی گام برداشته و عملکرد خود را بر پایه پژوهش و عملکرد قابل قبول هدایت کند تا اینکه دیگرشاهد اجرایی شدن طرح‌های شتابزده مانند برجام باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۲
نظرات بینندگان
حسین
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/08/07
چه عجب یه نفر حرف اصلی را زد.
عالی بود
ناشناس
Netherlands
14:26 - 1398/08/14
یه موقع هایی آدم توی کار این آقایون دولت می مانه که با خودشون چند چند هستن
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: