کد خبر: ۳۱۹۲۲۸
۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
0
طبق آمار بانک مرکزی ۷.۵ میلیون فقره چک در شهریور ماه در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۲.۷ درصد افزایش و از نظر مبلغ ۳.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

پول نیوز -  براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حدود 7 میلیون و 500 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٣٤ هزار میلیارد ریال در شهریورماه ١٣٩٨ در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 2.7 درصد افزایش و از نظر مبلغ 3.7 درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر ٢ میلیون و 400 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٢٧ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

در شهریورماه سال جاری، 50.4 درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با 32.3 درصد، 10.1 درصد و ٨ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

7.5 میلیون فقره چک در یک ماه برگشت خورد

 

همچنین 63.9 درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (51.2 درصد)، خراسان رضوی (6.4 درصد) و اصفهان (6.3 درصد) مبادله شده است که بیش‌ترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

چک‌های وصولی

حدود ٦ میلیون و 800 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٧٢٦ هزار میلیارد ریال در شهریورماه ١٣٩٨ درکل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 2.4 درصد افزایش و از نظر مبلغ 4.2 درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد بررسی، درکل کشور 90.8 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ٨٧ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

در شهریورماه ١٣٩٨، در استان تهران بالغ بر ٢ میلیون و 200 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٣٧٨ هزار میلیارد ریال وصول شد. در ماه مورد بررسی در استان تهران از نظر تعداد 91.6 درصد و از نظر ارزش 88.6 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (93.2 درصد)، البرز (٩٢ درصد) و خراسان رضوی و یزد (هرکدام 91.7 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (84.8 درصد)، چهارمحال و بختیاری (86.9 درصد) و کرمان (87.3 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد بررسی، در بین سایر استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های بوشهر و گیلان (هر کدام 90.7 درصد)، البرز (89.4 درصد) و خوزستان (89.3 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های هرمزگان (74.3 درصد)، آذربایجان شرقی (78.9 درصد) و کرمان (82.3 درصد) کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شـده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی

معادل ٦٨٨ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٨ هزار میلیارد ریال در شهریورماه ١٣٩٨ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 6.4 درصد افزایش و از نظر مبلغ 0.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران بالغ بر ٢٣ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٨ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد.

 

در ماه مورد بررسی، در کل کشور 9.2 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ١٣ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در ماه مورد بررسی، در استان تهران 8.4 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و 11.4 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (15.2 درصد)، چهارمحال و بختیاری (13.1 درصد) و کرمان (12.7 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گیلان (6.8 درصد)، البرز (٨ درصد) و خراسان رضوی و یزد (هرکدام 8.3 درصد) پایین‌ترین نسبت تعـداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد بررسی در بین سایر استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های هرمزگان (25.7 درصد)، آذربایجان شرقی (21.1 درصد) و کرمان (17.7 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های بوشهر و گیلان (هرکدام 9.3 درصد)، البرز (10.6 درصد) و خوزستان (10.7 درصد) کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی به تفکیک علل

حدود ٦٦٢ هزار فقره چک به ارزشی حدود ١٣ هزار میلیارد ریال در شهریورماه ١٣٩٨، در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع درکل کشور از نظر تعداد 96.2 درصد و از نظر ارزش ٩٥ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران بالغ بر ١٩٢ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٥ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد 94.6 درصد و از نظر مبلغ 92.8 درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: