April 2020 06 / دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
کد خبر: ۳۱۹۲۰۷
۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
0
بورس انرژی می تواند بازوی خوب و فعالی برای وزارت نفت باشد اما؛ تعامل این دو با یکدیگر هنوز کامل نشده است.

به گزارش خبرنگار پول نیوز، بازار سرمایه را به شفافیت و وضوح داد و ستد می‌شناسند یعنی در تمام معاملات و رفت و آمد‌های مالی، مشخص است که پول از کجا آمده و به کجا رفته و البته در صورت‌های مالی منتشر شده نیز همه اتفاقات به روز در دسترس همگان قرار می‌گیرد.
با توجه به نفت خیز بودن ایران و البته وجود منابع عظیم گازی و البته انرژی‌های خدادادی دیگر، وجود بازار برای عرضه این منابع ضرورت خاص خودش را داشته و دارد. بورس انرژی با همین منظور و هدف پایه گذاری شده است تا بتواند بازار مستقل و البته شفافی را برای انرژی کشور فراهم کند.
در سال‌های اخیر یکی دیگر از اتفاقاتی که ایجاد بورس انرژی را بسیار با اهمیت‌تر کرده است، تحریم‌های گاه و بیگاه آمریکا برای فروش انرژی است.
نفت، گاز، میعانات گازی، انواع تولیدات وابسته به نفت، بنزین، برق و انرژی‌های نو جزو مواردی هستند که بورس انرژی می‌تواند برای قیمت گذاری و فروش آن‌ها به افراد در داخل و خارج از مرز‌ها موثر بوده و کمک شایان توجهی به دور زدن تحریم‌ها کند.
مرتضی شرفیان از مدیران فعال در بازار سرمایه در مورد هدف گذاری بورس انرژی به خبرنگار پول نیوز گفت: بورس انرژی مستلزم همکاری فوق العاده با وزارت نفت است. پیش از آنکه بورس انرژی از سازمان بورس تبعیت کند باید از وزارت نفت تابعیت داشته باشد.
وی در خصوص ارائه نفت در بورس انرژی افزود: نفت یک کالای امنیتی است و نمی‌تواند در دست مردم باشد و فقط شرکت‌ها و کارگزار‌های اصلی می‌توانند این کالای بورسی را خریداری کنند.
مدیرعامل کارگزاری امین سهم ادامه داد: تمام جنگ‌های دنیا بر سر انرژی است و انرژی یک کالای امنیتی محسوب می‌شود و اینکه این کالا در بورس انرژی عرضه شود کار درست و منطقی نیست.
وی تاکید کرد: بورس انرژی با توجه به امکانات و زمان عرضه خیلی خوب عمل می‌کند اما؛ هماهنگی لازم با دستگاه‌های مربوطه را ندارند.
این کارشناس حوزه بورس در انتها افزود: افراد بسیاری هستند که نمی‌خواهند و اجازه نمی‌دهند شفاف سازی در بورس انرژی انجام شود. این افراد به جای استفاده از بورس برای خرید حامل‌های انرژی به صورت مستقیم به سراغ پالایشگاه‌ها رفته و گاهی نیز میان افراد واسطه می‌شوند تا آن‌ها نیز به طور مستقیم از پالایشگاه‌ها خرید کنند و سراغ فعالیت‌های بورسی نروند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
2 واکسن کرونا در مرحله آخر تست انسانی
دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده‌اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می‌شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده‌اند، فعلا در مرحله پیش‌بالینی قرار خواهند داشت.