کد خبر: ۳۱۹۱۵۲
۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
0
اساساً در مطالعات معلولیت دو پارادایم کلی «پارادایم پزشکی» و «پارادایم اجتماعی» وجود دارد که در بُعد جهانی و تا حدی نیز در کشور روزبه‏ روز در طول چند دهه اخیر توجه به پارادایم اجتماعی افزایش یافته است.

پول نیوز - کتاب «فرهنگ، معلول، جامعه: برداشت‏ هایی از معلولیت و نابینایی با نگاهی اجتماعی و فرهنگی (جلد اول)» نوشته حسین عبدالملکی از سوی انتشارات توانمندان (انتشارات تخصصی حوزه معلولیت) منتشر شد.

 

افراد دارای معلولیت به عنوان بزرگترین اقلیت اجتماعی محسوب می شوند و تقریباً 10 الی 15 درصد هر جامعه را این افراد تشکیل می دهند که به واسطه نارسایی در یک عضو یا یک حس ضمن داشتن شرایط ویژه در بعضی زمینه ها متناسب با معلولیت خود با مجموعه ای از مشکلات و چالش ها در جامعه روبه رو هستند. از اینرو نهادهای بین المللی، دولتمردان و سیاستگذاران در کشورهای مختلف و نیز ان جی اوهای مربوط به این افراد، همواره در پی ایجاد فرصت های برابر، فراهم سازی امکان دسترسی های عادلانه به امکانات، تضمین حقوق فردی و اجتماعی افراد دارای معلولیت و...، تلاش ها و اقدامات مختلفی را انجام می دهند. اما همچنان تا رسیدن به یک جامعه فراگیر و زیست پذیر برای همه و دستیابی افراد دارای معلولیت به تمامی حقوق اجتماعی و فردی خود همانند سایر شهروندان به ویژه در کشورهای درحال توسعه، فاصله بسیار است. از اینرو حوزه مطالعات معلولیت و به تبع، معلولیت پژوهی یکی از حوزه های مهم بین رشته ای است که در پی بررسی معلولیت و امور مرتبط بر آن شکل یافته است.

 

فرهنگ، معلول، جامعه به قلم حسین عبدالملکی روانه بازار نشر شد

 

اساساً در مطالعات معلولیت دو پارادایم کلی «پارادایم پزشکی» و «پارادایم اجتماعی» وجود دارد که در بُعد جهانی و تا حدی نیز در کشور روزبه‏ روز در طول چند دهه اخیر توجه به پارادایم اجتماعی افزایش یافته است. این در حالی است که در دو دهه اخیر در بُعد جهانی، رویکردها و مطالعات نوینی نسبت به معلولیت و امور مرتبط ایجاد شده که می‏توان آن را در خرده پارادایم فرهنگی و البته در ذیل و ارتباط تنگاتنگ با پارادایم اجتماعی صورت‏بندی نمود.


مدعای اصلی این رویکرد را می ‏توان در این گزاره خلاصه نمود که اصولاً «معلولیت بیش از آنکه زائیده مسائل جسمی و روانی باشد، برساخته‌ ای اجتماعی و البته فرهنگی است» و از این رهگذر سعی می‏ نماید با بهره‏گیری از رویکردهای فرهنگی، توجه به ارزش‏ها، هنجارها، ایستارها، نگرش‏ها و... به بررسی معلولیت و امور مرتبط با آن بپردازد. مطالب مندرج در کتاب فرهنگ، معلول، جامعه با نظرداشت به رویکرد فرهنگی عمدتاً حول این نگاه سامان یافته است.


نگارنده که یکی از حوزه های پژوهشی وی مطالعات معلولیت می باشد در دیباچه کتاب آورده است: «آشنایی‏ ام با نابینایی و مواجه سطحی با آن به کلاس اول یا دوم ابتدایی، و مواجهه «صوری» و فهم ذهنی آن به چهارم یا پنجم ابتدایی برمی‏ گردد. البته بعداً فهمیدم که این مشکل یا هر چیزی دیگری که نام آن را می‏ توان نهاد، از سه یا چهار سالگی با من همراهی تامی داشته است؛ آن هم به‏ سبب یک عمل اشتباه پزشکی؛ مواجهه‏ ای که البته با بزرگ‌تر شدنم هر روز ابعاد و عمق بیشتری یافت و نوع مواجهه‏ ام با آن از ستیز، نادیده انگاری، کنار نیامدن، پذیرش و تلاش در فهم و داشتن نگرش علمی به آن که به ‏تدریج به کل معلولیت تسری یافت، گذر نمود».


در به‏ طورکلی، آنچه در این کتاب تقدیم می‏ گردد، در دو بخش سامان یافته است:


در بخش اول، منتخبی از یادداشت ها و مصاحبه‏ های سال‏ های اخیر در حوزه مطالعات معلولیت به پیشگاه خوانندگان گرامی عرضه شده و در بخش دوم نیز از میان مقالات و پژوهش‏ های انجام شده در این حوزه که در همایش‏ ها و مجلات مختلف ارائه شده ‏اند، خلاصه برخی از آن ‏ها آورده شده است.


عنوان سه وجهی «فرهنگ، معلول، جامعه» نیز از آن‏رو بر این کتاب نهاده شده که اساساً ردپای هر سه مفهوم در تمامی مطالب ارائه شده، قابل ردیابی است.


دکتر احمد به پژوه استاد روان شناسی دانشگاه تهران نیز در مقدمه ای که بر این کتاب نگاشته است، با طرح سوالات مختلفی درباره شرایط زندگی معلولین و افراد با آسیب بینایی و کم و کیف آن و میزان آشنایی جامعه با شرایط زندگی این افراد، کتاب حاضر را فرصتی برای بازگویی و نشان دادن چالش ها و مشکلات موجود در این حوزه و آشنایی جامعه با آن در قالب یک نگاه علمی دانسته است.


این کتاب بر آن است تا نشان دهد که حوزه معلولیت پژوهی به‏عنوان یک حوزه نسبتاً بکر در ایران این پتانسیل را دارد که موضوعات و مسائل پژوهشی متعدد و متنوعی را متناسب با رشته‏ ها و گرایش های مختلف تحصیلی پیشروی اساتید، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت انجام کارهای پژوهشی قرار دهد.
توجه به حوزه معلولیت پژوهی و انجام پژوهش در موضوعات و مسائل مرتبط با آن در چهارچوب رویکردهای علمی طبعاً می ‏تواند در فهم بهتر معلولیت و مسائل مرتبط، آسیب شناسی و ارائه راهکار در زمینه های مختلف متناسب با این حوزه اثرگذار بوده و ضمن درگیر نمودن محافل دانشگاهی با این حوزه پژوهشی و گسترش دانش نظری درباره آن، در راستای ارتقاء سطح و کیفیت زندگی معلولین مؤثر باشد و به تبع، بر بالندگی و ارتقاء پیشرفت کشور بیافزاید.


گفتنی است کتاب فرهنگ، معلول، جامعه در 159 صفحه، با تیراژ 1000 نسخه و با قیمت 200000 هزار ریال، پاییز 1398 روانه بازار نشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: