پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

بزرگترین تولید کننده مس جهان به کما مب رود!
کد خبر: ۳۱۹۱۴۲
۰۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
0
موج اعتراضات در شیلی به فعالیت صنعت معدنکاری عظیم این کشور که یک سوم از مس جهان را تولید می‌کند، رسید.

به گزارش پول نیوز، چندین اتحادیه کارگران معدن از جمله اتحادیه‌هایی که در شرکت معدنی دولتی کودلکو هستند، به اعتصابات ملی دو روزه‌ای که از سوی فدراسیون CUT هماهنگ شده است، پیوسته‌اند.

کودلکو که بزرگترین تولیدکننده مس در جهان است، اعلام کرد اعتراضات تولید معدن آندینا را متوقف کرده و فعالیت مجتمع معدنی و ذوب سالوادور و پالایشگاه و ذوب مس ونتاناس برای حفظ تاسیسات، در سطح حداقلی انجام می‌گیرد.

معدن آندینا سال میلادی گذشته ۱۹۵ هزار و ۵۳۱ تن سنگ مس تولید کرد در حالی که تولید سالوادور ۶۰ هزار و ۸۴۰ تن بود. اما بخش‌های دیگر شرکت کودلکو شامل معادن چوکیکاماتا، ال تنینته و رادومیرو فعالیت معمولی دارند.

در این بین، اعتصاب کارگران در معدن آنتوکویای شرکت آنتوفاگاستا بر سر دستمزد و شرایط کار وارد دومین هفته خود شده است. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد ناآرامی مردمی ممکن است تولید را به میزان ۵۰۰۰ تن کاهش دهد.

اعتراضات در صنعت معدنکاری شیلی، جدیدترین موج ناآرامی مردمی علیه افزایش هزینه‌های زندگی در این کشور آمریکای جنوبی است.

سباستین پینرا، رییس جمهور شیلی، سه‌شنبه هفته جاری بسته‌ای از اصلاحات را رونمایی کرد که شامل حق مستمری بالاتر، افزایش حداقل دستمزد و هزینه پایین‌تر برق و خدمات پزشکی بود تا ناآرامی پایان گیرد اما اعتراضات همچنان ادامه دارد.

فدراسیون کارگران مس که نماینده کارگران اتحادیه‌ای در شرکت کودلکو است، در بیانیه‌ای اعلام کرد درباره ادامه اعتراضات در نشست ۲۵ اکتبر تصمیم خواهد گرفت.

 شیلی بزرگترین صادرکننده مس جهان است که سال میلادی گذشته ۵.۸ میلیون تن تولید داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
آیا افزایش نرخ حامل های انرژی باعث افزایش تورم می شود؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: