کد خبر: ۳۱۹۱۲۹
۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
0
نرخ تورم کانادا در بازه 12 ماه منتهی به سپتامبر در سطح ۱.۹ درصد باقی ماند که این نرخ تورم کمترین تورم ثبت شده در این کشور از ماه مارس نیز محسوب می‌شود.

پول نیوز - نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان است، بیش از همه تحت تاثیر کاهش تورم در بخش انرژی قرار گرفته به گونه‌ای که در 12 ماه منتهی به سپتامبر تورم بخش انرژی به منفی ۴.۶ درصد رسیده است. کاهش تقاضای جهانی برای خرید نفت و افزایش تولیدات کشورهای صادرکننده یکی از دلایل اصلی این کاهش عنوان می‌شود.

در دیگر بخش‌ها، تورم بخش حمل و نقل ۱.۴ درصد، لوزام منزل ۰.۵ درصد و غذا و نوشیدنی ۰.۷ درصد اندازه‌گیری شده است. قیمت گوشت یکی از بیشترین افزایش قیمت‌ها را در ماه سپتامبر داشته است به گونه ای که تورم آن از ۴.۸ درصد در ماه قبل به ۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در ماه سپتامبر برای بخش پوشاک ۲.۶ درصد و برای مراقبت های درمانی ۱.۳ درصد اندازه گیری شده است.


نرخ تورم  کانادا در سطح 1.9 درصد باقی ماند

بانک مرکزی کانادا این ماه نیز نرخ بهره را بدون تغییر باقی نگه داشت اما حفظ نرخ بهره در سطح فعلی با توجه به کاهش آن در آمریکا و اروپا امر دشواری خواهد بود. سالی گواتیری- کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس - گفت: برای بانک مرکزی کانادا تا زمانی که اقتصاد با ریسک قابل توجهی مواجه نشود، دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ بهره وجود ندارد.

رابرت بوث- کارشناس موسسه تی دی سکیوریتیز نیز گفت: فکر می‌کنیم که در صورت تداوم کاهش قیمت نفت با توجه به وابستگی اقتصاد کانادا به صادرات این محصول، نیاز به محرک های رشد بیشتری خواهد بود.

از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات قیمتی اقلام گروه انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در 12 ماه منتهی به سپتامبر به ۱.۹ درصد رسید. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم کانادا در ماه سپتامبر ۰.۴ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۵ درصد بیش‌تر از تورم ثبت شده ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم کانادا دربازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۲۰ با ۲۱.۶درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۲۱ با منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: