پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۹۰۱۹
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
0
همتی با زیرکی فضای نشست را تغییر داد تا به پرسش های اصلی که از او شد و انتقادهایی که از سیاست بانک مرکزی شد پاسخ صریح و درست ندهد. به گفته این افراد این مقام بانک مرکزی هرگز توجه ندارد صنعت خودروسازی ایران هرچه هست برآیند سیاست های اقتصادی ایران در نیم سده تازه سپری شده است.

پول نیوز - عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی سرانجام پس از سپری کردن 453 روز از ریاست بر این نهاد اصلی اقتصادی ایران و بی اعتنایی به اتاق بازرگانان و صنعتگران ایران و عدم حضور در شورای گفت وگو، روز 28 مهرماه به اتاق ایران آمد.

 

وی درحالی که زمان هایی از وقت خود را هنگام سخنرانی روسای کمیسیون های اتاق به حرف زدن با نفر کناری خود اختصاص می داد و همین رفتار او موجب شد علی شمس اردکانی رییس کمیسیون اقتصادکلان اتاق دو- سه بار باخطاب قراردادن مستقیم وی به این کار او اعتراض کند در زمان پاسخگویی به پرسش بخش خصوصی ناگهان به مدیران کارخانه های خود روسازی ایران حمله کرد.

 

همتی و فرار از پاسخگویی صریح به پرسش ها

 

یورش دهشتناک وی به صنعت خودروسازی ایران و اینکه با صراحت این صنعت را صنعت فشل خواند شگفتی ساز شد. او با صراخت از بی فایده بودن این صنعت و اینکه 40 سال است به ایران آسب می رساند سخن گفت و جوری حرف زد که انگار تازه با این صنعت آشنا شده است.

 

شماری از بازرگانان باهوش تر اما دیروز درگفت وگو با ساعت 24 درباره این رفتار وگفتار عجیب مقام ارشد اقتصاد بانک مرکزی ایران تاکید کردند ، همتی با زیرکی فضای نشست را تغییرداد تا به پرسش های اصلی که از او شد وانتقادهایی که از سیاست بانک مرکزی شد پاسخ صریح و درست ندهد.به گفته این افراد این مقام بانک مرکزی هرگز توجه ندارد صنعت خودروسازی ایران هرچه هست برآیند سیاستهای اقتصادی ایران در نیم سده تازه سپری شده است.

 

همتی جوری به صنعت خودروحمله کرد که انگار سایررشته های صنعتی ایران دراوج استفاده از تکنولوژی روزدنیا و تولید رقابتی ترین کالاها هستند و تنها صنعت خودروسازی است که روزگار تیره دارد.

 

به نظر می رسد مقام بانک مرکزی برای اینکه از پاسخگویی صریح به چند پرسش اصلی بازرگانان و صنعتگران ایرانی که از او می پرسیدند آیا سیاست تخصیص دلار 4200 تومانی ادامه خواهد داشت یا نه و اینکه آیا برای نرخ دلار درسال آینده فکری شده است و اینکه آیا سیاستهای سخت گیرانه وی راه قاچاق را بازنکرده است طفره برود این حمله را طراحی کرد و ناگهان به صنعت خودرو یورش برد.

 

یکی از اعضای هیات نمایندگان به ساعت 24 گفت کاش رییس بانک مرکزی درجایی صنعت خودرو را نقد می کرد که مدیران این صنعت حاضر بودند تا پاسخ می دادند.

 

او یادآورشد مدیران صنعت خودرو به این دلیل که زیر بار تحلیل و خواست بانک مرکزی در باره شرایط دریافت و پرداخت تسهیلات و اعتبارات نرفته اند با خشم رییس بانک مرکزی مواجه شده اند.

به گزارش ساعت 24 این سخنان رییس بانک مرکزی خطاب به حاضران که شما باید با بانک مرکزی و مردم روراست باشید و از سرکوب تقاضا از سوی بانک مرکزی تحلیل نکنید و اینکه نرخ برگشت ارزاز سوی صادرکننندگان را اصلاح کرد وبه طور ضمنی آمارهای وزیر اقتصاد را مخدوش اعلام کرد نیز از سوی شماری از اعضای هیات نمایندگان با شگفتی رو به رو شد. آنها باوردارند آمارهای اعلام شده همتی درباره اینکه صادرکنندگان دلارهای خودرابرنمی گردانند دریک سال گذشتهشهروندان ایرانی را به صادرکنندگان بدبین کرده است و این اعتراف دیرهنگام نمی تواند چهره مخدوش شده صادرکنندگان نزد ایرانیان را اصلاح کند .

 

رییس بانک مرکزی اززمان به دست اوردن این منصب و پس از آنکه دهها بار به صادرکنندگان ایرانی یورش برد که ارز را برنمی گردانند دیروز اما اعتراف کرد حالا نگاهش به بخش خصوصی تغییر کرده است. این حرف و اعتراف او نشان می دهد که وقتی ریاست بانک مرکزی را برعهده می گرفته است نسبت به بخش خصوصی نگاه منفی داشته است وحالا پس ازسپری کردن 450 روز فهمیده که اشتباه می کرده و نگاهش به بخش خصوصی همانی نیست که درمرداد 1397 بود است . این اعتراف همتی نیز با تعجب برخی حاضران مواجه شد .

 

برخی از حاضران اما گفتند ازکجا می توان فهمید که نگاه رییس بانک مرکزی نسبت به بخش خصوصی تغییر اساسی کرده وقتی هنوز خطاب به آنها می گوید باید با بانک مرکزی و مردو روراست باشید.

 

منبع: ساعت 24

برچسب ها: همتی ، بانک مرکزی ، خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.