کد خبر: ۳۱۸۹۱
۱۴ دی ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۸
0
حسيني در مورد راه‌هاي اين همكاري گفت: پوشش نوسانات نرخ ارز به تنهايي نمي‌تواند بر دوش صنعت بيمه باشد و بازار سرمايه بايد در اين زمينه همكاري كند؛ همچنين اگر امروز اوراق مشاركت به عنوان راهكاري براي تامين مالي و كاهش هزينه بكار گرفته مي‌شود بايد بتوان معاملات دست دوم آن را هم در بازار سرمايه كشور انجام داد.
وزير امور اقتصادي و دارايي در افتتاحيه چهارمين نمايشگاه بورس، بانك، بيمه و خصوصي‌سازي توقع خود از بازار سرمايه را به اين شكل مطرح كرد: «تامين مالي با هزينه ارزان». وي همچنين به دست‌اندركاران بازار سرمايه توصيه كرد كه هر جا كه مي‌توانند كارمزدهاي خود را كاهش بدهند.

به گزارش ايسنا، سيدشمس‌الدين حسيني با بيان اينكه سال 89 در تقويم اقتصاد ايران يك صفحه برجسته است، اظهار كرد:‌ بعد از نزديك به يك قرن بي‌توجهي به ارزش منابع، امروز با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اين بي‌توجهي برجسته شده و توجه به حفظ منابع افزايش يافته است.

وي گفت:‌ در برخي موارد صحبت‌هايي در مورد ميزان زياد فاصله افزايش قيمت گازوئيل از 165 به 1500 ريال شده بود اما ما مي‌گوييم هنوز تا هشت هزار ريال قيمت فوب خليج فارس فاصله زيادي وجود دارد. ما بايد پاسخ آيندگان را در اين باره بدهيم. در همسايگي ما از اين منابع با همين قيمت‌ها يا بيشتر استفاده مي‌شود و در عين حال كارآمدي بيشتري وجود دارد.

وي ادامه داد: اگر امروز عكس‌العمل مثبتي از بخش حمل‌ونقل كشور دريافت مي‌كنيم به اين دليل است كه آن‌ها نمي‌پذيرند ارزش منابع كمتر از ميزان واقعي‌اش باشد و اين از كوتاهي دولتمردان بوده است كه نسبت به اصلاح قيمت‌ها اقدام نكرده‌اند چون مردم ما همواره اين آمادگي را داشته‌اند.

سخنگوي اقتصادي دولت افزود: امروز قاچاق سوخت در حال محو شدن است و در سمت مقابل هم مواردي مثل قاچاق پوشاك در حال كاهش است و توليدكنندگان پيام هدفمند كردن يارانه‌ها را گرفته‌اند.

وي با بيان اين‌كه بازارهاي مالي بازارهاي دانش پايه است و با آمار و ارقام كار مي‌كنند گفت: افرادي كه در اين بازارها كار مي‌كنند بهتر مي‌دانند كه اصلاح قيمت‌ها به دنبال تعميق بازار سرمايه است.

حسيني تاكيد كرد: امروز توقع ما از بازار سرمايه در زمينه هدفمند كردن يارانه‌ها اين است كه دين خود را از طريق تامين مالي كارآمد،‌ مناسب و با كاهش هزينه ادا كند به خصوص به شركت‌هايي كه در اين بازار حضور دارند.

وي گفت:‌ اينكه امروز در صنعت بيمه تعرفه‌ها پايين آمده نشان‌دهنده اين موضوع است كه سودهاي بالا نه از طريق افزايش قيمت بلكه از طريق گسترش حجم فعاليت‌ها حاصل مي‌شود. با افزايش قيمت‌ها ما مجبور مي‌شويم براي حفظ قدرت رقابت، ديوارهاي تعرفه‌اي به دور خود بكشيم. چيزي كه در چندين سال گذشته در بازار كالا و سرمايه اتفاق افتاد و رفت‌آمد سرمايه و كالا بسته شد.

وزير امور اقتصادي و دارايي به مديران بازار سرمايه توصيه كرد:‌ هر جا كه مي توانيد كارمزدها را كاهش دهيد چون با گسترش بازار سرمايه سود سهامداران هم بالا خواهد رفت.

وي به دست‌اندركاران صنعت بيمه هم توصيه كرد كه با كاهش نرخ‌ها و رقابتي شدن گرايش مردم به سمت بيمه بيشتر خواهد شد.

حسيني تاكيد كرد: حجم نقدينگي كه امروز به دليل جابه جايي منابع بروز پيدا كرده در جاهايي به كار گرفته خواهد شد كه از شفافيت برخوردار باشد. در حال حاضر ماهي حدود 2800 ميليارد تومان پرداخت نقدي به خانوارها انجام مي‌شود و چرا نبايد بخشي از آن به تقاضا در بازار سرمايه تبديل شود؟!

وي افزود: بخش مالي كشور بايد از تحولات اقتصادي حمايت كند. با اصلاح قيمت‌ها و برطرف شدن اختلال در قيمت‌ها نياز به نوسازي دستگاه‌هايي وجود دارد كه تاكنون مصرف بالاي انرژي و آلودگي محيط زيست داشتند؛ اين نوسازي نياز به سرمايه دارد كه بايد در بخش بازار سرمايه تامين شود.


وي در ادامه به بيان آمار و ارقام‌هايي در بخش‌هاي مختلف بورس و بيمه پرداخت و گفت: در 9 ماه گذشته شاخص بورس حدود 6400 واحد رشد داشته كه در مقايسه با ابتداي سال 89 معادل 50 درصد و ابتداي سال 88 معادل 140 درصد رشد نشان مي‌دهد. ارزش بازار سرمايه هم در سال 88 معادل 45 هزار ميليارد تومان بود كه حالا به 90 هزار ميليارد تومان رسيده است. همچنين فرابورس حجم معاملات خوبي داشته كه در 9 ماهه امسال بالغ بر پنج هزار ميليارد تومان بوده است. بورس كالا هم با ارزش معاملات 44 درصدي همواره از رشد خوبي برخوردار بوده است.

وي ادامه داد: همچنين در زمينه بيمه در آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال گذشته توليد حق بيمه از رشد 26 درصدي برخوردار بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: