پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۸۷۹۴
۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶
0
ایحاد دولت الکترونیک به منظور افزایش سرعت و چابکی سیستم اداری کشور در گروی ایجاد شبکه ملی اطلاعات است.

به گزارش پول نیوز،ایجاد شبکه ملی اطلاعات در برنامه پنج توسعه ذکر شده است، اما با وجود گدشت زمان هنوز پیشرفت چشمگیری در این حوزه به وجود نیامده است.

شبکه ملی اطلاعات یکی از پیش شرط‌ های اصلی برای افزایش دولت الکترونیک است امری که در صورت محقق شدن آن می‌تواند به افزایش شتاب در سیستم اداری کشور منجر شود.

ایده اولیه شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت عنوان اینترنت ملی و شبکه ملی اینترنت مطرح شد و بررسی و مراحل مطالعاتی آن در دولت نهم ادامه یافت. این طرح با عنوان شبکه ملی اطلاعات در برنامه پنجم توسعه گنجانده شد و و مطابق آن می‌بایست این شبکه تا پایان سال ۱۳۹۵ تکمیل گردد. در دولت یازدهم روند توسعه شبکه ملی ارتباطات با ایحاد مرکز تبادل ترافیک داده زیر ساخت که امکان تفکیک ترافیک داخلی و خارجی شبکه را فراهم می‌کرد، به سرانجام رسید و اثرات آن را می‌توان در کاهش تعرفه‌های اینترنت مشاهد کرد با این حال راه طولانی تا اجرای کامل شبکه اطلاعات مانده است.

ایجاد شبکه ملی اطلاعات در برنامه پنجم توسعه گنجانده شده است

روح اله مومن نسب کارشناس حوزه فناوری با اشاره به برنامه پنجم توسعه برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد:بحث شبکه ملی اطلاعات از سال‌های گذشته در کشور بوده است و در برنامه پنجم توسعه در بند ۴۶ و ۴۷ آن وزارت ارتباطات را ملزم به ایجاد شبکه ملی ارتباطات ظرف ۶ ماه کرده است، اما با وجود گذشت ۷ سال هنوز این مهم انجام نشده است.

این کارشناس حوزه فناوری تصریح کرد: ایجاد شبکه داخلی می‌تواند امنیت شبکه ملی را تا حد زیادی افزایش دهد و آپی‌های خارجی ضمن ریجیستر شدن امکان اتصال به شبکه داخلی را فراهم کند.

وی افزود: شبکه ملی اطلاعات احتمال حملات هکری را نزدیک به صفر می‌رساند و وزارت ارتباطات می‌تواند با تنظیم و تدوین قوانین مقرارت کنترل شبکه را به راحتی اجرا کند.

این کارشناس حوزه فناوری تصریح کرد: با توجه به عدم تشکیل شبکه ملی اطلاعات باید هر لحظه منتظر حملات متعدد با اپی‌های مختلف خارجی به زیر ساخت‌های ارتباطی در کشور باشیم.

وی با اشاره تشکیل دولت الکترونیک بیان کرد: پیش شرط رسیدن به دولت الکترونیک ایجاد شبکه ملی ارتباطات و باید سخت افراز آن را در کشور فراهم کرد.

مومن نسب گفت: تشکیل دولت الکترونیک پیش از شبکه ملی خیانت به مردم و سرمایه‌های کشور است و باید افزایش ظرفیت شبکه‌های داخلی وزیر ساخت‌های کشور به سمت شبکه ملی اطلاعات حرکت کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پروازهای فرودگاه مهرآباد برقرار شد
پول نیوز - پروازهای فرودگاه مهرآباد تهران با فروکش کردن شدت بارش برف از دقایقی قبل و نیز پاکسازی باند این فرودگاه، از سر گرفته شد.