کد خبر: ۳۱۸۷۶۶
۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
0
کارشناسان اقتصادی می‌گویند: ساختار اقتصادی کشور برون زا و درون نگر است وقطعا به اصلاح ساختار اساسی نیاز دارد.

به گزارش پول نیوز، مصطفی صفاری کارشناس اقتصادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، افزود: روند فعلی اقتصاد کشور، برعکس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و وابسته به نفت است در حالی که در اقتصاد مقاومتی قراراست اقتصاد کشور دانش بنیان باشد، بودجه دولت از مالیات تامین شود و دولت کوچک سازی کند تا توان بخش خصوصی بالا برود.

علی سعدوندی دیگر کارشناس اقتصادی در دیگر سوی برنامه گفت: بعید است اقتصاددانی در کشور باشد که بر اسراف حامل‌های انرژی در کشور ایراد نگیرد. فقر نظارت بر نظام و شبکه بانکی هم مورد انتقاد همه اقتصاددانان است. فساد‌های اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است.

وی با بیان اینکه به قدر کافی درباره مشکلات صحبت شده است، افزود: در ارائه راهکار‌ها متاسفانه به پراکندگی آرا می‌رسیم و تفرقی در کشور وجود دارد که مانع از نتیجه گیری قطعی می‌شود.

مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است.

او ادامه داد: سران سه قوه هم نمی‌توانند متخصص این امور باشند آن‌ها رهبران تصمیم گیری هستند که باید از پایین برای تصمیم سازی ان‌ها کمک شود. حتی نمایندگان به شیوه صحیح و سالم انتخاب نمی‌شوند، این روز‌ها مشاهده می‌شود که نمایندگان در وزارتخانه‌ها سعی می‌کنند منابع مالی را به سمت استان هایشان ببرند تا در دوره جدید انتخابات مجلس از آن‌ها بهره‌مند شوند.

وزیر اسبق صمت روش فعلی رفتار نمایندگان مجلس را، روشی هیئتی و بدوی خواند و افزود: ساختار‌های حکمرانی ما، رفتار منسجم و منظم حکمرانی ندارند و اهداف نمایندگان مجلس هم جداگانه و شخصی نگر است. در شرایط فعلی نباید انتظار معجزه داشت. این وضعیت در دولت و قوه قضاییه هم به چشم می‌خورد.

آقای سعدوندی هم در استودیو گفت: از ۴۰ سال گذشته تاکنون همیشه به واردات کالای خارجی یارانه داده ایم و طبیعی است که تولید داخلی توان رقابت با واردات را نخواهد داشت.

این کارشناس گفت: وقتی پایین نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز سبب می‌شود واردات به صرفه‌تر از تولید باشد، همیشه اعمال سیاست‌های اقتصادی با واکنش روبرو می‌شود.

وی تصریح کرد: پایین نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز سبب افزایش نرخ تولید داخل و ثابت ماندن نرخ کالای وارداتی می‌شود و در نتیجه تولید ضعیف خواهد شد.

آقای غضنفری در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: دولتی‌ها از اصلاح ساختار‌ها می‌ترسند، به این علت که در دولت‌های پیشین هم نوعی مسامحه کاری وجود داشته و برخی واقعیت‌ها از دید مردم پنهان می‌شده است.

وزیر اسبق وزارتخانه صمت تصریح کرد: دولت حاضر همیشه می‌گفت که ضد شعار‌ها پوپولیستی هستیم، اما در عمل خودش همین کار را انجام می‌دهد، به جای سرو سامان دادن واقعی شرایط اقتصادی مردم، مشغول پرداختن به سیاست‌های یارانه‌ای کالا‌های بی فایده مانند یارانه انرژی است و در نتیجه هم منابع نفتی را از بین می‌بریم و هم آلودگی هوا ایجاد می‌کنیم و شعار می‌دهیم که به فکر معیشت مردم هستیم، ولی این حقیقت ندارد. ازطرفی وقتی قیمت‌ها مصنوعی پایین نگهداشته می‌شود، سرمایه گذاری خاصی هم در بخش‌های مختلف انجام نمی‌شود. دولت‌ها باید در قبال شعار‌هایی که در قبل انتخابات می‌دهند پاسخگو باشند.

او ادامه داد: در حال حاضر هم از مشکلات باخبریم و هم از راهکارها، اما افرادی که کننده کار باشند، نداریم و افرادی متعهد و با اراده در ساختار وجود ندارد. دولت در بدنه خود دچار تعطیلی شده است، گویی کارمندان هدفی برای رسیدن به آن ندارند دولت هم تماشا می‌کند و در حال شمارش روز‌های باقی مانده از دوره خودش است.

آقای صفاری هم در استودیو گفت: جراحی اقتصادی، بدون درد نمی‌شود، با این تعریف باید ببینیم دولت تفکر محور است یا خیر، برای مثال در حوزه مسکن باید دید منابع ارزان را به عرضه مسکن می‌دهیم یا تقاضای مسکن، سال‌های سال بود که منابع به تقاضای مسکن داده می‌شد. دیگر کشور‌های دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند.

این کارشناس با تاکید بر فرموده مقام معظم رهبری افزود: مدیران انقلابی لازم داریم. دولت فعلی یکی از مسن‌ترین دولت هاست سن عقل را بالا می‌برد، اما توان تصمیم گیری و جرات را پایین می‌آورد، در سنین بالا ریسک پذیری پایین می‌آید پس باید جوانگرایی شکل گیرد.

آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند. این‌ها افرادی هستند که ۳۰ سال وضع موجود را از روز اول ابداع نموده اند، حال چگونه می‌توان توقع داشت کسانی که خودشان این شرایط را بوجود آورده اند بتوانند را اصلاح کنند؟ متاسفانه کشور ما دچارتعارض منافع است.

این کارشناس تصریح کرد: اگر یارانه‌های حامل‌های انرژی به صورت یکسان، هدفمند شود تا ۸ دهک در آمدی ما منفع می‌شوند، اما یک دهک در آمدی ما وضعش تغییر نمی‌کند و دهک دهم در آمدی ما به شدت متضرر می‌شود. وزیری هم ما که می‌خواهد این سیاست‌ها را اجرا کند خودش جزء دهک دهم است دهک دهم در آمدی ما با یک محاسبه ۲۲ برابر و با محاسبه دیگری ۱۱ برابر دهک اول در آمدی یارانه دریافت می‌کند.

آقای صفاری هم در سوی دیگر استودیو گفت: به نظر می‌رسد در حال حاضر اگر ذره‌ای از اقتصاد مقاومتی اجرایی شده است، حاصل تلاش دولتمردان نیست بلکه نتیجه تحریم‌های تحمیلی به کشور است، نمی‌توان صحبت از اقتصاد مقاومتی کرد، اما در فکر گسترش و اضافه کردن وزارتخانه‌ها بود، دولت باید کوچک سازی شود.

آقای سعدوندی هم در تکمیل گفته‌های صفاری گفت: نمی‌توان از رونق تولید یاد کرد و در عمل فکری به حال ساختار و اندازه بانک‌ها نکنیم، تا زمانی که تخصیص منابع، بهینه صورت نگیرد امکان رشد اقتصادی وجود ندارد و اگر دستگاه نظارتی برای بانک‌ها وجود داشته باشد هم بی شک با تعارض منافع همراه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: