پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۸۵۲۲
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
0
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: افزایش یا کاهش قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است، یعنی به هر میزانی که مسکن مورد نیاز بازار تأمین شود، قیمت در مسیر تعادل حرکت خواهد کرد.

به گزارش پول نیوز؛ مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت اعمال سیاست‌های مالیاتی بر خانه‌های خالی در کشور تأکید کرد و گفت: یکی از ابزار‌های نظارتی و مدیریتی برای ساماندهی بازار مسکن، اخذ مالیات است، راه کاری که در چند سال اخیر به آن توجه چندانی نشده است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی کارشناسان بر ضرورت اعمال و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن تأکید می‌کنند، قوانینی که تاکنون نادیده گرفته شده اند.

وی گفت: بر اساس آمار‌ها حدود ۵۰۰ هزارواحد خانه خالی در تهران و حدود ۲ و نیم میلیون تا ۳ میلیون خانه خالی از سکنه نیز در کل کشور وجود دارد، از طرف دیگر کشور سالانه برای تأمین مسکن زوج‌های جوان به حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون مسکن نیز نیاز دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: این موضوع واضح و مبرهن است که اگر در دهه اخیر، دولت سیاست‌های مالیاتی را بر حوزه مسکن اعمال می‌کرد، ما در دو سال گذشته شاهد افزایش ۱۲۰ درصدی نرخ مسکن در کشور نبودیم.

وی تصریح کرد: افزایش یا کاهش قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است، یعنی به هر میزانی که مسکن مورد نیاز بازار تأمین شود، قیمت در مسیر تعادل حرکت خواهد کرد، اما در صورت کاهش عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد، بنابر این اگر سه میلیون خانه خالی به بازار تزریق می‌شد، التهابات دو سال اخیر کاهش می‌یافت.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: وزارت راه و شهرسازی باید هر چه سریع‌تر نسبت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی اقدام کند تا حداقل بخشی از نیاز کنونی جامعه به مسکن جدید مرتفع گردد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
آیا افزایش نرخ حامل های انرژی باعث افزایش تورم می شود؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: