یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با پول نیوز؛
کد خبر: ۳۱۸۵۲۱
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
0
مدیرعامل کارگزاری آریا نوین گفت: اگر دولت بتواند مشوق‌های صادراتی را افزایش دهد می توانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد عبور از شاخص ۴۰۰ هزار واحدی باشیم.

علی مولایی مدیرعامل کارگزاری آریا نوین در گفتگو با پول نیوز در خصوص تقویت شرکت‌های ارزآور بورسی گفت: با توجه به دستور ویژه رییس جمهور در خصوص حمایت از توسعۀ بازار‌های صادراتی و پایداری آن‌ها، خوشبختانه شاهد روند رو به رشد این مهم بوده ایم بطوریکه اثر بخشی این اتفاق از نیمه دوم سال ۹۷ نمایان شد و تقریبا در ابتدای ۶ ماهه دوم سال گذشته شاخص بورس حدود ۱۲۰ هزار واحد افزایش یافت و در انتهای سال این رقم به ۱۸۰ هزار واحد رسید.

وی افزود: با توجه به تحریم‌هایی که از سوی غرب به کشور وارد شد، شاهد تغییرات عجیبی در خصوص نرخ ارز بودیم که خوشبختانه با سیاست گذاری‌های تکوینی بانک مرکزی و اعطای مجوز به شرکت‌های صادرات محور مبنی بر این که این شرکت ها ارز حاصل از فروش محصولات خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به فروش برسانند، این مهم از افزایش سرانه محصول صادراتی جلوگیری کرد.

این کارشناس بورسی درادامه با بیان اینکه یکی از مهمترین سیاست گذاری‌هایی که در جهت حمایت از این بازار شکل گرفت ارائه ارز نیمایی بود خاطر نشان کرد: خوشبختانه دولت و بانک مرکزی با ساز و کار‌های ویژه و کارشناسی شده بر آن شدند تا با تزریق ارز نیمایی با نرخ نزدیک به قیمت آزاد دارد، زمینه حمایت از شرکت‌های صادرات محور را فراهم کنند.

مولایی تصریح کرد: با اجرایی شدن این ساز و کار و تزریق ارز نیمایی سود شگرفی وارد ساختار اقتصادی کشور و شرکت‌های صادرات محور شد.

وی با بیان اینکه اگر موضوع تحریم‌ها نبود شاهد سودآوری به مراتب بیشتری می بودیم، اذعان کرد: خوشبختانه شرکت‌های صادرات محور ایرانی در سال های اخیر، راه‌های دور زدن این مشکل را هم پیدا کردند و فشار ها کمتر شده است. اگر این روند ادامه پیدا کند قطعا در ۶ ماهه دوم امسال نیز می توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.

مدیرعامل کارگزاری آریا نوین در پایان با بیان اینکه شرکت‌های صادرات محور ناجیان اقتصاد هستند اضافه کرد: اگر دولت بتواند مسیر‌های صادرات را تسهیل کند و مشوق‌های صادراتی را افزایش دهد، می توانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد عبور از شاخص ۴۰۰ هزار واحدی در بورس باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: