پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۸۵۰۲
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
0
آسایش گفت: می‌توانیم با اجرای طرح دانش بنیان صنعت برق در بازه‌ای ۵ ساله، ۱۰۰۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق کشور اضافه کنیم.

 پول نیوز - مسعود آسایش، رئیس مرکز توسعه فناوری توربین‌های گازی پژوهشگاه نیرو در مراسم رونمایی از دو طرح دانش بنیان صنعت برق در پژوهشگاه نیرو برگزارشد گفت: در حال حاضر ۷۳ درصد از توان تولید نیرو در واحد‌های حرارتی که به میزان ۲۵ هزار مگاوات است، در واحد‌هایی صورت می‌گیرد که توربین V۹۴.۲ دارند.

او افزود: در حال حاضر ۱۶۰ واحد نیروگاهی داریم که توربین گازی V۹۴.۲ در آن‌ها نصب شده و ۳۴ واحد نیروگاهی داریم که با توربین‌های Frame ۹ به تولید برق می‌پردازند.

به ظرفیت عملی تولید برق کشور 1000 مگاوات اضافه می‌شود

 

آسایش با بیان اینکه توربین‌های V۹۴.۲ تکنولوژی زیمنس و توربین‌های F۹ تکنولوژی GE دارند، بیان کرد: ۱۲ درصد تولید نیرو در واحد‌های حرارتی برابر با حدود ۴۰۰۰ مگاوات در واحد‌هایی صورت می‌گیرند که توربین گازی آن‌ها F۹ است.

وی ادامه داد: توان اسمی توربین‌های گازی برای شرایط ایزو که رطوبت ۶۰ درصد، فشار هوا در سطح دریای آزاد و دمای هوا ۱۵ درجه است، تعریف شده و هر چه از شرایط ایزو فاصله بگیریم، با افت توان تولید توربین گازی مواجه می‌شویم که در نقاط مختلف ایران نیز، فشار هوا کمتر از سطح دریای آزاد است، متوسط دمای هوا به خصوص در ۴ ماه گرم سال که نیاز به تولید بیشتر برق داریم، بالاتر از ۳۵ درجه است و رسوبت هوا در نقاط مختلف کشور نیز بین صفر تا ۱۰۰ درصد متغیر است، در چنین شرایطی طبیعی است که با افت توان تولید توربین گازی مواجه شویم.

رئیس مرکز توسعه فناوری توربین‌های گازی پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: در طرحی کاملا دانش بنیان و با تکیه بر توان مهندسی داخلی، با باز طراحی و بازچینی پره‌های کمپرسور توربین گازی، بخشی از افت توان تولید توربین‌ها را در شرایط نصب محیطی جبران کرده‌ایم.

وی افزود: این طرح دانش بنیان برای ۷۱ واحد نیروگاهی که دارای توربین‌های V۹۴.۲ بوده و در دمای بالای ۳۵ درجه نصب شده‌اند و همچنین برای ۱۷ واحد نیروگاهی که دارای توربین‌های F۹ بوده و در دمای بالای ۳۵ درحجه نصب و بهره برداری می‌شوند، بسیار موثر است.

آسایش در خصوص میزان افزایش توان تولیدی توربین با اجرای طرح HAS گفت: در واحد‌های با توربین V۹۴.۲ بین ۲ تا ۱۰ مگاوات افزایش توان خروجی توربین را شاهد هستیم، همچنین در واحد‌هایی که توربین گازی آن‌ها F۹ است، حدود ۶ مگاوات به توان خروجی توربین گازی افزوده می‌شود.

رئیس مرکز توسعه فناوری توربین‌های گازی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: می‌توانیم با اجرای این طرح در نیروگاه‌های حرارتی، در بازه‌ای ۵ ساله، ۱۰۰۰ مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق کشور اضافه کنیم.

برچسب ها: صنعت برق ، نیروگاه ، انرژی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
سایت خبرگزاری فارس توسط آمریکا مسدود شد
پول نیوز- دامنه farsnews.com متعلق به خبرگزاری فارس ساعتی پیش با دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا مسدود شد.