February 2020 26 / چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۳۱۸۳۷۰
۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
0
عزیزی گفت: آب مصرفی کشور را بخش کشاورزی مشغول کرده است که این رقم در مقابل بخش صنعت کم‌تر از ۱۰ درصد است.

پول نیوز - محمد عزیزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ایران،در خصوص نقش صنایع در صرفه جویی آب‌ اظهار کرد: بیشترین مشکل ما در بحث کمبود آب، در بخش کشاورزی است و برخلاف تصور عموم، صنعت نقش کمتری در مصرف آب‌ها دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد از آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی به خصوص (آبیاری غرقابی) مصرف می‌شود؛ هر چند وقت یکبار در قانون بودجه احکام و مقرراتی جهت رشد مکانیزه کشاورزان ارائه می‌شود که متاسفانه از این قوانین هرساله در حال حاضر توفیقی به دست نیامده است و نتوانستینم برای صرفه جویی در آب‌ها به جای استفاده از روش‌های کشاورزی غرقابی از سیستم‌های مکانیزه استفاده کنیم.


۹۰ درصد از مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است


آینده کشاورزی ایران

عزیزی با اشاره به اهمیت نوع کشت بیان کرد: به طور مثال با توجه به کم آب بودن دشت زنجان هنوز هم در این دشت هندوانه کاشت می‌شود که هر کیلو هندوانه بیشتر از ۱۵۰ لیتر آب نیاز دارد؛ با این تفاسیر بخش اعظمی از آب مورد نیاز در کشور صرف کشاورزی می‌شود که آینده چدانی برای کشاورز و کشور ندارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر نقش کمتر صنعت در آب کشور گفت: ۹۰ درصد آب مصرفی کشور را بخش کشاورزی مشغول کرده است که این رقم در مقابل بخش صنعت کم‌تر از ۱۰ درصد است؛ برای رسیدن به یک عدد ثابت باید در همه موارد مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی به صورت بهینه مصرف کنیم.

وی گفت: هم اکنون هدف اصلی ما بر کاهش مصرف خانگی جهت جلوگیر از مصرف بی رویه آب است که با الگوی مصرف برق می‌توان به این هدف رسید؛ حال اگر موفق به صرفه جویی چند درصدی در بخش مصارف خانگی شویم بازهم در مقاسیه با بخش کشاورزی قابل توجه نیست.

صنایع تبدیلی نیازمند حمایت دولت هستند

عزیزی ادامه داد: با حمایت دولت از صنایع تبدیلی میتوانیم به این نتیجه برسیم که هر مزرعه باید صنایع تبدیلی داشته باشد و برای گسترش این صنایع تبدیلی باید در این زمینه سرمایه گذاری شود.

این مقام مسئول بیان کرد: مصرف بالای بخش کشاورزی از آب باعث شد صنایع دچار مشکل شود؛ در بعضی اوقات برای ایجاد یک صنایع با اشتغال بالا نیازمند آب بیشتری هستیم، ولی چون مصرف آب در بخش کشاورزی مدیریت و صرفه جویی نمیشود آبی برای صنایع باقی نمی‌ماند.همچنین درست است که صنعت یکی از مصرف کنندگان منابع آبی کشور است، ولی باید توجه داشت که چه سهمی از این میزان مصرف در صنعت اتفاق می‌افتد .

برچسب ها: کشاورزی ، مصرف آب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: