کد خبر: ۳۱۸۲۰
۱۴ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۲
0
دنياي اقتصاد- عبور شاخص از مرز 19 هزار واحد طلايي‌ترين روزهاي تاريخ بورس تهران را رقم زد. گرچه شاخص يك بار در تاريخ 17 مهرماه نيز براي دقايقي سطح 19 هزار را لمس كرده بود، اما نتوانست آن رقم را تاب بياورد. بنابراين گزارش، شاخص بورس تهران از ابتداي امسال 6 هزار و 484 واحد رشد داشت كه 668 واحد آن در طول 13 روز ابتدايي دي‌ماه به ثبت رسيد. ميانگين بازدهي بورس تهران نيز از ابتداي سال به 7/51 درصد رسيده كه 6/3 درصد از اين رشد متعلق به 13 روز اول دي‌ماه است.
عبور شاخص از مرز 19 هزار واحد، طلايي‌ترين روزهاي تاريخ بورس تهران را رقم زد.
ديروز شاخص بورس تهران پس از ثبت 123 واحد رشد، براي نخستين بار عدد 19 هزار و 21 واحد را ديد.

گرچه شاخص يك بار در تاريخ 17 مهرماه نيز براي دقايقي سطح 19 هزار را لمس كرده بود، اما نتوانست آن رقم را تاب آورد.

بنابراين گزارش، شاخص بورس تهران از ابتداي امسال 6 هزار و 484 واحد رشد داشت كه 668 واحد آن در طول 13 روز ابتدايي دي‌ماه به ثبت رسيد.

بنابراين گزارش شاخص سال 1389 را با 12 هزار و 537 واحد شروع كرد، اما در تاريخ 14 فروردين‌ماه به بالاي 13 هزار واحد، در تاريخ 30 فروردين‌ماه به بالاي 14 هزار واحد، در تاريخ 22 تيرماه به بالاي 15 هزار واحد، در تاريخ 11 مردادماه به بالاي 16 هزار واحد، در تاريخ 27 مردادماه به بالاي 17 هزار واحد و در تاريخ 13 شهريورماه به بالاي 18 هزار واحد رسيد.

ميانگين بازدهي بورس تهران نيز از ابتداي سال به 7/51 درصد رسيده كه 6/3 درصد از اين رشد متعلق به 13 روز اول دي‌ماه است. روزهايي كه همزمان با آغاز طرح تحول اقتصادي دولت است.بنابراين گزارش ارزش بورس تهران نيز با رسيدن به 90 هزار و 447 ميليارد تومان (معادل 87 ميليارد دلار) ركورد جديدي را در تاريخ بورس ثبت كرد.

بازار بر دوش بزرگان
براساس گزارش منتشر شده از سوي بورس اوراق بهادار، ارزش بورس تهران از ابتداي امسال تا پايان آذرماه معادل 87 هزار ميليارد تومان بود؛ همچنين ارزش بازار چهار شركت بيمه دانا، پست‌بانك، بيمه پارسيان و پالايشگاه تبريز كه در سال جاري وارد بورس تهران شدند معادل يك هزار و 190 ميليارد تومان است كه در صورت كسر اين رقم از ارزش كل بورس،‌ ارزش بورس بالغ‌بر 86 هزار ميليارد تومان مي‌شود.

بر اين اساس در 9 ماه نخست امسال، بورس از 21 هزار ميليارد تومان رشد ارزش بازار (بازده قيمتي) برخوردار بوده است كه 16 هزار و 500 ميليارد تومان از اين رقم را 5 گروه بانك‌ها، فلزات اساسي، مخابرات، استخراج كانه‌هاي فلزي و خودرو با وجود 70 شركت ايجاد كرده‌اند.
از سويي اين 5 گروه با داشتن 21 درصد از شركت‌هاي حاضر در بورس، 62 درصد ارزش بازار و 79 درصد از رشد ارزش بازار را در اختيار دارند.

همچنين شركت‌هاي بورسي از ابتداي سال تاكنون بيش از 9 هزار و 470 ميليارد تومان سود تقسيم كرده‌اند كه 60 درصد آن در اختيار پنج گروه نامبرده بود.همچنين بازده نقدي بورس تهران تا پايان آذرماه 5/14 درصد و بازده قيمتي در همين مدت 5/32 درصد بود.اين در حالي است كه در ميان شركت‌هاي اين پنج گروه نيز اثرگذاري 18 شركت در تغييرات بزرگ و مثبت بورس بيشتر بوده است.به عبارتي 7 بانك از گروه بانكي، شركت‌ مخابرات از گروه مخابرات، چهار شركت فولاد خوزستان، مباركه، خراسان و ملي مس از گروه فلزات اساسي، دو شركت چادرملو و گل‌گهر از گروه استخراج كانه‌هاي فلزي و چهار شركت ايران‌خودرو، سايپا، گروه بهمن و سرمايه‌گذاري رنا 16 هزار ميليارد تومان از رشد ارزش بازار معادل 76 درصد را به عهده داشته‌اند.

دو عامل عبور دماسنج بورس از 19 هزار
در اين خصوص دبيركل سابق كانون كارگزاران بورس دليل عبور شاخص از مرز 19 هزار واحدي را ناشي از دو عامل اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و رشد قيمت‌هاي جهاني محصولات دانست و پيش‌بيني كرد بورس ايران در نيمه اول سال 90 هم با رونق كم سابقه‌اي روبه‌رو شود.
حسن خزلي خرازي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: همان‌طور كه از قبل هم پيش‌بيني مي‌شد با اجراي هدفمندي يارانه‌ها نيمي از شركت‌هاي حاضر در بورس كه يا در گروه خدماتي قرار دارند يا مصرف انرژي نقش مهمي در سودآوري آنها ندارد، با بهبود شرايط و حتي با حاشيه سود بالاتري به‌كار خود ادامه مي‌دهند.

وي ادامه داد: با اين اوصاف اجراي هدفمندي يارانه‌ها نه تنها خود به خود منجر به افزايش شفافيت قيمت‌ها و كمك به رقابتي‌تر شدن اقتصاد و بازار سرمايه شده بلكه به نفع شركت‌هاي خدماتي و شركت‌هايي است كه از انرژي كمتري استفاده مي‌كنند و اين وضعيت در نهايت منتهي به تداوم رشد بازار سهام و سرمايه‌گذاران خواهد شد.

خزلي خرازي افزود: علاوه بر اين عامل كه نقش مهمي در روشن شدن افق سرمايه‌گذاري در بورس داشته، افزايش قيمت‌هاي جهاني محصولات و پيش‌بيني رشد اقتصادي اغلب كشورها در سال ميلادي جديد هم اثر مستقيم و سريعي را بر وضعيت شركت‌هاي بورسي صادر‌كننده محصولات گذاشته است.

وي ضمن پيش‌بيني ادامه سير صعودي اما آرام شاخص در ماه‌هاي آينده و تكرار رونق بي سابقه بازار در نيمه اول سال 90، گفت: طبق بررسي‌ها از زمان شروع به كار بازار سهام در دوران بعد از جنگ تحميلي، مشخص شده همواره در سه سال پاياني دولت‌هاي حاكم، بورس و بازار سهام كشور با رونق چشمگيري مواجه مي‌شود. خزلي خرازي ادامه داد: اين رويه در سال‌هاي 72 تا 75 و 81 تا84 ديده شده است. دليل اين رويداد هم ناشي از اين است كه از يك طرف دولت‌هاي وقت در دوران پاياني حضور خود، به نقش بسيار موثر بازار سرمايه در كمك به رشد اقتصادي كشور پي مي‌برند.

از سوي ديگر در سال‌هاي پاياني، دولت‌ها كمتر دست به تغيير مديريت‌ها و سياست و برنامه‌هاي قبلي مي‌زنند. از اين رو انتظار مي‌رود بورس در سه سال پاياني دولت دهم هم با رونق بازار سهام و رشد متغيرهاي معاملاتي مانند شاخص بورس مواجه شود. خزلي خرازي در خاتمه گفت: در مجموع چنانچه اتفاق غيرقابل پيش‌بيني و منفي در ماه‌هاي آينده رخ ندهد، مي‌توان به ثبات رونق بازار سهام و تداوم سير صعودي شاخص بورس اميدوار بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: