پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۸۰۹۰
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
0
این اساسنامه پس از تصویب در هیات اجرایی و مجمع عمومی کمیته ملی المپیک سال گذشته، در اسفندماه ۹۷ به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال شد و سپس در ۱۳ اردیبهشت ماه امسال به تایید آی. او. سی رسید.

پول‌نیوز - اساسنامه کمیته ملی المپیک در نشست هیات وزیران که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری برگزار شد، با انجام اصلاحاتی به تصویب رسید.

 

این اساسنامه پس از تصویب در هیات اجرایی و مجمع عمومی کمیته ملی المپیک سال گذشته، در اسفندماه ۹۷ به کمیته بین‌المللی المپیک ارسال شد و سپس در ۱۳ اردیبهشت ماه امسال به تایید آی. او. سی رسید.

 

رئیس کمیته ملی المپیک هم بلافاصله، برای بررسی و تصویب به دولت ارسال کرد و امروز (یکشنبه) پس از حدود پنج ماه تصویب شد.

 

«سیدرضا صالحی امیری» پس از راهیابی به کمیته ملی المپیک در ۲۵ دی ماه سال ۹۶، اصلاح پیش‌نویس اساسنامه این نهاد ورزشی را در صدر اولویت قرارداد و معتقد بود اصلاح آن یک ضرورت است که از دوره قبل آغاز شده و در دوره جدید فعالیت این نهاد ورزشی، تیمی مجرب و خبره بررسی مجدد ابعاد این اساسنامه را آغاز کردند تا با توجه به تحولات و نیازهای روز بتوان آن را برای تصویب به دولت ارسال کند.

 

صالحی امیری عنوان کرده است اساسنامه فعلی سه نقص عمده دارد که در اساسنامه جدید بدنبال رفع آن هستیم. نخستین نقص شفاف نبود اختیارات رییس بود. در حالی که رئیس به ‌عنوان ریاست هیأت اجرایی باید اختیارات روشنی داشته باشد و این اختیارات در اساسنامه فعلی فقط در حد شفاهی بیان شده است.

 

ایراد دوم مربوط به نحوه انتخاب خزانه‌دار و دبیرکل کمیته بوده که رییس کمیته المپیک در این باره می گوید: با مطالعه و بررسی ساختار کمیته بین‌المللی المپیک، شورای المپیک آسیا و اروپا، فدراسیون‌های بین‌المللی و کمیته‌های ملی المپیک در بیش از ۴۰ کشور جهان، مشخص شد، شیوه انتخاب خزانه‌دار و دبیرکل به ۲ شکل صورت می گیرد. اول معرفی از سوی رییس به هیات اجرایی و تصویب توسط این هیات که این شیوه در کمیته بین‌المللی المپیک، کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای عضو مرسوم بوده و دیگری شیوه انتصابی که تنها در کشورهای عربی رایج است.


به گفته صالحی امیری البته ما بر اصل معرفی از سوی رئیس اصرار داریم ولی مرجع تصویب می‌تواند هیات اجرایی یا مجمع باشد.


وی این را هم گفت که ما تابع قوانین و ساختار کمیته بین‌المللی المپیک هستیم و تمام سطوح مدیریتی این نهاد، منصوب رئیس هستند و به لحاظ سلسله‌ مراتب دبیر اجرایی یکی از این مدیران ۱۹گانه نهاد بین‌المللی المپیک محسوب می‌شود.


همچینی سومین خلأ اساسنامه فعلی، مشخص نشدن اختیارات سرپرست کاروان بود.

 

اکنون با تصویب این اساسنامه، شنبه هفته آینده در نشست هیات اجرایی کمیه المپیک دبیراجرایی معرفی می شود.


کمیته ملی المپیک طی فعالیت یک سال و هفت ماه اخیر خود توانسته گام های خوبی در عرصه های داخلی و بین المللی در حوزه ورزشی بردارد که کسب ۱۳ کرسی های بین المللی برای نخستین بار، جایگاه هفتمی المپیک جوانان ۲۰۱۸ در آرژانتین برای اولین بار، احیا جایگاه آکادمی ملی المپیک با کسب نخستین کرسی مهم بین المللی در «آنوک»، کسب میزبانی نشست های آسیایی و راه اندازی نخستین موزه ملی ورزش از جمله آنهاست.

اصلاح اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری

همچنین هیات وزیران در ادامه جلسه امروز، با توجه به گذشت حدود ۱۵ سال ازتصویب اساسنامه فدراسیون های ورزشی آماتوری و ضرورت انجام تغییرات و اصلاحات مورد نیاز متناسب با شرایط امروز کشور و جهان، اساسنامه جدید این فدراسیون را تصویب کرد.

توسعه و گسترش رشته‌های تحت پوشش در سراسر کشور و بین همه گروه ها و اقشار مختلف، ارتقای کمی و کیفی ورزش قهرمانی در سطح ملی و بین‌المللی و تقویت همبستگی، غرور و هویت ملی، تحکیم، تقویت و ترویج ارزش های فرهنگی – اخلاقی، اصول المپیزم و رعایت بازی جوانمردانه، از جمله اهداف تعیین شده در این اساسنامه است.

برچسب ها: کمیته المپیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: