پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۸۰۶۶
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
0
نکته قابل توجه این است در خصوص «شلیا» این است که خالص جریان نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی در دوره جاری برخلاف گذشته منفی است و نشانه هایی از بحران مالی را بروز می دهد.

پول‌نیوز - عملکرد 9 ماهه منتهی به اردیبهشت 98 شرکت مواد ویژه لیا منجر به تحقق 44 میلیارد ريال سود خالص شده است. مبلغ سود خالص این دوره نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 35 درصد بیشتر است.


به گزارش واحد تحقیق و ارزیابی پول نیوز (تاپ) ، تنها دلیلی که برای رشد سودآوری به چشم می خورد افزایش درآمد فروش محصولات است که این نیز از بابت رشد نرخ و مقدار فروش حاصل شده است. نرخ فروش تیشو که عمده‌ترین محصول تولیدی شرکت به شمار می رود، در دوره جاری رشد شدید 98 درصدی نسبت به گذشته داشته است.


رشد دوگانه «شلیا» در 9 ماه


«شلیا» در دوره یاد شده نسبت به 9 ماهه سال مالی 97 توانسته از نظر مقداری 10 درصد بیشتر بفروشد و با یاری نرخ های جدید، درآمد شرکت 69 درصد پرش داشته باشد. البته شاهد افت مقدار تولید هستیم که می تواند نشانه ای از رکود در بازار فروش محصولات باشد.


نکته قابل توجه این است که خالص جریان نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی منفی است و در مقابل، جریان نقد حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری و همچنین تأمین مالی در دایره مثبت قرار دارد. این بدین معنا است که احتمالاً «شلیا» دچار بحران مالی است؛ چراکه منفی بودن جریان عملیاتی نشان از ناتوانی شرکت در تولید وجه نقد مورد نیاز خود دارد و از این‌رو، اقدام به فروش دارایی‌های مالی کرده که منجر به مثبت شدن جریان سرمایه‌گذاری شده است و همچنین به‌طور هم‌زمان به امر استقراض مبادرت ورزیده است. بنابراین، در صورت ادامه این وضعیت، بروز مشکلات جدی برای ادامه حیات تجاری شرکت چندان دور از انتظار نیست.

برچسب ها: بازار سرمایه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار