کد خبر: ۳۱۷۹۴۸
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
0
نرخ تورم در پاکستان و گرجستان شدیدا افزایش یافت.

گرجستانپول‌نیوز -  متوسط نرخ تورم گرجستان در دوازده ماه منتهی به سپتامبر در شرایطی به ۶.۴ درصد رسید که این نرخ تورم از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون بی سابقه بوده است. این نرخ تورم در مقایسه با تورم منتهی به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش تورم بیش از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم مواد غذایی و نوشیدنی (از ۸ درصد در ماه اوت به ۱۱.۷ درصد در ماه سپتامبر) و تنباکو (از ۱۳.۸ درصد به ۱۴.۶ درصد) قرار گرفته است.

نرخ تورم در بخش لوازم منزل نیز به ۱.۹ درصد و در بخش بهداشت به ۴ درصد افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر اما کاهش بهای سوخت باعث رسیدن تورم بخش حمل و نقل گرجستان از ۴.۴ درصد در ماه اوت به ۳.۹ درصد در ماه سپتامبر شده است. بر مبنای ماهانه یز تورم ماه سپتامبر ۱.۷ درصد اندازه گیری شده است که در مقایسه با تورم ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر است.


لازم به ذکر است که متوسط نرخ تورم گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۵۹.۳۱ درصدی آوریل ۱۹۹۶ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۳.۳ درصدی می ۲۰۱۲ بوده است.

از طرف دیگر نرخ تورم در پاکستان نیز در دوازده ماه متهی به سپتامبر در شرایطی به ۱۲.۵۵ درصد رسید که این نرخ تورم از ژوئن ۲۰۱۱ تاکنون بی سابقه بوده است. این نرخ تورم در مقایسه با تورم منتهی به ماه قبل ۰.۸۷ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش تورم بیش از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم مواد غذایی و نوشیدنی (از ۱۰.۶۸ درصد در ماه اوت به ۱۳.۳۵ درصد در ماه سپتامبر) و لوازم منزل (از ۱۰.۶۶ درصد به ۱۱.۳۳ درصد) قرار گرفته است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان ۰.۷۵ درصد اندازه گیری شده است که در مقایسه با تورم ۱.۳۸ درصدی کاهش یافته است. لازم به ذکر است که متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۷۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۳۷.۸۱ درصدی دسامبر ۱۹۷۳ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۰.۳۲ درصدی فوریه ۱۹۵۹ بوده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها
نیازمندیها