پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۷۹۱۵
۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
0
رفیعی پور گفت: تاکنون مستندی مبنی بر تولید و صادرات تحت نظارت دامپزشکی و مبتنی بر پروانه تولید قورباغه وجود ندارد.

پول‌نیوز - علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور، درباره آخرین وضعیت صدور مجوز پرورش قورباغه اظهار کرد: تولیداتی همچون پرورش عقرب، پرورش قورباغه و سایر حشراتی که برای جنبه انسانی و خوراکی برای حیوانات می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و ممکن است در کشور متعارف نباشد، باید علاوه بر سازمان دامپزشکی از سایر دستگاه های متولی همچون سازمان محیط زیست و نماینده ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی مجوز دریافت کنند.

وی افزود: پرورش دهندگان تولیدات نامتعارف همچون قورباغه باید در چارچوب مقررات و ضوابط ملی منطقه ای و بین اللملی سازمان دامپزشگی اقدام به پرورش و تولید کنند.


پرورش قورباغه گوشتی غیر مجاز است

رفیعی پور ادامه داد: متقاضیان پرورش و تولید قورباغه یا هر گونه حیوان و حشرات دیگر در ابتدا باید مجوزهای لازم را از حوزه های شرعی وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های متولی همچون محیط زیست دریافت کنند و سپس سازمان دامپزشکی مطابق با دستورالعمل ها و بخشنامه های لازم، مجوز پرورش را صادر می کند.


به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، با وجود بیماری های مشترکی که این حیوانات نامتعارف می توانند برای انسان داشته باشند، از این رو دستورالعمل های لازم را در اختیار متقاضیان می گذاریم و پس از موافقت و دریافت مجوز از سایر دستگاه ها، ما هم کمک می کنیم تا آنها براساس دستورالعمل ها و ضوابط ملی به پرورش در این حوزه ورود کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون مجوزی در خصوص پرورش قورباغه صادر نشده است، بیان کرد: البته متقاضیان براساس ضوابط ملی و مقررات سازمان دامپزشکی می توانند در این حوزه ورود کنند چرا که هدف اصلی ما این است تا با رعایت دستورالعمل ها، بیماری های مشترک انسان و دام به صنعت دامی و جامعه هدف مشکلی وارد نکند.

رفیعی پور در پایان با اشاره به اینکه مستندی مبنی بر تولید و صادرات تحت نظارت دامپزشکی و مبتنی بر پروانه تولید قورباغه وجود ندارد، تصریح کرد: براین اساس طی سال های قبل هیچ کارگاه تولید قورباغه منجر به صدور پروانه نشده است، اما در صورت مراجعه متقاضیان، سازمان دامپزشکی آمادگی همکاری را دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار