کد خبر: ۳۱۷۹۱
۱۳ دی ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۳
0
برنامه ایران خودرو در اجرای هدفمندی یارانه ها این است که نه تنها از افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت ها جلوگیری کند بلکه قیمت های فعلی را 2 تا 5 درصد کاهش دهد و از این طریق حدود 20 درصد بهره وری و کارایی در کاهش قیمت تمام شده ایجاد کند.

رجانیوز: به دنبال اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که برخی صنایع که مصرف انرژی زیادی دارند با افزایش هزینه های تولید و احتمالا بالا رفتن قیمت محصولات خود مواجه خواهندشد و در نتیجه صنایعی مانند فولاد، ریخته گری قطعات و... با رشد هزینه ها وافزایش قیمت محصولات مواجه خواهند شد.

از آن جا که صنعت خودروسازی نیز با حدود 1000 قطعه ساز و مجموعه ساز در ارتباط است انتظار می رود که تولید بسیاری از قطعات مانند قطعات ریخته گری که مصرف انرژی بالایی دارند گران شوند و به دنبال این افزایش هزینه های تولید، در مجموع هزینه تمام شده خودرو نیز افزایش یابد و حداقل انتظار می رود که قیمت خودروهای مختلف بین 10 تا 15 درصد افزایش هزینه تولید و رشد قیمت در بازار مواجه شود.


اما با کمال تعجب، شرکت ایران خودرو اعلام کرده که نه تنها این افزایش قیمت را نخواهد داشت بلکه تصمیم دارد برای جلب رضایت مشتری، قیمت 65 محصول خود را بین 2 تا 5 درصد کاهش دهد و تنها قیمت 5 محصول ایران خودرو بدون تغییر باقی می ماند.

جواد نجم الدین مدير عامل ايران خودرو با اشاره به كاهش 2 تا 5 درصدي قيمت 65 محصول توليدي اين شركت، خبرداده که كاهش قيمت براي خودروهاي مختلف بين 100 هزار تا يك ميليون تومان خواهد بود . كاهش قيمت محصولات حاصل برنامه ريزي بلند مدت گروه صنعتي ايران خودرو است و به زودي، طرح فروش ويژه محصولات ايران خودرو و با تسهيلات ويژه اعلام خواهد شد.

به گزارش رجانیوز، به عبارت دیگر، در شرایط هدفمندی یارانه ها با کاهش قیمت تاریخی محصولات ایران خودرو مواجه شده ایم  ودر شرایطی که عده ای تصور می کردند که بهره وری و حاشیه سود محصولات ایران خودرو بسیار کم است و قطعا قیمت محصولات خود را افزایش خواهد داد و در شرایط هدفمندی یارانه ها، ورشکست می شود و قادر به ادامه تولید نیست و یا با افزایش هزینه  سوخت، تقاضا برای محصولات ایران خودرو کاهش خواهد یافت. اما با اقدام شجاعانه و تدبیر مدیریت ایران خودرو، شرایط برای حفظ مشتریان و تقاضای بازار، تداوم تولیدو جلوگیری از افزایش قیمت ها تغییر کرده است و نه تنها فشار هدفمندی یارانه ها بر مردم و مشریان خودروسازی از این طریق کاسته می شود بلکه کمک قابل توجهی به اقتصاد و دولت برای حفظ اشتغال و رشد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

کارشناسان در این زمینه معتقدند که کاهش قیمت تندر 90 احتمالا به خاطر حاشیه سود کم این محصول امکان پذیر نبوده است اما کاهش قیمت سایر محصولات ایران خودرو، نشان دهنده برنامه ریزی قبلی ودرایت و کاردانی مدیران این شرکت است.

به عبارت دیگر، به جای این که قیمت محصولات ایران خودرو، متاثر از هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت سوخت، حدود 10 تا 15 درصد افزایش یابد، برعکس با کاهش قیمت مواجه شده است و این موضوع به این معناست که ایران خودرو در عمل، قیمت محصول خود را در مقایسه با تورم حاصل از رشد هزینه انرژی، حدود 20 واحد درصد نسبت به شرایط هزینه های تولید قبل از هدفمندی یارانه ها کاهش داده است.


این اقدام شجاعانه که نشان دهنده افزایش کارایی و بهره وری در مدیریت هزینه ها ایران خودرو است، اثبات می کند که ایران خودرو نه تنها شایسته رتبه بهتری در رده بندی خودروسازان جهان است و در سال های آینده باید رتبه بهتری نسبت به جایگاه هفدهم تا نوزدهم فعلی داشته باشد بلکه نشان می دهد که ایران خودرو یک خودروساز جهانی است و علاوه بر تولید حدود 70 محصول متنوع، و سهم بزرگی که در صنعت ایران، سرمایه گذاری و رشد فناوری، تولید ناخالص داخلی، اشتغال، ارزش افزوده صنعتی و ... دارد قادر است که از نظر ساختار مالی و اقتصادی درحد یک بنگاه قدرتمند و کارآمد عمل کندو ویژگی های یک شرکت معتبر وجهانی را دارد.

زیرا یکی از مهمترین ویژگی های یک شرکت جهانی، توانمند و با بهره وری بالا این است که انعطاف پذیری کامل در شرایط رکود و بحران داشته باشد و به محض اطلاع از رکود، کاهش تقاضا، رشد هزینه ها، کاهش قدرت خرید مشتریان، تغییر سلیقه ها، گران شدن هزینه سوخت و ... بتواند هزینه و قیمت های خود را شجاعانه مدیریت کند.

جالب این است که بعد از بحران مالی جهان که از سال 1387 به دنبال افزایش شدید قیمت نفت وسوخت روی داد بسیاری از خودروسازان جهان با رکود شدید و بحران مالی، زیان ، کاهش تولید و اشتغال و... مواجه شدند وتیراژ خود را کاهش دادند اما شرکت ایران خودرو و برخی دیگر از خودروسازان کشور، نه تنها تولید خود را کاهش ندادند و با زیان مواجه نشدند بلکه افزایش تولید، تنوع محصول،خدمات پس از فروش بهتر، رشد سرمایه گذاری در سایت های داخل و خارج داشتند و سود هر سهم سهامداران خود را افزایش دادند و تیراژ تولید خود را افزایش دادند و در دوسال گذشته با رشد 20 درصدی در ارزش افزوده و تولید مواجه شدند.

رشد 20  درصدي توليد سال جاري ایران خودرو نسبت به سال گذشته  و تیراژ حدود 780 هزار دستگاه نشان دهنده این واقعیت است که نسبت به سایر خودروسازان جهان که با کاهش نسبی تولید مواجهند، شرایط به مراتب بهتری برای خودروساز بزرگ خاورمیانه فراهم است و ایران خودرو با تدبیر و دور اندیشی، انعطاف پذیری کاملی نسبت به تغییر و تحولات محیطی بروز می دهد.

ایران خودرو، اکنون نه تنها رضایت مشتریان و سهامداران خود را در دوسال گذشته افزایش داده است بلکه آماده سرمایه گذاری در سایت های جدید خود در سایر نقاط ایران و خارج کشور است.

برنامه ایران خودرو در اجرای هدفمندی یارانه ها این است که نه تنها از افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت ها جلوگیری کند بلکه قیمت های فعلی را 2 تا 5 درصد کاهش دهد و از این طریق حدود 20 درصد بهره وری و کارایی در کاهش قیمت تمام شده ایجاد کند.


در حال حاضر حدود 70 نوع محصول توسط ايران خودرو توليد مي‌شود كه 65 محصول، مشمول طرح كاهش قيمت مي‌شوند.

استفاده از موتورهاي کم مصرف، بهينه کردن خطوط توليد، کاهش هزينه هاي توليد، قيمت تمام شده هزينه هاي مصرفي، کاهش ضايعات و دوباره کاري ها، افزايش بهره وري و عمق ساخت داخلي و ... منجر به اعمال اين کاهش قيمت براي محصولات توليدي ايران خودرو شده است .همچنین تلاش شده  که  با تجهیز خط تولید از افزایش هزینه تولید کاسته شود و با استفاده از موتورهای کم مصرف بهره وری در ایران خودرو افزایش یابد.

راهکار و تدبیر شجاعانه دیگری که مورد توجه ایران خودرو قرار گرفته و از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی شده است استفاده از موتورهای کم مصرف، بهینه سازی مصرف، استفاده از دستگاه های کنترل آلاینده ها و مصرف در موتور خودروها، کاهش وزن اضافی برخی محصولات و... است که باعث می شود که متوسط مصرف محصولات کاهش یابد و از این طریق کمک زیادی به کاهش هزینه سوخت کشور و مشتریان می شود.

اکنون متوسط مصرف سوخت محصولات ایران خودرو که در دهه گذشته به 14 لیتر در 100 کیلومتر رسیده بود به شدت کاهش یافته و متوسط مصرف سوخت امسال خودروهاي توليدي اين شركت 8.2 ليتر در هر 100 كيلومتر اعلام شده  كه در پايان سال آينده اين رقم به هفت ليتر براي هر 100 كيلومتر كاهش مي يابد.موتورهاي پرمصرف و محصولات فعلي ايران خودرو به مرور و تا سال آينده از رده خارج مي شود، هم اكنون دو پلت فرم ملي و در كلاس هاي مختلف در دست طراحي است كه 10 محصول جديد طي هفت سال آينده بر روي اين پلت فرم ها طراحي، توليد و عرضه خواهد شد.

پیش بینی های لازم از دو سال قبل در این شرکت آغاز شده که بر اساس آن دو موتور جدید در حال تکمیل است و به زودی بر روی محصولات ایران خودرو نصب شود و در صورت تحقق چنین امری استفاده از موتورهای پر مصرف در این شرکت به پایان خواهد رسید ضمن آنکه ارزیابی شده مصرف سوخت این نوع موتورها از 8.2 درصد به 7 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش یابد که این امر یکی از اتفاقات بزرگی است که در این شرکت اتفاق می افتد.

كيفيت محصولات ايران خودرو نیز رشد 20 درصدي داشته است و  هم اكنون تمام محصولات سواري توليدي اين شركت خودروسازي در گريد خوب و خيلي خوب است و محصول سمند تا اواسط سال‌ آينده به گريد خيلي خوب ارتقاء مي يابد.

شاخص رضايت مشتري نیز طي سال جاري از 61 به 63 رسيده  و تا پايان سال به عدد 65 خواهد رسيد که نشان دهنده چهار واحد رشد است.

برنامه دیگر ایران خودرو نیز عرضه خودروهای ارزان و کم مصرف است تا فشار هزینه ای بر مردم کاهش یابد. این شرکت از عرضه دو محصول جديد اين شركت براي سال آينده خبر داد و سمند با بدنه جديد، تزئينات، قواي محركه و لوازم ايمني روز در سال 90 به بازار مي آيد. همچنين خودرو رانا(دومين خودرو ملي ايران خودرو) با موتور كم مصرف و استاندارد روز دنيا براي شهريورماه سال اينده و به قيمت پيشنهادي 110 ميليون ريال توليد و ارائه مي شود.

سمند جدید این شرکت با تعداد زیادی آپشن و خودرو جدید رانا که در شهریور ماه سال 90 با برخورداری از استانداردهای روز دنیا و موتور کم مصرف ، وارد بازار شده و به مشتریان ارائه خواهند شد.

دو پلت فرم جدید در کلاسهای مختلف در این شرکت در دست طراحی است که بر روی این دو پلت فرم 10 محصول جدید طراحی و به بازار روانه می شود. پیش بینی شده است که این دو پلت فرم ملی تلقی شوند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: