کد خبر: ۳۱۷۸۲۶
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
0
وزیر نفت گفت: تا سال ۲۰۴۰ میلادی، گاز طبیعی با رشد سالیانه حدود ۱.۵ درصد و به واسطه رعایت ملاحظات زیست‌محیطی، پاسخگوی یک‌چهارم تقاضای انرژی جهان خواهد بود.

پول‌نیوز -  بیژن زنگنه وزیر نفت امروز (چهارشنبه، ۱۰ مهرماه) در نشست تخصصی «رهبری در سبد انرژی جهان و اولویت‌های صنعت گاز» در سومین مجمع بین‌المللی انرژی‌ویک روسیه، ضمن قدردانی از الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و برگزارکنندگان این نشست اظهار کرد: افزایش تقاضای میان‌مدت و بلندمدت برای گاز طبیعی و چگونگی همکاری‌های بین‌المللی به منظور توسعه صنعت گاز، در این نشست تخصصی مهم قابل بررسی است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۴۰ میلادی، گاز طبیعی با رشد سالیانه حدود ۱.۵ درصد و به واسطه رعایت ملاحظات زیست‌محیطی، پاسخگوی یک‌چهارم تقاضای انرژی جهان خواهد بود، تصریح کرد: بخش عمده این افزایش، ناشی از رشد تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خواهد بود؛ این در حالی است که پاسخگویی به این تقاضا نیازمند همکاری جهانی در حوزه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و توسعه زیرساخت‌های تجارت است.


زنگنه

زنگنه، چگونگی دستیابی به ظرفیت گاز طبیعی در پاسخگویی به تقاضا برای گاز و تحقق همکاری بین‌المللی در این زمینه را مهم ارزیابی کرد و گفت: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در سه بخش قابل تبیین است.

وزیر نفت در تبیین نخستین سیاست توضیح داد: بخش انرژی باید سیاست‌زدایی شود و مداخلات سیاسی جای خود را به منطق اقتصادی، چندجانبه‌گرایی، مشارکت و همکاری بدهد؛ ضمن اینکه اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران و اعمال فراسرزمینی آن از سوی ترامپ از مصادیق بارز «تروریسم اقتصادی» و نقض اصول حقوق بین‌الملل است و معیشت توده‌های مردم را هدف قرار می‌دهد.

وی افزود: این نگرش با انجام تلاش‌های مختل‌گرایانه ضمن تهدید صلح و امنیت نه‌تن‌ها نمی‌تواند در پرداختن به موضوع تغییر اقلیم، جریان سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری در حوزه انرژی موثر باشد، بلکه تاثیرات منفی بر توسعه پایدار دارد؛ بنابراین مصرانه از همه کشور‌ها می‌خواهم اقدام‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده را نپذیرند.

آمادگی ایران برای انتقال تجارب گازی/ احترام ایران به تعهد‌های بین‌المللی

زنگنه از آمادگی ایران برای انتقال تجارب غنی خود در زمینه توسعه گاز طبیعی به سایر کشور‌ها به عنوان دومین سیاست جمهوری اسلامی نام برد و افزود: با وجود تلاش‌های آمریکا برای کارشکنی علیه جمهوری اسلامی ایران، طی ۴۰ سال اخیر، ایران با تلاش، تولید گاز طبیعی خود را به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز رسانده است.

وی گفت: با توجه به سهم ۱۷ درصدی ایران در ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان، نقش ایران در تامین امنیت انرژی جهان غیرقابل انکار است و انتظار می‌رود سال آینده، تولید گاز طبیعی ایران به بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز برسد.

وزیر نفت با بیان اینکه در سه دهه گذشته، هر ساله، بیش از یک درصد به سهم گاز در ترکیب سبد مصرفی انرژی ایران اضافه شده و اکنون سهم گاز در سبد مصرفی انرژی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: بخش عمده جانشینی گاز با نفت در بخش‌های خانگی، نیروگاهی و صنایع صورت گرفته است؛ ضمن اینکه هم‌اکنون حدود ۹۵ درصد خانوار‌های شهری و روستایی ایران به گاز طبیعی دسترسی دارند.


وی ادامه داد: رویکرد توسعه گاز در ایران، نه‌تن‌ها معیار‌های عدالت اجتماعی را در کشور بهبود بخشیده و فقر انرژی را کاهش داده، بلکه در دو دهه گذشته، سالانه ۳ درصد از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در کشور اجتناب شده؛ ضمن اینکه توسعه دسترسی جمعیت روستایی به گاز طبیعی و استفاده از آن به جای چوب درختان جنگلی، به شکل چشمگیری به بهبود محیط‌زیست از طریق جلوگیری از تخریب جنگل‌ها منجر شده است.

زنگنه با بیان اینکه با وجود تروریسم اقتصادی آمریکا، تلاش‌های ما برای حفظ محیط زیست بی‌وقفه ادامه دارد، اظهار کرد: ایران در نظر دارد سوزاندن گاز‌های همراه نفت را تا سال ۲۰۲۱ میلادی، تقریبا به صفر برساند.

وزیر نفت، همچنین سومین راهبرد ایران را احترام و عمل به تعهدات بین‌المللی و توسعه همکاری‌ها با رویکرد چندجانبه‌گرایی دانست و تصریح کرد: همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از اولویت‌های ما در بخش انرژی هستند. ایران از مؤسسان مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) و اوپک است.

وی افزود: امروز سه کشور ایران، فدراسیون روسیه و قطر در این جلسه حضور دارند که با ابتکار اولیه خود زمینه ایجاد مجمع کشور‌های صادرکننده گاز را فراهم کردند و اکنون شاهد رشد این مجمع و تقویت جایگاه جهانی آن به عنوان مرجع بین‌المللی هستیم.

وزیر نفت سخنان خود را با یک پیشنهاد پایان داد: با توجه به نقش روزافزون گاز طبیعی متعارف به عنوان سوخت فسیلی پاک در محدود کردن انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، پیشنهاد می‌کنم هدف الهام‌بخشی را به منظور رسیدن به سهم ۳۰ درصدی گاز طبیعی در سبد انرژی جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی تعیین کنیم و از طرق مختلف با تأکید بر بخش نیروگاهی به آن هدف دست یابیم.

باور نمی‌کنم با حمله به تاسیسات عربستان نیمی از تولید نفت این کشور ا ز دسترس خارج باشد

همچنین بیژن زنگنه، امروز در بدو ورود به مسکو برای شرکت در مجمع بین‌المللی انرژی روسیه و بیست و یکمین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) نیز اعلام کرده بود: ما در همه زمینه‌ها با روسیه روابط راهبردی داریم و در بخش انرژی هم به همین شکل است؛ ضمن اینکه ما در نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز فرصت خواهیم کرد مواضع خود را بیان کنیم.

وی گفت: در این رویداد تاکید خواهم کرد که بازار انرژی باید غیرسیاسی باشد و این بازار باید از دخالت‌های یک جانبه و غیرقانونی دور بماند، زیرا این مساله در دراز مدت هم به نفع مصرف‌کننده و هم تولیدکننده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز نخستین بار در تهران و به ابتکار جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است، تصریح کرد: افزایش تعداد اعضا در بیستمین دوره آن در مسکو نشان می‌دهد طرحی موفق بوده است.

زنگنه با بیان اینکه نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز به محلی برای انتقال تجربه‌ها و تبادل اطلاعات تبدیل شده است و افزایش تعداد اعضا نیز نشان می‌دهد ابتکار ایران نتیجه بخش بوده است، تصریح کرد: در این سفر با همتایان روس و دیگر کشور‌ها دیدار‌های دوجانبه خواهیم داشت.

وزیر نفت درباره حوادث به‌وجود آمده برای صنعت نفت عربستان و کاهش تولید نفت این کشور پس از حمله به تاسیسات نفتی سعوی آرامکو نیز گفت: بازار هم‌اکنون به حالت عادی بازگشته است؛ من هرگز باور نکردم که با این حمله، نیمی از تولید نفت عربستان از دسترس خارج شده باشد. همان‌طور که پیش‌تر گفته‌ام، فکر می‌کنم عربستان دست به بزرگ‌نمایی سیاسی در این باره زده تا بگوید امنیت انرژی در جهان به خطر افتاده است.

وی ادامه داد: حدود یک هفته تا ۱۰ روز است که روزانه قیمت نفت کمتر می‌شود و ۶ دلاری هم که روی قیمت نفت رفته بود به صورت کامل از بین رفته است.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که احتمال دارد در این نشست با همتای عربستانی دیدار و گفت‌وگو کند، اظهار کرد: هیچ‌گاه از طرف ما برای دیدار با عربستانی‌ها مشکلی وجود نداشته است، بلکه آن‌ها هستند که همواره مشکل دارند.

برچسب ها: بیژن زنگنه ، نفت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: