پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۷۵۶۴
۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
0
در سخت‌ترین سال بودجه کشور وزارتخانه" میراث فرهنگی، گردشگری" تاسیس و کلیات تاسیس وزارتخانه دوم یعنی "تجارت و خدمات بازرگانی" به تصویب رسید که این موضوع منجر به بزرگتر شدن بدنه دولت و نیز افزایش هزینه های جاری دولت خواهد شد.

پول‌نیوز - چهارشنبه هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۳۲ رای موافق، ۷۸ رای مخالف و ۸ رای ممتنع با کلیات طرح تشکیل "وزارت تجارت و خدمات بازرگانی" موافقت کردند.


بر مبنای ماده واحده این طرح؛ از تاریخ تصویب این قانون، احکام مربوط به ادغام 2 وزارتخانه «بازرگانی» و «صنایع و معادن» در قانون تشکیل دو وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» مصوب هشتم تیر ۱۳۹۰ لغو و وزارت بازرگانی تشکیل می شود و «وزارت صنعت، معدن و تجارت» از این پس به عنوان سابق وزارت صنایع و معادن و وزارت جهاد کشاورزی بدون تغییر با کلیه وظایف و اختیارات سابق به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

تشکیل


نمایندگان موافق این طرح، وضعیت نامطلوب اقتصادی و شفاف نبودن قیمت ها را دلیل تفکیک وزارت صمت عنوان کردند و براین باوردند که مشکلات دولت در بخش های تنظیم قیمت گذاری کالا با تشکیل این وزارتخانه تا حدودی برطرف خواهد شد و تاکید دارند که منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان با تشکیل وزارتخانه جدید حفظ خواهد شد.


در این بین طرح تشکیل "وزارت تجارت و خدمات بازرگانی" مخالفان جدی نیز دارد.


لطفعلی بخشی تحلیلگر مسائل اقتصادی با انتقاد از تصویب کلیات این طرح در مجلس به خبرنگار پول نیوز گفت: این طرح در ماه های قبل مورد تایید نمایندگان مجلس صورت نگرفته بود، اکنون جای سوال دارد که درحال حاظر چه تغییرات مهمی در کشور صورت گرفته که نمایندگان با این طرح موافقت کردند.


وی ادامه داد: بحث ها و طرح های جدی و مفصلی در 40 سال گذشته درخصوص توزیع و کنترل قیمت ها صورت گرفته است که از هر زاویه ای به آن نگاه کنیم شکست خورده محسوب می شود.


این کارشناس اقتصادی با نادرست خواندن مسیر اقتصادی که دولت در پیش گرفته است و نیز برخلاف آن چه که شعارهایی مبنی بر کوچک سازی دولت است، اظهار کرد: در سالی که دولت با بالاترین کسری بودجه مواجه است و مشکلات فراوانی را پیش روی خود دارد و متاسفانه راه حل‌های پیش رو گرفته نیز تماما تورم‌زا هستند این طرح ارسال به تایید نمایندگان نیز رسیده و این درحالی‌ست که هزینه جاری دولت بسیار سنگین و عملا در تناقض با کم کردن هزینه ها و صرفه جویی هایی است که باید صورت بگیرد.


بخشی افزود: در سخت‌ترین سال بودجه کشور وزارتخانه" میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" تاسیس و کلیات تاسیس وزارتخانه دوم یعنی "تجارت و خدمات بازرگانی" به تصویب رسیده است که این موضوع منجر به بزرگتر شدن بدنه دولت و نیز افزایش هزینه های جاری دولت خواهد شد.


این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران گفت: تجربه چندین ساله اخیر نشان داده روش هایی که طی شده اشتباه بوده و تا زمانی که استفاده از روش اشتباه تداوم داشته باشد با تفکیک و یا ادغام وزارتخانه ها مشکلات حل نخواهد شد به ویژه این که در سال های گذشته ما در وزارتخانه بازرگانی شاهد رانت و فساد گسترده نیز بوده ایم.


این اقتصاددان اختصاص ارز 4200 تومانی به برخی کالاها را تصمیمی نادرست عنوان کرد و گفت: اختصاص ارز 4200 تومانی زمینه ساز بسیاری از مشکلات کنونی اقتصاد کشور بوده است و اگر این مقدار پول به گونه ای دیگر و درست به دست مردم می رسید بسیار نتیجه بخش می بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: