پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۶۸۲۷
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
0
بین‌المللی بودن و حضور ‏نهادهای مختلف علمی و تخصصی و ارائه جدیدترین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در حوزه لیزر و فوتونیک ازجمله وجوه تمایز ‏این نمایشگاه با دوره‌های پیشین است.‏

پول‌نیوز - سومین نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک ایران ۱۸ تا ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار ‏می‌شود.


سیدحسن نبوی با حضور در محل باشگاه خبرنگاران خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام این خبر افزود: بین‌المللی بودن و حضور ‏نهادهای مختلف علمی و تخصصی و ارائه جدیدترین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در حوزه لیزر و فوتونیک ازجمله وجوه تمایز ‏این نمایشگاه با دوره‌های پیشین است.‏


به گفته نبوی، شرکت‌های دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تسهیلات ۹۰ تا ۱۰۰ درصد امکان ‏حضور در این نمایشگاه را خواهند داشت‎.

 

نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک ایران ۱۸ تا ۲۱ آبان‌ برگزار ‏می‌شود


نبوی با بیان اینکه مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها نیز تسهیلات درخور توجهی برای شرکت در این نمایشگاه دریافت می‌کنند‎ ‎، افزود: ‏از همه اصحاب صنعت و شرکت‌های تجهیزات پزشکی که در زمینه لیزر فعالیت دارند دعوت می‌شود در این نمایشگاه حاضر ‏شوند‎.


وی در ادامه گفت: از پزشکان، پژوهشگران و متخصصان نیز برای دیدار از دستاورد‌های این نمایشگاه بین المللی دعوت ‏می‌شود‎.


نبوی با بیان اینکه تاکنون این نمایشگاه هر پنج سال یکبار به صورت تخصصی برگزار می‌شده است گفت: از این پس نمایشگاه به ‏صورت بین المللی و هر سال در آبان برگزار خواهد شد‎.


نبوی با اشاره به اینکه این نمایشگاه نخستین بار به صورت بین المللی برگزار می‌شود افزود: کشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه، ‏ترکیه، روسیه و چین و برخی دیگر از کشور‌ها در این نمایشگاه مشارکت خواهند داشت‎.‎

‎تحریم، عامل توسعه فناوری لیزر در ایران


مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تحریم را عاملی برای توسعه علوم و فناوری لیزر و فوتونیک در کشور اعلام ‏کرد‎ ‎و گفت: هر چند تحریم‌ها مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده اما نیاز داخلی موجب توسعه فناوری های لیزر در کشور شده ‏است‎.


وی با بیان اینکه مرکز ملی علوم و فنون لیزر و فوتونیک ایران بر روی لیزرهای نوع جامد متمرکز شده است، افزود: در زمینه ‏لیزرهای فیبری در مرزهای علم جهانی حرکت می کنیم و تعاملاتی به صورت ارایه مقالات و دریافت آنها با دیگر کشورها داریم‎.


نبوی گفت: به صورت برنامه ریزی شده و پس از تکمیل علم در زمینه لیزرهای جامد با اولویت لیزرهای گازی چشم انداز ‏آینده را برنامه ریزی کرده ایم و پس از آن لیزرهای مایع را قرار داده ایم‎.


مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با بیان اینکه تولید لیزر و تجهیزات مرتبط با آن در کشور بسیار مقرون به صرفه ‏است، افزود: به عنوان مثال خرید لیزر دیودی از کشورهای غربی 40 دلار و حتی از چین 20 دلار برای هر واحد است در ‏حالی که تولید آنها در داخل یک دلار برای هر واحد هزینه دارد که این هم صرفه جویی ریالی و هم کاهش خروج ارز از کشور ‏را در پی دارد‎.


وی گفت:‌‎ ‎تولید دستگاه های پوشش دهی فلزی (هلدینگ) و همچنین دستگاه سخت کاری قطعات فلزی در داخل تولید شده و هم ‏اکنون در صنعت استفاده می شود‎.


نبوی افزود: پوشش دهی فلزی برای تأمین قطعاتی است که همچون سیلندر و پیستون در حرکت و کار دچار فرسایش شده و نیاز ‏به تعمیر دارند که با لیزر تعمیر می شود و این به ویژه در مورد فلزاتی که با آب شور دریا فرسودگی های زیادی دارند بسیار ‏کاربرد دارد‎.


وی اضافه کرد: در مورد سخت کاری فلزات با 15 دقیقه لیزر می توان یک عمر یک سیلندر و پیستون را 4 برابر افزایش داد و ‏موجب کاهش فرسودگی آنها شد‎.


مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت:‌‎ ‎تولید دستگاه های جوشکاری با قدرت 3 و 4 کیلووات در کشور انجام شده و ‏در اختیار صنعت قرار گرفته است‎.


نبوی با بیان اینکه جوشکاری با لیزر امکان جوش دادن فلزهای ناهمجنس و حتی فلزهای با ضخامت متفاوت را فراهم می آورد، ‏افزود: هم اکنون صنعت خودرو به سبب تحریم کیسه محافظ (ایربگ) از صنعت لیزری داخلی برای جوشکاری های ظریف ‏مورد نیاز در آن استفاده می کند‎.‎


گفتنی است مرکز ملی علوم فنون لیزر ایران از سال ۱۳۸۳ با حمایت ویژه مقام معظم رهبری تاسیس و هم‌اکنون با پشتیبانی ‏دولت‌ها در ادوار مختلف به رشد و بالندگی رسیده است.‏

برچسب ها: نمایشگاه ، لیزر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار