پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

چرا کشورهای توسعه یافته به دنبال جذب دانشجویان بین المللی هستند؟
کد خبر: ۳۱۶۵۳۸
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
0
مهاجرت برای کشور‌های مهاجرپذیر از نظر میزان سود تقریباً تضمین کننده ی آینده اقتصادی این کشور ها است.

پول نیوز -  در سال های اخیر، با پیشرفته شدن کشور ها و کمرنگ شدن مرز های بین کشوری؛ ولع مهاجرت در بسیاری از نقاط جهان دیده می شود. مهاجرت دانشجویان و نیرو های متخصص از کشور های توسعه نیافته به کشور های پیشرفته همواره بسیار زیاد بوده و از این رو توجه پژوهشگران در این زمینه را به خود جلب کرده است.

 

آثار منفی این سونامی مهاجرت برای کشور مبدا بار ها بررسی شده است، در نتیجه ما در این گزارش، آثار مثبت مهاجرت برای اقتصاد کشور مقصد را بررسی می کنیم.

 

مهاجرت

 

حضور دانشجویان برای اقتصاد کشورهای میزبان بسیار مفید است. به طور مثال ارزش اقتصادی حضور دانشجویان بین‌المللی در آمریکا 45 میلیارد دلار و حدود 500 هزار شغل در این بخش ایجاد شده است. مهاجرت توانسته سهم افراد شاغل در کل جمعیت را افزایش دهد. در کشورهای مهاجرپذیر، سهم افراد شاغل در جمعیت خارجی بیشتر از سهم جمعیت بومی است  و این موضوع برعکس برخی که حضور مهاجران را باعث از بین رفتن فرصت های شغلی خودشان می دانند، در کلیت برای اقتصاد کشور مهاجر پذیر بسیار مفید و درآمد زا است.

 

همچنین در استرالیا، مهاجرفرستی و مهاجرپذیری تبدیل به یک صنعت شده است به طوری که در طول 17 سال گذشته استرالیا سهم خود را در بازار دانشجویان بین المللی تقریباً دو برابر  کرده و از 4 درصد در سال 2001 به 8 درصد در سال 2018 رسیده است. نفع اقتصاد استرالیا از این بازار از 6 میلیارد در 2002 به 34 میلیارد دلار در سال 2018 افزایش یافته است. این بازار برای استرالیا بعد از بازار صادرات مواد معدنی، پر سود ترین بازار بوده است! دانشجویان بین‌المللی که به به استرالیا مهاجرت می کنند احتمال این سود را هم برا کشور مقصد نمی دهند اما دولت استرالیا خوب می‌داند که مهاجرین چه برگ برنده ای برای آن ها بوده اند!

 

براساس گزارشی که از سوی این کشور منتشر شده بود، درآمد حاصل از شهریه دانشجویان بین المللی نزدیک به دو سوم کل درآمد شهریه کل دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمعیت بومی در سال 2017 بوده است. حتی با اینکه اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های استرالیا موسسات دولتی هستند ولی چون بیشتر ویزاهای دانشجویی به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که همزمان با تحصیل به طور پاره وقت کار کنند و باید مالیات بر درآمد مربوطه را بپردازند و همچنین تحت پوشش بیمه درمانی عمومی یا سایر برنامه های رفاهی دولتی قرار نمی گیرند، دولت را نصیب سود زیادی می‌کنند.

 

با ابن همه بر طبق گزارش های منتشر، تعداد درخواست های ویزای دانشجویی برای تحصیل در استرالیا از سال 2011 تا 2018، 118درصد رشد داشته است.

 

از دیگر مزایای اقتصاد مهاجرت می توان به افزایش یافتن جریان تبادلات بین المللی بین کشور های مبدا و مقصد، افزایش انگیزه های سرمایه گذاری در نظام آموزشی، بالا رفتن سرمایه انسانی ماهر و متخصص و فراهم شدن امکان بهره گیری از مهاجران و توسعه زیرساخت ها می باشد.

کشور های مهاجرپذیر؛ مهاجرین را غالباً فرصت طلایی و بهینه برای اقتصاد خود می دانند و درواقع با امیدفروشی، جیب های خود را پر از پول و آینده ی اقتصاد خود را تامین می کنند.

برچسب ها: مهاجرت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
نظرسنجی
کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟
بازار سرمایه
بانک ها
ارز
طلا و سکه
مَسکن
خودرو
هیچکدام
پرطرفدار