پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۶۳۴۳
۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
0
شکاری ادامه داد: در واقع این برچسب ها بر اساس مصرف انرژی یک ساختمان نصب می شود و بر این اساس ساختمان ها طبقه بندی می شوند مانند برچسب انرژی که بر روی لوازم برقی نصب می شود و میزان مصرف را نشان می دهد که در ساختمان نیز نشاندهنده عملکرد انرژی و میزان شاخص مصرف است.

پول‌نیوز - مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان گفت: با هدف اندازه‌گیری میزان مصرف انرژی در ساختمان ها، قرار است ساختمان‌ها نیز مانند لوازم برقی و الکترونیکی، برچسب انرژی دریافت کنند.

 

«نسیم شکاری»افزود: در ایران مصرف انرژی بسیار بالا است طوری که شاخص‌های مصرف انرژی در ساختمان نسبت به استاندارد جهانی حدود دو نیم تا سه برابر است و این شاخص به واحد کیلووات ساعت بر متر مربع در سال است، البته نسبت به کشورهای اروپایی شاید به ۵ برابر و بیشتر هم برسد که این نشان می‌دهد پتانسیل خیلی زیادی در این بخش در کشور وجود دارد.

 

وی اظهار داشت: در کشور فعالیت‌های زیادی در زمینه کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها صورت گرفته که یکی از آنها سیاست و قوانینی است که به عنوان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مطرح است که بر اساس آن ساختمان ها باید به لحاظ جنبه‌های انرژی و بهینه سازی مصرف آن یک سری مسائل را در حین ساخت رعایت کنند که باید توسط ناظران و در نهایت شهرداری تایید شود تا پس از آن مجوز پایان کار ساختمان داده شود.

 

وی درباره ساختمان هایی که موجود هستند، گفت: همچنین برای ساختمان هایی که موجود هستند و سالها قبل ساخته شدند نیز دو استاندارد ملی تعیین شده است، بر این اساس برای ساختمان‌های مسکونی استاندارد به شماره ۱۴۲۵۳ و ساختمان های غیر مسکونی ۱۴۲۵۴ در نظر گرفته شده که در واقع همان استانداردهای برچسب انرژی ساختمان است، مانند لوازم خانگی که برچسب انرژی دارند قرار است که برای ساختمان ها نیز برچسب انرژی صادر شود و این ابزاری است که کمک می کند تا ساختمان ها با هم مقایسه شوند و هم اینکه خودشان را طی سالها و زمان های مختلف و مشابه مقایسه کنند که شرایطشان چگونه شده است.

 

شکاری ادامه داد: در واقع این برچسب ها بر اساس مصرف انرژی یک ساختمان نصب می شود و بر این اساس ساختمان ها طبقه بندی می شوند مانند برچسب انرژی که بر روی لوازم برقی نصب می شود و میزان مصرف را نشان می دهد که در ساختمان نیز نشاندهنده عملکرد انرژی و میزان شاخص مصرف است.

 

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اظهار داشت: استانداردهای ملی برچسب های انرژی قبلا توسط سازمان استاندارد و وزارتخانه های ذیربط نوشته شده اما هنوز اجرایی نشده است که طبق تصمیم گرفته شده، نصب آن از سال ۱۳۹۹ یعنی سال آینده برای ساختمان های دولتی اجباری می شود و بعد از آن مرحله به مرحله برای تمام ساختمان ها اجرایی خواهد شد.


وی گفت: اکنون به علت نواقصی که در دو استاندارد یاد شده وجود دارد، پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان با همکاری سازمان ملی استاندارد، وزارتخانه‌های نفت و نیرو که متولیان آنها شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) هستند در قالب یک قراردادی در حال بازنگری آنها هستیم تا استاندارد صحیحی در روند این برچسب ها اعمال شود.

 

شکاری درباره ویرایش مبحث ۱۹ ساختمان افزود: مبحث ۱۹ ساختمان بیشتر بر روی پوسته و پنجره‌های ساختمان متمرکز است، مثلا اینکه پنجره‌های ساختمان‌ها حتما دو جداره باشند یا اینکه از مصالحی استفاده شود که تا حد ممکن از اتلاف انرژی از دیواره ها، سقف و کف جلوگیری کند که در بازنگری جدید آن که به کمک وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی انجام می‌شود هدف این است که این فرایند تا حدی بهبود داده شود و یک سری آیتم‌های دیگر به آن اضافه شود، مثلا انرژی تجدیدپذیر، یا اینکه ساختمان روشنایی بهتری داشته باشد و بیشتر از نور طبیعی استفاده شود و مسائلی از این دست به آن اضافه شود که ویرایش چهارم آن در حال نهایی شدن است و بعد از آن به شهرداری برای اجرا ابلاغ می شود که به نظر می رسد یک یا دو ماه آینده نهایی و ابلاغ شود.

 

وی به دیگر اقدامات توسط پروژه و یک سری نهادهای دولتی اشاره کرد و گفت: حمایت های مالی با هدف انجام و اقدامات یک سری راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها با کمک راهکارهایی مانند تعویض تجهیزات، عایق کاری سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، بهتر شدن عملکرد سیستم ها که سهم عمده ای در مصرف انرژی ساختمان دارند، است در واقع بر این اساس هر ساختمانی که داوطلب بهینه سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خود باشد می‌تواند با ارائه مدارک و اینکه قرار است چه کاری انجام دهد، از حمایت مالی پروژه و برخی دستگاه های دولتی مرتبط بهره مند شود.

 

مدیر ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان افزود: این کمک ها تا سقف ۵۰ درصد بسته به حجم و نوع فناوری و راهکاری که قرار است در ساختمان اجرا شود به صورت بلاعوض خواهد بود که اکنون با ۱۷ ساختمان دولتی آغاز شده و قرارداد آن نیز منعقد شده و تقریبا در مرحله اجرایی کار هستیم، در نظر داریم که در این راستا از ۴۰۰ ساختمان در شهر تهران حمایت مالی کنیم که شامل ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری خواهد بود اما بیشتر تمرکز ما بر روی ساختمان های مسکونی است.

 

به گفته وی حدود دو هفته است که فراخوان آن برای ساختمان های مسکونی ارائه شده و درخواست کنندگان می توانند ثبت نام کنند.

 

شکاری درباره نحوه اجرایی شدن این دست قوانین در کشور گفت: واقعیت این است که قوانین زیادی در این زمینه در کشور وجود دارد و کم و بیش نیز اجرا می شوند به ویژه در ساختمان‌های دولتی و اداری، اما با توجه به میزان شدت مصرف انرژی در کشور به نظر می رسد قوانین باید سختگیرانه‌تر اجرا شوند، در واقع به نظر می‌رسد در اجرا نقص هایی وجود دارد که شاید یکی از دلایل بازنگری این قوانین همین مساله باشد.

 

وی به نقش فرهنگ سازی در این زمینه اشاره کرد و افزود: در این راستا پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان سه کارگاه آموزشی را در فرهنگسراهای تهران با موضوع مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، برای شهروندان تهرانی برگزار کرده است که در آن شرکت کنندگان با مباحث جدید علمی در حوزه انرژی آشنا شدند.

 

شکاری با اشاره به اینکه ارتقاء آگاهی یکی از ارکان اساسی بهینه‌سازی انرژی در ساختمان است ابراز امیدواری کرد، شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌های آموزشی پس از اتمام این دوره، با انتخاب یک راهکار بهینه ‌سازی در اجرای اقدامات صرفه جویانه نقش آفرینی کنند.

 

به گفته وی پروژه «بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» با حمایت برنامه عمران ملل متحد، تسهیلات جهانی محیط زیست و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و با همکاری پژوهشگاه انرژی دانشگاه شریف این دوره‌های آموزشی نیم‌روزه را با تدریس اساتید برجسته این حوزه برگزار کرد.

منبع: ایرنا
برچسب ها: برچسب انرژی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
جنتلمن های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند/ آمریکایی ها داعش را درست کردند تا ایران را بزنند
پول نیوز - امروز مراسم نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.