کد خبر: ۳۱۵۷۶
۰۸ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۴
0
هیربد معصومي ‌با اشاره به دستور شهردار تهران به تمام معاونان شهرداری که باید برای اجرای هرچه بهتر قانون یارانه‌ها با دولت همکاری کنند، تاکید کرد: بنابراین به نظر مي‌رسد بهترین اقدام در حال حاضر جلوگیری از افزایش نرخ عوارض ساخت‌وساز در پایتخت باشد.
 لايحه بودجه سال آينده اداره شهر تهران تا دو هفته ديگر تحويل شوراي‌شهر مي‌شود، اما طبق گفته معاون شهردار تهران و اعضاي هيات رييسه شوراي‌شهر، هنوز «نرخ عوارض ساخت‌وساز» كه سهم 70 درصدي در منابع درآمدي بودجه تهران دارد، مشخص نشده است.

آنچه باعث شده تعيين نرخ عوارض ساخت براي سال90 شامل هزينه صدور پروانه و تراكم، به تاخير بيافتد، ورود فاكتور جديد تحت عنوان قانون يارانه‌ها است كه مقرر شده اجراي اين قانون و پيامدهاي آن، مبناي محاسبه تعرفه و عوارض ساخت‌وساز قرار بگيرد.

معاون امور شهرسازي شهردار تهران در اين زمينه به دنياي‌اقتصاد گفت: منتظر رويت تاثير اجراي قانون هدفمندي بر هزينه‌هاي شهر هستيم، اما اولويت ما براي سال آينده ثابت نگه‌داشتن نرخ عوارض ساخت‌وساز است.

از سوي ديگر حسن بيادي نايب رييس شوراي‌شهر نيز با اشاره به اينكه به طور قطع معادلات بودجه‌بندي شهرداري براي سال آينده به‌خاطر قانون يارانه‌ها تغيير مي‌كند، گفت: تاكنون طرح يا پيشنهادي مبني بر افزايش عوارض ساخت مطرح نشده، اما چنانچه سهم هزينه‌هاي شهرداري افزايش پيدا كند، براي جبران آن چاره‌اي جز افزايش عوارض ساخت‌وساز نيست.

به گزارش دنياي‌اقتصاد، شهردار تهران نيز چند روز قبل از اجراي قانون يارانه‌ها، در گفت‌وگو با خبرنگار دنياي‌اقتصاد از دو سناريو براي تعيين نرخ عوارض ساخت‌وساز در سال 90 سخن گفت كه اولي تثبيت و دومي افزايش بود كه نشان مي‌داد كاهش عوارض منتفي است.

عوارضي كه شهرداري بابت ساختمان‌‌سازي دريافت مي‌كند بين 10 تا 15 درصد از كل هزينه احداث هر متر مربع بنا را شامل مي‌شود. اين عوارض دو سال است كه تغيير نكرده است.

هر چند شورای شهر تهران طی چند سال گذشته همواره در تلاش بوده تا عوارض ساخت را کاهش و به این ترتیب به بازار ساختمان‌سازی رونق دهد، اما امسال با نقدی کردن یارانه‌ها احتمال تغییر این معادلات وجود دارد. تا به این جای کار اعضای شورا و شهردار تهران مي‌گویند: عدم کاهش عوارض ساخت‌وساز برای سال 90 قطعی است، اما احتمال افزایش آن نیز وجود دارد که این موضوع باید پس از گذشت مدتی از اجرای قانون یارانه‌ها و برآورد تاثیر آن بر ساخت‌وساز بررسی شود.

موضوع احتمال افزایش عوارض ساخت‌وساز از آنجا این روزها و در آستانه طرح بودجه شهرداری در شورای شهر تهران مطرح شده است که برخی تحلیل‌ها حاکی است پس از نقدی کردن یارانه‌ها، به احتمال ساخت‌وساز کاهش مي‌یابد و از آنجایی که بخش قابل‌توجهی از درآمد شهرداری از عوارض دریافتی بابت صدور مجوز ساخت است، شاید شهرداری برای جبران کاهش درآمد ناشی از افت ساختمان‌سازی ناچار به افزایش نرخ عوارض شود.

البته طی 3 سال گذشته نیز شهرداری تهران به خاطر جبران درآمد خود که ناشی از رکود بازار مسکن بود، تلاش مي‌کرد تا عوارض ساخت‌وساز را در بودجه سالانه افزایش دهد، اما هر بار شورای شهر با تاکید بر سیاست‌های کلان کشور و میل به تشویق سازنده‌ها به مشارکت در تولید مسکن، از اين تصميم جلوگیری و حتی برای کاهش آن تلاش مي‌کرد.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران اخيرا به صراحت اعلام کرد که عوارض برای سال آینده کاهش نخواهد یافت و حتی احتمال افزایش عوارض ساخت‌وساز در تهران وجود دارد. او چند روز پیش از آغاز اجراي قانون یارانه‌ها در مورد تغیيرات احتمالی عوارض ساخت‌وساز اظهار نظر کرده بود، اما با این حال افزایش این عوارض را در بودجه سال 89 شهرداری احتمال داده بود. حسن بیادی، نایب رییس شورای شهر تهران روز گذشته در تایید اظهارات قالیباف به دنیای اقتصاد گفت: امسال با توجه به حذف یارانه حامل‌های انرژی، معادلات بودجه‌بندی شهرداری نیز به طور قطع تغییر مي‌کند.

او اما اظهار نظر در مورد میزان تاثیر این قانون بر بودجه و درآمدهای شهرداری را منوط به گذشت مدتی از اجرای آن دانست و افزود: شورای‌شهر منتظر است تا تغییرات ناشی از اجرای قانون یارانه‌ها تا حد مشخصی بر درآمدها و هزینه‌های شهر مشخص شود و پس از آن به طور قطع، شورا بودجه‌بندی سال 89 را بر اساس این تغییرات انجام خواهد داد. البته رییس کمیسیون برنامه و بودجه در این مورد نظر متفاوتی دارد.

رسول خادم احتمال تاثیر منفی قانون یارانه‌ها را بر درآمدهای شهرداری تایید مي‌کند، اما در عین حال مي‌گوید که بودجه شهرداری برای سال آینده به احتمال زیاد همچون سال 88 برنامه‌ریزی خواهد شد و اعتبار ریالی آن نیز تفاوت چندانی با امسال نخواهد کرد. در واقع استدلال وی این است که ردیف یا منبع جدیدی برای تامین مالي هزینه‌های شهرداری وجود ندارد؛ بنابراین بودجه شهرداري برای سال آینده با افزایش چندانی مواجه نخواهد بود چون‌كه منبعي براي تامين آن وجود ندارد. رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر با این توضیحات احتمال کاهش یا افزایش عوارض ساخت در بودجه سال 89 شهرداری را نیز ضعیف عنوان کرد.

تا حد ممكن ثابت نگه مي‌داريم
اما با تمام اینها با آغاز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها زمزمه‌هایی از تغییرات بازار مسکن در نتیجه تاثیر این تغییرات بر درآمدها و سیاست‌های شهرداری شنیده مي‌شود. این همان نکته‌ای است که معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به آن اشاره مي‌کند و مي‌گوید: به هر حال امکان تغییر تحرکات مسکن پس از نقدی کردن یارانه‌ها وجود دارد، اما مطمئن هستیم که دولت راهکارهایی را برای مقابله با افت ساخت‌وساز در نظر خواهد گرفت.

او در عین حال تاکید کرد که هنوز در شهرداری تصمیمي ‌در مورد عوارض و بودجه سال آینده و همچنین تاثیر طرح هدفمندکردن یارانه‌ها بر هزینه‌ها و درآمدهای شهرداری گرفته نشده است، اما شهرداری در نظر دارد، تا حد ممکن عوارض ساخت‌وساز را ثابت نگه دارد.

هیربد معصومي ‌با اشاره به دستور شهردار تهران به تمام معاونان شهرداری که باید برای اجرای هرچه بهتر قانون یارانه‌ها با دولت همکاری کنند، تاکید کرد: بنابراین به نظر مي‌رسد بهترین اقدام در حال حاضر جلوگیری از افزایش نرخ عوارض ساخت‌وساز در پایتخت باشد.

وی با این توضیحات احتمال تاثیر منفی و در عین حال طولانی مدت حذف یارانه حامل‌هاي انرژی بر بازار مسکن تهران را رد و تصریح کرد: این روزها برخی سوداگران برای رسیدن به مقاصدی خاص سعی دارند که از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و شایعه کرده‌اند که قانون یارانه‌ها بر بازار مسکن تاثیر منفی خواهد داشت در صورتی که هنوز هیچ چیزی مشخص نیست. حتی احتمال مي‌رود که دولت برای این بخش تسهیلات خاص قائل شود تا از رکود احتمالی جلوگیری کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: