کد خبر: ۳۱۵۵۳
۰۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۹
۱۸
معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور دستورالعمل نحوه پرداخت فوق‌العاده سختي كار و كار در محيط غير متعارف موضوع بند 'سه' ماده 65 قانون مديريت خدمات كشوري را ابلاغ كرد.
به گزارش روز سه شنبه پايگاه اطلاع‌رساني دولت، شوراي توسعه مديريت و سرمايه انساني بنا به پيشنهاد معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور و در اجراي بند سه ماده 68 قانون مديريت خدمات كشوري دستور العمل نحوه پرداخت فوق العاده سختي كار و كار در محيط هاي غير متعارف را تصويب كرد.

بر اساس اين دستورالعمل، دستگاه هاي اجرايي مكلفند شرايط بهداشتي و ايمني لازم را جهت ايجاد محيط مناسب كار براي متصديان مشاغل اين دستورالعمل فراهم آورده و نسبت به ارايه آموزش‌هاي ضروري در مورد انجام وظايف محوله و استفاده از ابزار و تجهيزات لازم، اقدام كنند.

بر اين اساس، فوق‌العاده سختي كار و كار در محيط هاي غير متعارف به متصديان مشاغلي تعلق مي‌گيرد كه با وجود رعايت شرايط بهداشتي و ايمني لازم و ارائه آموزش‌هاي ضروري، شاغل در هنگام انجام وظايف و مسئوليت‌هاي محوله در معرض ابتلا به بيماري ها يا عوارض نامطلوب، قرار مي‌گيرد.

مواردي نظير كار با اشعه و مواد شيميايي، كار با بيماران رواني، عفوني و در اورژانس و در بخش‌هاي سوختگي و مراقبت‌هاي ويژه بيمارستاني و همچنين كار با مواد سمي، آتش زا و منفجره و در اعماق دريا، مستلزم تاييد مراكز ذيصلاحي كه از سوي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور تعيين مي شود، خواهد بود.

فرآيند تعيين سختي كار كارمندان دولت از جمله، نحوه تعيين امتياز درجه سختي كار و تكميل فرم مربوط، براساس مفاد تصويب نامه مورخ نهم آبانماه سال 66 و دستور العمل آن و اصلاحات بعدي آن است.

ميزان امتياز فوق‌العاده سختي كار و كار در محيط هاي غير متعارف كارمندان دستگاه هاي اجرايي براساس درصدهايي كه پيشتر براي سختي كار مشاغل دستگاه هاي اجرايي تاييد شده است، به ازاي هر يك درصد، 12 امتياز، حداكثر تا 1000 امتياز، به عنوان سختي كار مشاغل آنان، تعيين مي‌شود.

بر اين اساس، تا زماني كه با اعمال امتياز به روش فوق، مبلغ فوق‌العاده سختي كار كارمندان، كمتر از مبلغ مذكور در حكم كارگزيني مربوط باشد، همان مبلغ مقطوع مندرج در حكم كارگزيني، ملاك دريافت فوق‌العاده سختي كار خواهد بود.

بر اساس اين گزارش، طبق اين دستورالعمل، امتياز سختي كار كارمنداني كه از تاريخ يكم فروردين ماه سال 88 به بعد، تصدي مشاغل مشمول بهره‌مندي از فوق‌العاده سختي كار را عهده‌دار شده يا مي‌شوند، با توجه به درصدهايي كه بر اساس مقررات قبلي براي آن مشاغل تعيين شده و بر اساس سازوكار اين دستورالعمل مشخص مي‌ شود.

آن دسته از دستگاه‌هاي اجرايي كه پيشتر داراي مقررات استخدامي خاص بوده‌اند، لازم است در اجراي اين دستورالعمل فهرست مشاغل مورد نظر خود را براي تعيين امتياز سختي كار، به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور ارسال كنند.

دستگاه‌هاي اجرايي مي‌توانند براي تعيين يا تغيير امتياز سختي كار مشاغل خود، پيشنهاد خود را با ارايه دلايل توجيهي و طي فرايند و تكميل فرم مربوط به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور، ارسال كنند.

در مورد آن دسته از مشاغلي كه به لحاظ كار با مواد سمي، آتش‌زا و منفجره و كار در اعماق دريا، امتياز فوق‌العاده سختي كار، با تصويب هيات وزيران تا سه برابر قابل افزايش است، دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط پيشنهاد لازم را براي بررسي به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور ارايه خواهند كرد تا پس از تأييد براي سير مراحل تصويب به هيات وزيران ارسال شود.

اين دستورالعمل پس از تاييد رئيس جمهور از سوي لطف الله فروزنده دهكردي معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور ابلاغ شده است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۸
نظرات بینندگان
كارگر
-
17:08 - 1389/10/07
با سلام وعرض ادب به مسئولين دلسوز نظام مقدس جمهوري اسلامي
اينك كه كارگران واحد هاي توليدي در بدترين شرايط از نظر الوگي صوتي والودگي هوا وانواع موادهاي شيميايي و رواني ... كارميكنند چرا فوق العاد سختي كار وديگر مزايانميگيرند وهيچ ارگان و وزارتي به وضيعت انها رسيدگي نميكنند مگر كارگران تافته جدا بافته از اين ملت اند.به خصوص كارگران مجتمع تراكتور سازي كه در بين ديگر شركت ها وكار خانجات كشور كمترين حقوق و مزايا را دارند
با تشكر
یوسف
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1390/02/07
کارگرای معدن سنگرود رودبار را هم دریابید
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1390/11/06
بله حرف همکار گرامیمان در کارخانه تراکتور سازی کاملاً درست است ما کارگران شرکت صنایع سنگستان پاسارگاد واقع در تاکستان که در بدترین شرایط از لحاظ گرد غبار و رطویت در حال کار هستیم نیز خواستار رسیدگی به این وضعیت هستیم .این کارگران زحمت کش هستند که چرخ های صنعت کشور را به گردش در می آورند نه کارمندان .
fatame
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1391/02/30
لطفا به سوال بنده پاسخ دهید: کسانی درپست سازمانی که به آن سختی کار تعلق می گیردمشغول نیستند (بنا به دلایلی ) آیا باز هم سختی کار به آنها تعلق می گیرد درصورتیکه پستی که دارند شامل سختی کار می باشد.

پاسخ: اگر عذر موجهی برای عدم حضور در پست خود داشته باشند، آری.
جعفری
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1391/08/25
با یه تلفن از وزارت کار بپرس
جعفری
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1391/08/25
آیا کسی که در کارخانه ای با تراکتور کار می کند وحکم کارگزینی او راننده تراکتور است سختی کار شامل حال او می شود؟
lمرتضی اعتمادی
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1391/11/15
درود یرشما،آیا کار در شاخه تاسیسات نصب موتور خانه های سرمایش و گرمایش صنعتی و ساختمانی شامل قوانین سختی کار میگردد؟ سپاس
فتاحی
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1391/12/21
با سلام کارکنان شهرداری وبه جبهه رفته اند6ماه چطورمحاسبه سختی کار می شوند
ج.ف
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1392/07/13
با سلام آيا اپراتور بسيم مركزي كه در معرض امواج قراردارد شامل سختي كار مي باشد؟
پری
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1392/10/25
با سلام و خسته نباشید
لطفا قراردادیهای سازمانها و نهادها و.. را هم دریابید هرآنچه که بصورت بخشنامه صادر می شود فقط برای افراد پیمانی و رسمی می باشد و کارگری و قراردادیهای معین هیچگونه مزایایی ندارند در حالیکه آنها (قراردادی ها) هم در همان شرایط سخت و دشوار مشغول به کارند.
باتشکر
ابوالفضل نصیری
United States
20:08 - 1393/03/18
ایا به کارگران لبنیاتی که همیشه با رطوبت و چکمه میپوشند هم چنین با مواد شیمیای سود واسید سرو کار دارند سختی کار تعلق میگیرد
احمد
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1393/04/03
سلام بنده بیست سه سال است که در شرکت روکش لاستیک کار می کنم وسختی کار خورده اداره کار جواب نمیده
سياوش حمزه لو
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1393/09/18
باسلام، با عنايت اينكه اينجانب در انتظامات متروي تهران مشغول بكار مي باشم ، در چند روز اخير خبرهايي در خصوص تعلق گرفتن سختي كار به تعدادي از واحدهاي عملياتي در شركت بهره برداري مترو خبر دادند متاسفانه انتظامات بدليل نداشتن مدير و متولي كه در اين خصوص پيگير باشد نماينده نداشت كه اين مورد(سختي كار) را شامل نشده است
در صورتيكه چالش ذهني و كار و تلاش انتظامات بيشتر و سختتر از ديگر واحدهاي متبوع مترو مي باشد . استدعا مي گردد منعکس فرماييد. باتشكر
علی
Iran, Islamic Republic of
01:55 - 1393/10/02
بله کارگران جدای از مردمند فقط باید کار کنند
امین
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1393/12/10
باسلام خدمت دوستان.یه روز از مسوول امور قراردادهای شرکت فولاد......سوال کردم که بنده و همکارانم در معرض مستقیم استنشاق گاز کلر.برخورد با سه نوع اسید قوی سود سوزاور و پنج نوع ماده شیمیایی مایع که باید بصورت مستقیم در حضور کارگر تزریق شود قرار داریم همه ی اینها به کنار شرایط کار در کارخانه های فولاد وشرایط اب و هوایی خوزستان رو هم در نظر بگیرید.ایا ما شامل ایتم سختی کار و حق کار با مواد الاینده نیستیم یا حتما باید در معدن اورانیوم کار کنیم؟؟؟؟؟؟؟جواب داد که همه ی مزایای شما در گروه شغلی شما لحاظ شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1395/09/02
سلام آیا اگر کسی بنا به صلاحدید مسئولین به قسمتی منتقل شود که به آن محل سختی کار تعلق نمی گیرد آیا سختی کار او باید حذف شود ؟ با توجه به اینکه خود فرد متقاضی جابجایی نبوده و با دستور مسئولین بوده است
مهدی
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1395/12/07
سختی کار کرگران چگونه محاسبه میشود
زهرا
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1396/02/19
سلام. اینجانب پرستار لیسانس می باشم . که 23 سال سابقه کار دارم ، دی ماه گذشته بر خلاف میلم مرا از سوپروایژر آموزشی به معاون درمان بیمارستان به عنوان ناظر فرستادند و در حکمم سختی شرایط محیط کارو نوبت کاری را حذف نمودند و تقریبا تمام طول خدمتم سمت مدیریتی داشتم . لطفا راهنمایی بفرمائید.
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: