بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 95
کد خبر: ۳۱۴۸۶۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
0
شاخص‌های عمده جمعیتی نشان می‌دهد در سال ١٣٩٥ حدود یک سوم (٣٠,٧ درصد) از خانوارها در ایران مستاجر هستند.

یک سوم از خانوارها در ایران مستاجر هستندپول‌نیوز - بر اساس نتایج این نشریه میزان شهرنشینی در کشور از سال ١٣٩٠ تا سال ١٣٩٥، به میزان ٢,٦ درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش پول نیوز به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج نشریه تحلیل تبیینی شاخص‌های عمده جمعیتی نشان می‌دهد در سال ١٣٩٥ حدود یک سوم (٣٠,٧ درصد) از خانوارها در ایران مستاجر هستند.

 

نشریه "تحلیل تبیینی شاخص‌های عمده جمعیتی در سال‌های ١٣٩٠ و ١٣٩٥" بر اساس نتایج سرشماری عمومی ١٣٩٠و ١٣٩٥ مرکز آمار ایران تهیه و منتشر شد. این نشریه به دلیل آن که اطلاعات را به طور منسجم و یکپارچه در دو سال ١٣٩٠ و ١٣٩٥ در اختیار کاربران قرار می‌دهد، امکان مقایسه ٢٧ شاخص‌ عمده جمعیتی را فراهم کرده است.

 

بر اساس نتایج این نشریه میزان شهرنشینی در کشور از سال ١٣٩٠ تا سال ١٣٩٥، به میزان ٢,٦ درصد افزایش داشته است. میزان شهرنشینی در کشور از ٧١,٤در سال ١٣٩٠ به ٧٤,٠در سال ١٣٩٥ افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد شهرهاي كشور از ١١٣٩ شهر در سال١٣٩٠ با افزایش ١٠٣ شهر به ١٢٤٢ شهر در سال ١٣٩٥ تغییر یافته است.

 

نتایج این نشریه همچنین نشان می‌دهد درصد افراد بالای ١٠ سال هرگز ازدواج نکرده کشور در حال کاهش است.

 

در سال ١٣٩٥ از تعداد ٣٢ میلیون و ٨٥٩ هزار و ٣٧٧ نفر زنان بالای ١٠ سال کشور، ٢٦,٢ درصد در زمره افراد هرگز ازدواج نکرده قرار گرفته‌اند و این در حالی است که این عدد در سال ٩٠، در بین ٣١ میلیون و ٤٣٥ هزار و ٨١٨ نفر زنان بالای ١٠ سال کشور، ٣٠,٢ درصد بوده است.

 

این شاخص در خصوص مردان در سال ١٣٩٥، ٣٤,٤ درصد و در سال ١٣٩٠، ٣٨,٠ درصد بوده است.

 

افزایش ٤ درصدی اجاره‌نشین‌ها طی پنج سال

 

بر اساس نتایج نشریه تحلیل تبیینی شاخص‌های عمده جمعیتی نشان می‌دهد در سال ١٣٩٥ درصد اجاره‌نشینی خانوارها در کشور در حال افزایش است. بر این اساس ٣٠,٧ درصد از خانوارها در سال ١٣٩٥ اجاره نشین بوده‌اند که این درصد در مقایسه با سال ٩٠، به میزان ٤,١ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

در سال ١٣٩٥، از تعداد ٢٣ میلیون و ٥٨٠ هزار ٢٢١ خانوار معمولي و گروهي ساكن در واحدهای مسكوني معمولي کشور، ٦٠,٥ درصد از خانوارها مالک عرصه و اعیان (زمين و بنا) بوده‌اند و ٣٠,٧ درصد خانوارها اجاره‌نشین بوده‌اند. در سال ١٣٩٠ از تعداد ٢١ میلیون و ٤٩ هزار ٩٣٤ خانوار معمولي و گروهي ساكن در واحدهای مسكوني معمولي کشور، ٦٢,٧ درصد از خانوارها مالک عرصه واعیان(زمين و بنا) بوده‌اند و ٢٦,٦ درصد خانوارها اجاره‌نشین بوده‌اند.

 

تراکم جمعیت در کشور در حال افزایش است

 

بررسی شاخص تراکم جمعیت در سرشماری سال ١٣٩٥ نشان می‎دهد تراکم جمعیت در کل کشور برابر ٤٩ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد که این عدد در سال ٩٠، برابر ٤٦ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است.

 

لازم است تاکید شود برخی از شاخص های ارائه شده در این نشریه به تفکیک جنس و برخی از شاخص ها نیز به تفکیک نقاط شهری و روستایی ارائه شده است.

 

همچنین در این نشریه جداول، تحلیل‌های تبیینی، نمودارها و نقشه های موضوعی از این شاخص ها ارائه شده است که به کاربر امکان مقایسه در دو مقطع زمانی ١٣٩٠ و ١٣٩٥ را می دهد.

 

نقشه‌های موضوعی، وضعیت پراکندگی و ارتباط داده‌های هر استان با استان‌های همجوار را به نمایش می‌گذارد و تلاش شده است با بهره گیری از تنوع نقشه‌های موضوعی وضعیت هر شاخص در کل کشور ترسیم شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.