پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۴۷۸۳
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
0
پیش بینی می شود که کسری بودجه امسال به 150 هزار میلیارد تومان برسد.

پول‌نیوز - غلامحسین شافعی در جلسه امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به صحبت های رهبر معظم انقلاب در خصوص حوزه صنعت و تولید کشور تاکید کرد: باید فکری به حال صنعت کشور کرد چرا که این بخش از اقتصاد دچار آفت مونتاژ کاری شده که یک آفت بسیار قدیمی است و نوآوری را به شدت مورد تأثیر قرار می دهد.

 

وی افزود: متأسفانه با وجود تأکیدات بسیار در زمان های مختلف بر اهمیت تولید اما همچنان صنعت ایران یک صنعت مونتاژ کار بوده و همچنین بخش تولید نیز از طرفی دیگر درگیر مونتاژ و نارسایی است.

 

پیش‌بینی 150 هزار میلیارد تومانی کسری بودجه

 

شافعی تصریح کرد: در حال حاضر در کشور وارث تولید و صنعتی نارس هستیم که اگر برای آن چاره ای اساسی اندیشیده نشود می تواند بر عمق مشکلات موجود از جمله بیکاری و ارز بری تولید افزوده و تقاضای کاذب ارزی جهت واردات مواد اولیه و کالای سرمایه ای ایجاد نماید.

 

به گفته رییس اتاق ایران، نارس بودن بخش تولید باعث ارزبری بالا، تقاضای کاذب ارز و واردات کالاهای سرمایه خواهد شد.

 

او خواستار بازنگری و اصلاح در روش های بودجه ریزی شد و تاکید کرد: دولت باید به دنبال اصلاح ساختارهای هزینه های خود باشد و ایجاد تعادل در درآمدها و هزینه‌های دولت بدون چابک سازی ساختار و رعایت انضباط مالی محقق نخواهد شد.

 

شافعی همچنین خاطرنشان کرد: خواهان آن هستیم که با توجه به شرایط جنگی موجود، اجرای برخی از قوانین از جمله چک برگشتی و ذی نفع واحد، تنها برای بخش تولید و صادرات برای یک سال متوقف شود تا از شرایط کنونی عبور کنیم.

 

او اضافه کرد: البته مذاکراتی را با رییس مجلس، وزیر صمت و رییس کمیسیون صنایع مجلس داشتیم تا اجرای برخی قوانین برای مدتی برای بخش خصوصی فریز شود.

 

وی به کاهش فروش نفت از سوی دولت اشاره و تصریح کرد: پیش بینی می شود که کسری بودجه امسال به 150هزار میلیارد تومان برسد.

 

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: واگذاری اموال دولت به نام خصوصی سازی و برای جبران کسری بودجه، زیان بارترین روش خصوصی سازی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
بله
خیر
من در مرحله اول هم نمی گرفتم.
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: