کد خبر: ۳۱۴۲۰۷
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
0
رئیس کل بانک مرکزی گفت: الان کسی اصلا ریال نمی‌گوید؛ چرا واحدی را که هیچ کس اسمش را اعلام نمی‌کند اصرار داریم واحد پولمان باشد. طرح حذف صفر پول اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد.

پول‌نیوز - عبدالناصر همتی با اشاره به وضع رسانه‌ها افزود: رسانه‌ها شرایط کشور را درک می‌کنند؛ اینکه خوب کار کردم یا نه نیز قضاوت مردم است و من از روز اول تمام داشته‌های علمی را بکار گرفتم تا کار خوب پیش برود.

همتی تصریح کرد: مقام معظم رهبری و رییس جمهور از عملکرد ما رضایت دارند، اما این کافی نیست و مشکلات ادامه دارد و کار‌های مهم دیگری مانده است که باید انجام دهیم. اینطور نیست که برای مدیریت بازار فقط ارز وارد بازار کنم، تدبیری به کار نمی‌گیرم که مشکل داشته باشد.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند دوست داشتید وارد بانک مرکزی شوید؟ گفت: این چه دوست داشتنی است؟ ۶ ماه اول سال من اصلا شب‌ها خوابم نمی‌برد؛ ساعت ۲ نصف شب بلند می‌شدم و می‌گفتم چه کار باید بکنم؟ دوست داشتم کاری برای کشورم انجام دهم و مردم احساس رضایت کنند.

حذف ۴ صفر از پول ملی هزینه‌ای ندارد

همتی درباره اینکه چرا در اینستاگرام پست می‌گذارید؟ گفت: خبر‌هایی از بازار می‌شنوم که می‌خواهند جوسازی کنند با این یادداشت‌ها جلوی این جوسازی‌ها را می‌گیرم.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه قرار شد به بانک مرکزی بروم، از آقا عذرخواهی کردم و گفتم قبل از رفتن به چین وقت شما را گرفتم، ولی نتوانسته‌ام رهنمود‌های شما را اجرا کنم. ایشان فرمودند اشکال ندارد و همین جا (در بانک مرکزی) موفق کار کنید.

همتی درباره نامه اخیر خود به رئیس جمهور برای تخلفات ارزی شرکت‌های دارویی گفت: در نامه به رئیس جمهور نوشتم باوجود این که دولت قانون تعیین کرده است این شرکت‌ها در سامانه، رفع تعهد ارزی نکرده اند؛ باید بررسی شود که چرا این شرکت‌ها این کار را انجام نداده اند. نمی‌خواهیم محدودیت ایجاد کنیم، از این به بعد فعال خواهیم شد و از همه حساب کشی خواهیم کرد؛ زورمان نرسید به رئیس جمهور می‌گوییم و از نهاد‌های نظارتی هم کمک می‌گیریم.

رئیس کل بانک مرکزی از ارسال اسامی ۱۴۰-۱۵۰ فرد دریافت کننده ارز که ارز خود را برنگردانده اند خبر داد و گفت: این‌ها باید حساب‌کشی شود، معنی ندارد که بگویند کارت یکبار مصرف بازرگانی استفاده کرده اند. در صادرات ریالی خیلی‌ها خانه در کانادا و ... خریدند. صادراتی که ارز به کشور وارد نکند فایده‌ای برای کشور ندارد.

همتی درباره رابطه خود با رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: نوع کارمان طوری است که باید باهم اختلاف کارشناسی داشته باشیم؛ اختلاف کارشناسی است و اصلا شخصی نیست. به سازمان برنامه می‌گوییم به سیاست‌های مالی شما کاری نداریم و شما هم به سیاست‌های پولی ما کاری نداشته باشید.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به اینکه چه شد آقای طیب نیا برنگشت؟ گفت: تصمیمی بود که خودشان گرفتند؛ به من گفتند اگر به بانک مرکزی بروی من هم میایم، ولی با رئیس جمهور به جمع بندی نرسیده اند.

همتی در پاسخ به سوالی که فرمانده اقتصادی الان در دولت کیست؟ گفت: آقای رئیس جمهور؛ از وقتی من در بانک مرکزی هستم، ایشان نظرات را به خوبی می‌پذیرند. یک مقدار بستگی به خودمان دارد که نظرات مان تا چه حد منطقی و کارشناسی باشد.

وی درباره اینکه بانک مرکزی چقدر مستقل است و چقدر دولت دست در جیب بانک می‌کند؟ تصریح کرد: بانک مرکزی نباید تحت دستورات غیرکارشناسی قرار گیرد؛ این از نظر من معنای استقلال است؛ در یک جا‌هایی تند ایستادم و یک جا‌هایی که قانون می‌گفت: عمل کردم.

رئیس کل بانک مرکزی از عقب نشینی امارات از تصمیم‌های قبلی خود خبر داد و افزود: این نشانه خوبی است؛ در جنگ اقتصادی، آمریکایی‌ها نه تنها قبل از ما به کشور‌های مختلف رفته اند بلکه بعد از ما هم می‌روند. آن‌ها فشار حداکثری گذاشته اند ما هم مقاومت حداکثری می‌کنیم.

همتی درباره نحوه دریافت اختیارات ویژه از سران قوا برای مدیریت بازار ارز گفت: زمانی که ارز بالای ۱۹ هزار تومان شد، دیدیم که با این شرایط نمی‌توان بازار را مدیریت کرد و نیاز به اختیارات ویژه بود؛ روز جمعه بود که دوستان بانک مرکزی را خواستم تا بند‌های مورد نیازمان را استخراج کنیم؛ شنبه آن را به سران قوا دادم و گفتند چرا قبلاً ندادید و برخی گفتند امروز کار داریم و بگذارید برای بعد، گفتم نه هیچ کدام کار مهمتری از این نداشتیم و حتی برخی گفتند ما ۱۰ به بعد جلسه داریم و ... گفتم نه تا این تصویب نشود هیچ‌کس هیچ جا نمی‌رود. همان شد که تصویب شد و ما سریع کارمان را در بازار ارز به صورت جدی آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی باید در روز مبادا استفاده شود و امروز همان روز مباداست، گفت: فروش نفت هیچ وقت به صفر نرسید و الان هم به تدریج درحال افزایش است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره دیدار اخیرش با مقام معظم رهبری گفت: آخرین دیدارم با حضرت آقا یک ماه قبل بود؛ هر وقت می‌روم انقدر مطالب مثبتی می‌فرمایند که انرژی می‌گیریم. کار اگر درست باشد ایشان هم حتما ابراز رضایت می‌کنند، ولی ما باید بیشتر تلاش کنیم.

همتی در پاسخ به این سوال که خواهر زاده آقای هاشمی رفسنجانی هستید؟ افزود: هیچ نسبتی ندارم؛ هنوز هم خیلی‌ها فکر می‌کنند نسبت فامیلی دارم البته ارادات ویژه به آیت الله هاشمی دارم، ولی هیچ نسبتی با خانواده ایشان ندارم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه اخرین گفتگوی شما با آقای هاشمی چه زمانی بود؟ گفت: یک ساعتی خدمت ایشان بودم و درباره نقدینگی توضیح دادم و خیلی خوب بود؛ ترازنامه بانک مرکزی را مفصل توضیح دادم که ریشه اصلی افزایش نقدینگی چیست و ... بعد از آن دیگر فرصت نشد خدمت ایشان برسم.

وی ادامه داد: یک زمانی به ایشان (آیت الله هاشمی رفسنجانی) گفتم که شرایط کشور این است و شما که به آقا نزدیک هستید به ایشان بگویید؛ ایشان گفت: من هر تصمیمی قرار است در کشور بگیرم از مسیر آقا جلو می‌برم؛ آنجا بود که برایم ثابت شد که ایشان ارتباط خیلی نزدیکی با آقا دارند.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره مصوبه مجلس برای بخشش جرایم دیرکرد و دریافت سود از تسهیلات گفت: بانک مرکزی و دولت موافق این مصوبه مجلس بود. مصلحت این است که کمک شود تا این افراد تسهیلات را تسویه کنند. شورای نگهبان می‌گوید بار مالی بر بانک‌ها دارد، ولی ما موافقیم این اجرا شود و باید پشتوانه برای بانک‌ها ایجاد شود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی بانک‌ها تصریح کرد: من هنوز از میزان واگذاری‌ها راضی نیستم باوجود اینکه بانک‌ها اقداماتی کرده اند؛ اما علت اینجاست که بانک‌ها بنگاه داری را دوست دارند، اعمال نفوذ‌هایی در شرکت‌ها می‌کنند و ... راهکار‌هایی را با وزیر اقتصاد در نظر گرفته ایم تا امسال کار‌های مهمی انجام شود. بانک‌های ناتراز را جمع و جور می‌کنیم.

همتی با بیان اینکه ادغام بانک‌ها عملیاتی شده است و الان تحت مدیریت بانک سپه هستند، افزود: مشکلاتی که الان در سیستم بانکی رخ داده است یک شبه ایجاد نشده است که یک شبه حل شود.

رییس کل بانک مرکزی درباره رفاقت با، ولی الله سیف رییس سابق بانک مرکزی گفت: الان هم رفاقت دارم. ممکن است اختلاف نظر‌هایی قبلاً با هم داشتیم، ولی در نهایت نظر بانک مرکزی را می‌پذیرفتیم.

همتی درباره اینکه بانک مرکزی چقدر مستقل است و چقدر دولت دست در جیب این بانک می‌کند؟ تصریح کرد: بانک مرکزی نباید تحت دستورات غیرکارشناسی قرار گیرد؛ این از نظر من معنای استقلال است؛ در یک جا‌هایی تند ایستادم و یک جا‌هایی که قانون می‌گفت: عمل کردم.


همتی تورم نقطه به نقطه را کاهنده اعلام کرد و افزود: نرخ رشد تورم کاهنده شده است، البته تورم هنوز است، ولی دیگر ماهی ۵ درصد تورم نداریم.

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از این گفتگو درپاسخ به سوالاتی درباره زندگی شخصی خود گفت: از بعد از حضور در بانک مرکزی تفریحات خانوادگی ام صفر شده است؛ در رشته کاراته فعالیت حرفه‌ای دارم که از وقتی وارد بانک مرکزی شده ام وقفه‌ای در ورزش افتاد که تلاش می‌کنم دوباره شروع کنم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: