کد خبر: ۳۱۳۹۲
۰۲ دی ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰
0
معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا گفت: قيمت‌هاي جديد آب از زمان اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها محاسبه مي‌شود و بر اين اساس قبض‌هاي جديد نيز از 15 دي ماه صادر خواهد شد.

ايرنا: 'محمدرضا عطارزاده' روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بيان اينكه در قبض‌هاي جديد آب نحوه محاسبه آب بها شفاف شده است، اظهار داشت: در اين قبض‌ها هزينه‌هايي مانند تبصره دو، ‌تبصره سه و آبونمان و جريمه حذف شده و تنها قيمت آب و ماليات بر ارزش افزوده وجود دارد.
وي اضافه كرد: با اقدامات صورت گرفته وزارت نيرو قادر به مديريت صدور قبض شده است بطوري كه در صورت بروز اشتباه در صدور قبض، اشتباه يادشده پيش از رسيدن قبض بدست مشتركين اصلاح مي شود.
عطارزاده ادامه داد: وزارت نيرو در نظر دارد تا وسايل كاهنده مصرف آب را كه معتبر، موثر و قابل اعتماد باشند را به مردم معرفي كند، ضمن آنكه كاهش فشار در شبكه‌هاي آب در جاهايي كه فشار آن در حد بالاتر از نياز قرار دارد از ديگر برنامه‌هاي وزارت نيرو است چرا كه با سيتم كنترل فشار آب در شبكه‌ها، مي‌توان ميزان مصرف را كاهش داد.
عطارزاده با بيان اينكه آموزش و فرهنگ‌سازي در زمينه كاهش مصرف آب از جمله مباحثي است كه از طريق برگزاري جشنواره‌هاي آب و زنگ آب دنبال مي‌شود، گفت: كاهش تلفات در شبكه‌هاي آب نيز از جمله اقدامات در دست اجرا است كه بر اساس آن در نظر داريم تا سالانه بيش از يك درصد از تلفات آب در شبكه را كاهش دهيم.
وي تصريح كرد: اعتبار مورد نظر براي اين كار از محل 30 درصد درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها در بخش آب تامين مي شود و 70 درصد مابقي درآمد حاصل از هدفمندي يارانه‌ها در بخش آب به صندوق توسعه ملي واريز خواهد شد.
عطارزاده تاكيد كرد: هم اكنون ميزان تلفات در شبكه‌هاي آب كشور حدود 16 تا 18 درصد است كه با در نظر گرفتن آب‌هايي كه بهاي آن دريافت نشده، افزون بر 28 تا 30 درصد خواهد شد در حالي كه استاندار جهاني تلفات در شبكه‌هاي آب در دنيا تنها هشت تا 12 درصد است.
وي در ادامه با بيان اينكه هم اكنون ميزان الگوي مصرف آب در شهر تهران 18 تا 22 متر مكعب در ماه است، گفت: در نظر داريم تا كنتورهاي آب مجتمع‌هاي آپارتماني را تفكيك كنيم و در اين زمينه هيچ محدوديتي براي مشتركين وجود ندارد و شهروندان براي تفكيك كنتورهاي خود مي توانند با شماره 122 تماس و يا درخواست خود مبني بر تفكيك كنتور را به شركت آب منطقه ارايه كنند.
معاون وزير نيرو سپس تاكيد كرد: كار تفكيك كنتور هر مشترك بين يك تا دو هفته به طول خواهد كشيد ضمن اينكه به غير از اخذ هزينه كنتور كه حدود 350 تا 400 هزار ريال است و هزينه لوازم اجرايي، وجهي بابت هزينه اشتراك از مشتركين دريافت نمي‌شود.
عطارزاده، از وجود ابزارهاي محاسبه ميزان مصرف هر مشترك در واحدهاي آپارتماني اظهار بي اطلاعي كرد اما گفت: وزارت نيرو براي مجتمع‌هايي كه امكان تفكيك كنتور در آنها وجود ندارد، بدنبال چاره‌انديشي است.
معاون وزير نيرو سپس از مردم خواست از شبكه‌هاي آب در داخل واحدهاي مسكوني خود مراقبت بيشتري داشته باشند تا از هدررفت آب جلوگيري شده و همچنين مبلغ آب بها‌ آنها افزايش سرسام‌آوري نداشته باشد.

** قيمت تمام شده
عطارزاده در مورد قيمت تمام شده آب گفت: قيمت‌هاي جديد آب تنها حدود 25 درصد از قيمت تمام شده آب در كشور است كه تلاش داريم با برنامه‌هايي نظير كاهش تلفات در شبكه هزينه تمام شده آن را كاهش دهيم.
وي افزود: قبض آب 85 درصد از مشتركين شهري تنها حدود سه هزار تومان در ماه افزايش مي يابد و حدود 82 درصد مشتركين روستايي نيز با افزايشي معادل تنها دو هزار تومان مواجه مي شوند و از 44 هزار تومان يارانه نقدي دولت به خانوارها بطور متوسط حدود 800 تومان به ازا هر نفر بابت هزينه آب خانوار پرداخت مي شود. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: