پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۳۳۶۰
۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
0
هنگامی که دانشمندان درباره چیزی نیاز به یادگیری بیشتری داشته باشند، آن را در بهترین‌ روش در آزمایشگاه بازسازی می‌کنند؛ این بار آنها خورشید را بازسازی کردند.

پول‌نیوز - فیزیکدانان دانشگاه «ویسکانسین-مدیسون» یک خورشید کوچک را در آزمایشگاه ساختند و از آن برای تحقیق و بررسی اسراری از این ستاره استفاده کردند.


ساخت «خورشید کوچک» در آزمایشگاه
این نخستین باری نیست که دانشمندان خورشید مصنوعی را در روی زمین می‌سازند اما خورشید مصنوعی دانشگاه مدیسون جنبه‌های مختلفی را می‌آزماید.

دستگاه جدید محققان دانشگاه مدیسون که با نام «توپ بزرگ قرمز» شناخته شده است، از یک گوی توخالی به قطر 3 متر ساخته شده که در داخل آن یک آهنربای قوی وجود دارد. محققان برای آتش زدن این توپ، گاز هلیوم را پمپاژ کردند و با یونش آن، یک پلاسما ساختند؛ سپس یک جریان الکتریکی به پلاسما اعمال و نهایت توپ چرخانی از پلاسما با میدان‌ الکتریکی شبیه به خورشید ساخته شد.

این تیم قصد دارد تا با استفاده از این توپ در مورد بادهای خورشیدی مطالعه کند. بادهای خورشیدی جریانی از ذرات پلاسمایی هستند که از سطح خورشید به تمام جهات در فضا ساطع می‌شوند.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: