کد خبر: ۳۱۳۳۳
۰۱ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۶
0
گروه انرژی- رانندگان یا همان دارندگان کارت سوخت؛ شب یلدا را چگونه گذراندند؟
امروز چهار روز از آغاز اصلاح قیمت حامل‌هاي انرژی مي‌گذرد. هرچند 72 ساعت اولیه (از یکشنبه تا دیشب)، دوره زمانی مناسبی برای ارزیابی رفتار مصرفی رانندگان برای خرید بنزین نیست، اما در همین دوره آنها رفتار متفاوتی را برای مصرف بنزین از خود نشان داده‌اند. کسانی که در حوزه دولت و بخش خصوصی فعالیت مي‌کنند سه پیش‌بینی متفاوت از ميزان مصرف بنزین در آینده ارائه مي‌کنند.

گزارش‌هاي منابع مختلف خبری حاکی است که برخی در همین ایام، از ذخیره بنزین درون کارت‌هاي سوخت خود همچنان استفاده کرده و بنزین سهمیه‌ای 100 تومانی را مصرف کرده‌اند؛ برخی منتظر واریز 110 لیتر بنزین در شب یلدا یعنی دیشب بودند و 10 درصد رانندگان در روز یکشنبه و دوشنبه، بنزین نوبرانه زمستانی 700 تومانی را دشت کردند.

به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، همه این رفتارهای مصرفی، همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، سبب شد که مصرف بنزین در دو روز یکشنبه و دوشنبه 10 میلیون لیتر نسبت به روز اول هفته یعنی 27 آذر ماه کاهش داشته باشد.

کاهش 18 درصدی مصرف بنزین
بر اساس این گزارش، در نخستین روز از هفته جاری (شنبه 27 آذر ماه) یعنی قبل از اعلام قیمت‌هاي جدید برای بنزین، 63 میلیون و 900 هزار لیتر بنزین در کشور مصرف شد. این در حالی است که این میزان همزمان با اعلام خبر افزایش قیمت بنزین در روز يكشنبه، حدود 10 میلیون و 600 هزار لیتر کاهش یافت؛ یعنی مصرف بنزین به 53 میلیون و 300 هزار لیتر رسید. روند کاهش مصرف در روز دوشنبه (29 آذر ماه) نیز ادامه داشت؛ به طوری که بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌هاي نفتی ایران، در این روز نیز همانند روز یکشنبه حدود 53 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

دست‌اندرکاران سیستم توزیع و فروش بنزین دلایل متعددی را برای کاهش مصرف بنزین بیان مي‌کنند. اگر چه در وهله اول عنوان مي‌شود که تعیین قیمت‌هاي جدید برای بنزین، یعنی 400 تومان برای بنزین سهمیه‌ای و 700 تومان برای بنزین آزاد، دلیل اصلی کاهش مصرف است، اما عوامل دیگری همچون رفتار محتاطانه رانندگان در این روند کاهشی بی‌تاثیر نبوده است.

منتظران بنزین حمایتی
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌هاي نفتی ایران در این رابطه در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» مي‌گوید: «با توجه به اینکه دولت برای دی‌ماه 50 لیتر بنزین حمایتی با قیمت لیتری 100 تومان را در نظر گرفته است، برخی از رانندگان با اصلاح قیمت‌ها، منتظر واریز این میزان سهمیه جدید هستند. بنابراین این موضوع، يکی از عواملی است که مصرف بنزین را طی سه روز گذشته کاهش داده است.»
«محمد ناصری» در پاسخ به این سوال که کاهش مصرف بنزین تا چه زمانی ادامه مي‌یابد؟ پاسخ داد: «اصولا در ماه اول تغییر نرخ بنزین، روند مصرف نیز کاهش مي‌یابد. این موضوع در سال‌های گذشته نیز که نرخ بنزین تغییرات قیمتی داشته، تکرار شده است. بنابراین روند مصرفی مردم معمولا از ماه دوم مشخص خواهد شد.»

همچنين مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتی، «فريد عامري» در گفت‌وگو با «فارس» نيز در مورد روند مصرف بنزین اظهار كرد: «هنوز آمار قطعي كاهش مصرف حامل‌هاي انرژي محاسبه نشده است و نمي‌توان رقم دقيقي در اين باره داد.»وي افزود: «حداقل بايد 10 روز از اجراي اين طرح بگذرد تا نتيجه مصرف به طور دقيق مشخص و وضعيت روند عادي خود را پيدا كند.»مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي تصريح كرد: «اعتقاد دارم با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها مصرف بنزين به ميزان 10 درصد كاهش داشته باشد كه البته اين ميزان كاهش براي يك دوره 6 ماهه است، زيرا توليد خودرو ادامه دارد و ميزان مصرف بنزين بعد از يك شوك كاهشي ممكن است مجددا افزايش يابد و ورود خودرو‌هاي جديد اجازه نمي‌دهد كه مصرف تا حد زيادي كاهش داشته باشد.»

«عامري» خاطرنشان كرد: «كاهش مصرف در نفت گاز ملموس تر از بنزين خواهد بود و علت اين است كه اكنون قيمت اين حامل انرژي منطقي است و به قيمت واقعي بسيار نزديك است، بنابراين مصرف كنندگان با مديريت بيشتر اين سوخت مي توانند ميزان مصرف را تا حد چشمگيري كاهش دهند.»

آنها که بنزین 700 تومانی زدند
اما رییس اتحادیه جایگاه‌داران به دلایل دیگری در این باره اشاره مي‌کند. وی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در مورد رفتار مصرف بنزین رانندگان در سه روز گذشته مي‌گوید: «از روز اول اعلام قیمت‌هاي جدید برای بنزین، تنها 10 درصد از رانندگان برای بنزین بهای 700 تومانی پرداخت کردند.»«ناصر رییسی فرد» افزود: «از آنجایی که هنوز عده‌ای از رانندگان سهمیه درون کارت‌هاي خود را حفظ کرده‌اند، در چند روز گذشته بیشترین فروش بنزین با قیمت 100 تومانی بوده است.»به گفته وی با توجه به شارژ مجدد کارت‌هاي هوشمند سوخت و اختصاص سهمیه حمایتی با قیمت 100 تومان، آمار فروش بنزین با این نرخ باز هم بالا مي‌رود.

پیش‌بینی‌ها از کاهش مصرف
رییس اتحادیه جایگاه‌داران در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از روند مصرف بنزین با اعلام قیمت‌هاي جدید چیست؟ پیش‌بینی مي‌کند: «از آنجایی که برای بنزین آزاد قیمت 700 تومان در نظر گرفته شده، مصرف بنزین به‌طور قطع کاهش مي‌یابد.» به گزارش خبرنگار ما، در شب یلدا (شب گذشته) همزمان با آغاز فصل زمستان، 110 لیتر در کارت‌هاي سوخت خودروهای شخصی شارژ شود که از این میزان 60 لیتر بنزین سهمیه‌ای (با قیمت 400 تومان) و 50 لیتر تحت عنوان بنزین حمایتی (با قیمت 100 تومان) بود.

حال در شرایطی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و اتحادیه جایگاه‌داران بنزین، تحلیل یکسانی از تاثیر افزایش قیمت بنزین بر کاهش مصرف این فرآورده ارائه مي‌کنند كه در خصوص رفتار مصرفی رانندگان تا ماه بهمن یعنی پایان سهمیه حمایتی و اولین سهمیه بنزین نیمه یارانه‌اي (400 تومانی) همچنین اسفندماه که مصرف بنزین به زمان اوج مصرف نزدیک مي‌شود، یعنی مقطعی که رانندگان از بنزین 700 تومانی هم استفاده مي‌کنند، نمی‌توان تحلیل دقیقی از رفتار مصرفی ارائه کرد. فعلا باید یکی دو ماهی صبر کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: