کد خبر: ۳۱۳۳۰
۰۱ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۱۸
0
دفتر مهندسي تلاش نموده تا از مسدود شدن برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني توسط دولت‌هاي دشمن جلوگيري كند. در اوايل ماه مي 2009، دولت ايران با هدف سانسور اخباري كه در مورد انتخابات آتي رياست‌جمهوري در 12 ژوئن وارد كشور مي‌شدند، تلاش براي مسدود نمودن كانال‌هاي ماهواره‌اي را افزايش داد. دولت ايران امواجي را كه از ماهواره‌ها به گيرنده‌هاي خانگي ارسال مي‌شدند مسدود كرده و همچنين در يك اقدام غيرقانوني برنامه‌اي براي مسدود كردن ارسال امواج از سطح زمين به ماهواره‌ها را آغاز نمود.
دفتر خدمات مهندسي و فني هيئت مديران خبررساني آمريكا به منظور مخابره اخبار و حوادث انتخابات سال گذشته در ايران، روزانه 8 ميليون ايميل به مخاطبان خود در ايران ارسال مي‌كرد.

به گزارش فارس، شوراي دولتي پخش برنامه‌هاي راديو و تلويزيون آمريكا (BBG) كه ديپلماسي رسانه‌اي دولت آمريكا را طراحي مي‌كند، در بودجه مالي سال 2011 خود به كنگره مبلغ 768 ميليون و 778 هزار دلار درخواست كرده است.

فصل سوم اين گزارش به عمليات‌هاي خبررساني بين‌المللي آمريكا اختصاص دارد كه به تشريح مباحث مربوط به هدايت اين سازمان، صداي آمريكا، دفتر خبررساني كوبا، خدمات مهندسي و فني، و مديريت و پشتيباني اداره خبر رساني بين‌المللي (بي‌بي‌جي) پرداخته است.

خبرگزاري فارس به منظور آگاهي بخشي به مخاطبان خود متن كامل اين گزارش را در چند قسمت منتشر مي‌كند، آنچه در پي مي‌آيد بخش‌هاي ديگري از فصل سوم اين گزارش است كه به خدمات مهندسي و فني بي‌بي‌جي اختصاص دارد.

** دفتر خدمات مهندسي و فني **

"دفتر خدمات مهندسي و فني " اداره خبررساني بين‌المللي، واقع در واشنگتن، از زيرساخت فني پيچيده و گسترده هيأت مديران خبررساني كه براي توليد و پخش محصولات رسانه‌اي هيأت مديران خبررساني ضروري است، پشتيباني مي‌كند. تخصص فني دفتر مهندسي، هيأت مديران خبررساني را قادر ساخته مأموريت خود در ترويج آزادي و دموكراسي و افزايش تفاهم متقابل از طريق ارتباطات چندرسانه‌اي با مخاطبين خارجي را انجام دهد.

وظايف دفتر مهندسي عبارتند از: ارائه پشتيباني براي توليد فني، تحليل پلت‌فرم‌هاي پخش خبر در سراسر جهان، و استفاده از تكنولوژي‌هاي جديد براي تسهيل كنش متقابل بين خبررسان‌هاي هيأت مديران خبررساني و مخاطبين آنها در سراسر جهان.

دفتر مهندسي ابزار ضد سانسور را نيز به منظور مبارزه با انسداد سيگنال‌ برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني توسط ديگر دولت‌ها، ارائه مي‌كند. در حاليكه پلت‌فرم‌هاي سنتي انتقال امواج به مانند باند AM، باند FM، و راديويي موج كوتاه هنوز از اهميتي كليدي برخوردار هستند، تلويزيون، شبكه‌هاي ماهواره‌اي، اينترنت و انواع دستگاه‌هاي موبايل طيف گسترده‌اي از امكانات جديد براي انتقال و كنش متقابل ارائه مي‌كنند.

دفتر مهندسي با استفاده از تحقيقات گسترده و جهاني هيأت مديران خبررساني و همچنين همكاري نزديك با خبررسان‌ها مشخص مي‌سازد كه در هر كدام از بازار‌هاي رسانه‌اي كدام پلت‌فرم مي‌تواند بهترين وسيله ارتباطاتي با مخاطبين باشد. توانايي دفتر مهندسي در ارائه خدمات به نهادهاي خبررساني هيأت مديران خبررساني وابسته به يك زيرساخت پيچيده، يكپارچه و به روز است.

دفتر مهندسي از پنج نهاد خبررساني هيأت مديران خبررساني به طرق مختلف پشتيباني مي‌كند. اين پنج نهاد عبارتند از: صداي آمريكا، راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي، راديو آسياي آزاد، شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه (تلويزيون الحرة و راديو سوا) و دفتر خبررساني كوبا (راديو و تلويزيون مارتي).

دفتر مهندسي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني صداي آمريكا، راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي، راديو آسياي آزاد و شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه را از طريق سيستم‌هاي ديجيتالي ماهواره‌اي و ديگر تأسيسات اجاره‌اي به سراسر جهان ارسال مي‌كند تا برنامه‌ها را به فرستنده‌ها و نماينده‌‌ها در آفريقا، آسيا، اروپا، آمريكاي لاتين، خاورميانه و آمريكاي شمالي برساند.

بيش از 1200 فرستنده و شبكه در سراسر جهان برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني هيأت مديران خبررساني را به مخاطبين محلي بازپخش مي‌كنند. سيستم‌هاي تلويزيوني كابلي، گيرنده‌هاي خانگي، و دفاتر ديپلماتيك آمريكا نيز برنامه‌ها را از طريق كانال‌هاي انتقال هيأت مديران خبررساني دريافت مي‌كنند. علاوه بر اين، دفتر مهندسي بخش‌هايي از شبكه فني راديو و تلويزيون مارتي را پشتيباني مي‌كند، و از طريق "شبكه تلويزيوني سفارت آمريكا " سيگنال‌هاي تلويزيوني وزارت امور خارجه آمريكا را به سفارتخانه‌هاي مستقر در سراسر جهان ارسال مي‌كند.

رويدادهاي مهم و دستاوردهاي سال مالي 2009 و سال مالي 2010

هيأت مديران خبررساني به طور مداوم كارآيي تكنولوژي‌ها و منابع فرستنده را بررسي كرده و تغييرات لازم را به منظور ارائه خدمات بهتر به مخاطبين داراي اولويت، تطبيق با ترجيحات رسانه‌اي در حال ظهور مخاطبين، و برآورده ساختن الزامات جديد برنامه‌سازي، انجام مي‌دهد.

پلت‌فرم‌هاي پخش

دفتر مهندسي در تمام مراحل توليد و پخش تا كنش متقابل با مخاطبان، به طور مداوم درصدد دستيابي به آخرين تكنولوژي‌ها و پلت‌فرم‌هاي پخش است تا توليدات خبري هيأت مديران خبررساني را در كشورهاي خارجي پخش نمايد.

هيأت مديران خبررساني بايد به منظور ارائه برنامه‌ها به مخاطبين در سراسر جهان از طريق ابزار و فرمت‌هاي متعدد، مجموعه‌اي آميخته از تكنولوژي‌ها و رسانه‌هاي جديد و سنتي را مديريت كند. دستگاه‌هاي انتقال دو طرفه به مانند تلفن‌هاي همراه، كامپيوترهاي شخصي،‌ دستگاههاي پخش چندرسانه‌اي به پلت‌فرم‌هاي انتقال يك طرفه راديويي و تلويزيوني افزوده شده‌اند و بدين ترتيب مخاطبين هيأت مديران خبررساني را قادر ساخته‌اند كه هم اخبار را دريافت كنند و هم با خبررسان‌ها كنش متقابل داشته باشند.

شبكه‌هاي اجتماعي آنلاين به مانند تيوتر، ‌فيس‌بوك و يوتيوب ابزاري جديد براي درگير شدن در امور، برقراري ارتباط، و نيز گسترده كردن نقطه نظرات ارائه مي‌كنند. ارسال پيامك كه از تماس‌هاي تلفني بسيار باصرفه‌تر است به گيرنده‌ها امكان مي‌دهد متون برگزيده را دريافت كنند. برقراري پيوند بين وب‌سايت‌هاي مختلف اين امكان را به آنها مي‌دهد كه به اخبار و مطالب يكديگر پيوند دهند. دفتر مهندسي بايد اطمينان حاصل كند كه توليدات هيأت مديران خبررساني از اين خدمات ارتباطاتي و ديگر پيشرفت‌هاي فني در حال ظهور، نهايت استفاده را مي‌برند.

پشتيباني از توليد

دفتر مهندسي در يك سال گذشته با ارائه ابزار فني لازم براي توليد و مونتاژ برنامه‌ها به صداي آمريكا و ديگر نهادهاي خبري ياري رسانده است. يك سيستم جديد يكپارچه خبررسان‌هاي صداي آمريكا را قادر ساخته امور ويرايش، پخش، و آرشيو مطالب را به صورت ديجيتال و در يك شبكه مركزي انجام دهند.

دفتر مهندسي در تابستان سال مالي 2009، سيستم ويدئويي "نيوزفلو " تلويزيون صداي آمريكا را با سيستم "دات‌پلاس " جايگزين نمود. اين سيستم جديد تمام جريان كاري توليد اخبار را به صورت جامع و هماهنگ مديريت نموده و به گزارشگران صداي آمريكا اجازه مي‌دهد ويدئو‌ها را به صورت ديجيتالي جستجو، محل‌يابي و انتقال دهند.

به منظور كمك به خبررسان‌ها براي تبديل سيستم‌شان به "دالت‌پلاس "، دفتر مهندسي و صداي آمريكا همكار نزديكي را با يكديگر آغاز نمودند تا به بيش از 800 كاربر در سرويس‌هاي زبان‌هاي خارجي در مورد مديريت دارايي‌هاي ويدئويي آموزش‌هايي همه‌جانبه ارائه نمايند.

دفتر مهندسي در حال پياده‌سازي برنامه پخش ويدئويي "دالت‌پلاس " است، اين امر سرويس‌هاي زبان‌هاي خارجي را قادر خواهد ساخت تا از مرحله توليد ويدئويي تا مرحله پخش را در يك فضاي كاملا ديجيتالي انجام دهند. هم‌اكنون پنج سرويس كليدي زبان‌هاي خارجي از اين سيستم استفاده مي‌كنند. دفتر مهندسي قابليت‌هاي ذخيره‌سازي ويدئويي سازمان را نيز بهبود بخشيده است.

علاوه بر اين، دفتر مهندسي به صداي آمريكا در تغيير سيستم كنوني مديريت محتواي وب‌سايت اين سازمان و تبديل آن به "كليك‌ابيليتي " ياري مي‌رساند. "كليك‌ابيليتي " نوعي نرم‌افزار براي مديريت محتواي وب‌سايت‌ها است. اين ابزار كاربران غيرفني را قادر مي‌سازد كه به آساني محتواي وب‌سايت و نيز شبكه‌هاي اجتماعي را توليد، مديريت، منتشر، تحليل و اصلاح كنند.

"كليك‌ابيليتي " زمان لازم براي توليد صفحات وب‌ را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد و خصوصيات زيادي ارائه مي‌كند كه باعث جذابيت وب‌سايت در نظر بينندگان مي‌شود. تا اواسط سال 2009، سه سرويس زبان‌هاي خارجي صداي آمريكا وارد اين سيستم جديد شده بودند.
دفتر مهندسي همچنين از شبكه‌هاي ماهواره‌اي، سرويس‌هاي امواج زمين به هوا ، و اينترنت براي پشتيباني از توليدات استديو‌هاي تلويزيوني شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه و اخبار زنده صداي آمريكا، استفاده مي‌كند.

توزيع اخبار و اطلاعات

دفتر مهندسي از پلت‌فرم‌هاي مختلف پخش استفاده مي‌كند تا از فرصت‌هاي جديد براي دريافت برنامه‌ها و كنش متقابل و نيز مبارزه با سانسور، استفاده كرده و اخبار و اطلاعات را در سطح جهان توزيع نمايد. حامل‌هاي توزيع برنامه‌ دفتر مهندسي عبارتند از يك شبكه ماهواره‌اي راه دور، قابليت‌هاي اينترنتي، فرستنده‌هايي در سراسر جهان، دستگاه‌هاي موبايل، و تلاش‌هاي انجام گرفته در جهت مبارزه با سانسور. همه اشكال رسانه‌اي هيأت مديران خبررساني در سال گذشته با سانسور مواجه بوده‌اند.
برخي كشورها خبررساني مستقيم را مسدود نموده‌اند، برخي پخش محلي از طريق وابسته‌‌ها را محدود يا ممنوع كرده‌اند و يا وب‌سايت‌هاي اينترنتي هيأت مديران خبررساني را مسدود كرده‌اند. دفتر مهندسي تمهيدات فني خلاقانه‌اي اتخاذ كرده تا بر اين موانع فايق آمده و برنامه‌ها را به صورت كارآمدي توزيع نمايد.

شبكه ماهواره‌اي

دفتر مهندسي شبكه پيچيده‌اي از پخش ماهواه‌اي را مستقر و مديريت مي‌كند تا برنامه‌هاي ويدئويي و راديويي هيأت مديران خبررساني را پخش نمايد. اين شبكه مراكز توليد در واشنگتن، ميامي و پراگ (جمهوري چك) را به ايستگاه‌هاي فرستنده در اقصي‌نقاط جهان و همچنين در برخي بازارها مستقيما به مخاطبين خانگي وصل مي‌نمايد.
هيأت مديران خبررساني سرويس‌هاي انتقال امواج ماهواره‌اي را اجاره كرده و اين سرويس‌ها را مطابق با نيازهاي در حال تغيير خبررساني تنظيم مي‌كند.

دفتر مهندسي با اتكاء به ظرفيت افزوده و تبديل ابزار آنالوگ به ديجيتال، كارآيي مجموع شبكه ماهواره‌اي را بهبود بخشيده. ارسال ديجيتالي برنامه‌ها ظرفيت، انعطاف‌پذيري و صرفه‌جويي بيشتري در مجموع عمليات‌هاي شبكه‌اي پديد مي‌‌آورد. در كنار انحلال برخي ايستگاه‌هاي فرستنده هيأت مديران خبررساني در چند سال گذشته، دفتر مهندسي نيز تأسيسات ماهواره‌اي را به منظور ارائه خدمات بهتر در سطح جهان تقويت كرده است. دفتر مهندسي از فيبرهاي نوري نيز در جاهايي كه صرفه اقتصادي دارند براي انتقال برنامه‌ها و به منزله مكملي براي شبكه‌ ماهواري استفاده مي‌كند.

"مركز كنترل شبكه " (NCC) دفتر مهندسي - مركز 24 ساعته عمليات‌ها و همچنين محل مركزي پخش براي تمام سيستم‌هاي فرستنده هيأت مديران خبررساني - جريان سيگنال‌هاي الكترونيكي از خبررسان‌هاي مختلف به مخاطبين را همانگ مي‌سازد.

 "مركز كنترل شبكه " زمانبندي و سوئيسچينگ بيش از 500 مدار ماهواره‌اي و فيبري را كه برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني را حمل مي‌كنند، بر عهده دارد. علاوه بر اين، مركز كنترل شبكه معمولا كدگذارهايي كه براي پخش اينترنتي بيش از 70000 ساعت برنامه زنده و 24000 ساعت برنامه عندالمطالبه روزانه به كار مي‌روند، را مديريت مي‌كند.

دفتر مهندسي تلاش نموده تا از مسدود شدن برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني توسط دولت‌هاي دشمن جلوگيري كند. در اوايل ماه مي 2009، دولت ايران با هدف سانسور اخباري كه در مورد انتخابات آتي رياست‌جمهوري در 12 ژوئن وارد كشور مي‌شدند، تلاش براي مسدود نمودن كانال‌هاي ماهواره‌اي را افزايش داد. دولت ايران امواجي را كه از ماهواره‌ها به گيرنده‌هاي خانگي ارسال مي‌شدند مسدود كرده و همچنين در يك اقدام غيرقانوني برنامه‌اي براي مسدود كردن ارسال امواج از سطح زمين به ماهواره‌ها را آغاز نمود.

دفتر مهندسي با اختصاص فركانس‌هاي اضافي در ديگر ماهواره‌ها مبارزه‌اي موفقيت‌آميز با پارازيت‌افكني دولت ايران آغاز كرد. اين تلاش‌ها به شبكه خبر فارسي صداي آمريكا اجازه داد تا برنامه‌هاي خود را از شش ماهواره و در هفت كانال متفاوت پخش نمايد. دفتر مهندسي در واكنش به اقدام دولت آذربايجان در تعطيل كردن پخش برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني توسط نمايندگي‌ها، سريعا يك كانال مشترك پخش براي صداي آمريكا و راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي در ماهواره "تورك‌ست " راه‌اندازي نمود.

در سال مالي 2009، دفتر مهندسي يك پروژه دو ساله اتصال جهاني براي برنامه زنده اليوم شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه، را با موفقيت به انجام رساند. در اين برنامه از طريق پيوندهاي متقابل ويدئويي و كامپيوتري، استديو‌هاي مستقر در قاهره، بيروت، بيت‌المقدس و دوبي به استديو‌هاي شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه در ويرجينيا متصل شدند. دفتر مهندسي تجهيزات ماهواره‌اي ايستگاه فرستنده تعطيل شده در مراكش و همچنين يكي از ايستگاه‌ها در گرين‌ويلي، كاليفرنيا را مورد استفاده مجدد قرار داد و بدين ترتيب در هزينه‌هاي استقرار يك تكنولوژي فرستنده جديد براي فرمت MPEG4 صرفه‌جويي كرد. اين امر باعث كاهش هزينه‌هاي عمليات‌هاي ماهواره‌اي شبكه‌هاي خبررساني خاورميانه شد.

دفتر مهندسي به منظور ايجاد يك شبكه پخش ماهواره‌اي منسجم در سال 2009 نيز دو سيستم ماهواره‌اي مستقر در ساختمان مركزي سابق راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي و نيز در تأسيسات تعطيل شده آلمان را به محل جديد راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي در پراگ منتقل نمود. دفتر مهندسي در حين انتقال قادر بود كه اخبار راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي را در بقيه شبكه پخش جهاني توزيع نمايد. در واشنگتن دفتر مهندسي 30 قطعه از تأسيسات ارتباطات راه دور، 4 آنتن متوسط و بزرگ و چندين آنتن فرستنده موج متوسط را از سقف ساختمان "پاتريك هنري " برداشت. دفتر مهندسي، سوئيچ قديمي تلفن در ساختمان‌هاي كوهن و سويتزر را نيز با يك سوئيچ جديد كه داراي 900 تلفن فرعي براي دفاتر هيأت مديران خبررساني است جايگزين نمود. دفتر مهندسي تمام اين كارها را بدون ايجاد مزاحمت در فرايند پخش برنامه‌ها و يا محيط‌هاي كاري انجام داد.

حضور در اينترنت

در سال مالي 2009، دفتر مهندسي طراحي، كاربري، و قابليت‌هاي كنش متقابل صفحات وب صداي آمريكا را بهينه‌سازي نمود تا اطمينان حاصل شود سرويس‌هاي زبان‌هاي خارجي آمريكا حضور فعالي در اينترنت دارند. صداي آمريكا در سپتامبر 2008، يك وب‌سايت پرطرفدار (USAVotes2008.com) را‌ه‌اندازي نمود كه به انتخابات رياست‌جمهوري و مراسم تحليف اختصاص داشت.

صداي آمريكا از طريق اين وب‌سايت اولين فايل‌هاي ويدئويي با كيفيت بالا (HD) را ارائه نمود. در تابستان 2009، صداي آمريكا شروع به استفاده از نرم‌افزار مديريت محتواي وب براي بهبود نحوه ارائه صفحات وب در سرويس‌هاي اسپانيولي، اردو و روسي نمود. اين رهيافت باعث انعطاف‌پذيري بيشتر سرويس‌هاي زبان‌هاي خارجي مي‌گردد، گزينه‌هاي نمايش رسانه‌اي را افزايش مي‌دهد و توانايي كارمندان غيرفني براي طراحي و بروزرساني صفحات وب و نيز برقرار كنش متقابل با مخاطبين‌شان را افزايش مي‌دهد.
دفتر مهندسي در راستاي اهداف هيأت مديران خبررساني در ارائه دسترسي آسان به توليدات اين سازمان، به پخش اينترنتي توليدات ادامه مي‌دهد. دفتر مهندسي در سال 2009، اقداماتي آغاز نمود تا سرويس‌هاي اينترنتي را هم‌راستا با برنامه امنيت فضاي مجازي و در جهت استقرار برنامه "ارتباط اينترنتي ايمن " (TIC) دولت آمريكا آماده سازد.

برنامه ضدسانسور اينترنتي

دفتر مهندسي در سال 2009، به ارائه ابزارهايي براي تسهيل دسترسي به اينترنت بدون سانسور ادامه داد. در برنامه ضدسانسور اينترنتي با فعاليت‌هاي دولت‌هايي چون چين و ايران براي مسدود نمودن دسترسي به وب‌سايت‌هاي صداي آمريكا، راديو آسياي آزاد و راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي مقابله مي‌شود.

دولت چين با استفاده از تركيبي متشكل از كنترل‌هاي فني، قانون‌گذاري و تجسس، روش‌هاي پيچيده خود در محدودسازي دسترسي به اينترنت را گسترش مي‌دهد. ايران سر و صداي زيادي در مورد ابزار كنترلي خود به راه انداخته و ادعا مي‌كند تقريبا تمام ترافيك اينترنتي ورودي و خروجي كشور را كنترل مي‌كند. دفتر مهندسي در واكنش بدين نوع اقدامات، رهيافت‌ها و تكنيك‌هاي مبارزه با سانسور اينترنتي را اصلاح و بروز رساني مي‌كند.

واحد مهندسي روزانه 8 ميليون خبرنامه الكترونيكي در مورد خلاصه اخبار، دستورالعمل‌هايي براي دور زدن فيلترهاي دولتي و لينك وب‌سايت‌هاي پروكسي، به ايميل كاربران چيني و ايراني ارسال مي‌كند تا آنها بتوانند به وب‌سايت‌هاي صداي آمريكا، راديو آسياي آزاد و راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي و ساير وب‌سايت‌هاي فيلتر شده دسترسي يابند.

پس از انتخابات 2009 در ايران، ترافيك وب‌‌سايت‌هاي معرفي شده صداي آمريكا براي كاربران ايراني بسيار بالا رفت. واحد مهندسي نيز به سرعت پهناي باند اضافي و ظرفيت سرور مورد نياز براي پشتيباني از اين ترافيك بالا را ارائه كرد. در اوج بحران‌هاي انتخاباتي ايران، حجم بازديد وب‌سايت‌هاي شبكه خبر فارسي صداي آمريكا و راديو فردا (راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي) از طريق نرم‌افزارها و پروكسي‌وب‌هاي ضد سانسور روزانه تقريبا بالغ بر 396000 نفر شد.

علاوه بر اين، دفتر مهندسي با ديگر سازمان‌ها نيز همكاري مي‌كند تا نرم‌افزارهاي چند رسانه‌اي ويژه هيأت مديران خبررساني را توليد نمايد. اين نرم‌افزار، پس از دانلود، دسترسي كاربران به وب‌سايت‌هاي فيلتر شده به مانند صداي آمريكا را پنهان مي‌كند. در زمان بحران‌هاي انتخاباتي ايران اين نرم‌افزار بسيار موفق بود و كاربران از آن براي دسترسي به سرورهاي هيأت مديران خبررساني استفاده مي‌كردند.

سايت‌هاي فرستنده امواج

دفتر مهندسي شبكه‌اي جهاني متشكل از 80 سايت فرستنده را مديريت مي‌كند. اين سايت‌ها امواج فركانس بالا (موج كوتاه)، امواج متوسط (AM)، ‌موج FM،‌ و امواج تلويزيوني را منتشر مي‌كنند. دفتر مهندسي همچنين در 23 تأسيسات فرستنده امواج در 14 كشور زمان پخش اجاره كرده است. هيأت مديران خبررساني براي ارزيابي كارايي فني فرستنده‌هاي اينترنتي و راديويي در ايستگاه‌هاي دوردست، از سيستم‌هاي ارزيابي ماهواره‌اي، تلفني و اينترنت-محور استفاده مي‌كند.

دفتر ارزيابي هيأت مديران خبررساني در سراسر جهان، متشكل از 45 ارزياب‌ انساني پاره ‌وقت و سيستم‌هاي ارزيابي راه ‌دور، هر هفته بيش از 50000 مشاهده در مورد برنامه‌هاي پخش شده هيأت مديران خبررساني جمع‌آوري مي‌كند. دفتر مهندسي از اين داده‌ها براي سنجش دريافت و شنيده شدن برنامه‌ها، تطبيق با جدول‌ زمانبندي پخش برنامه‌ها، ارزشيابي قراردادهاي اجاره و جايگزاريي [در ميان برنامه‌هاي شبكه‌هاي وابسته]، ارزيابي تأثير پارازيت‌افكني، و پرهيز از تداخل برنامه‌ها با ديگر خبررسان‌هاي بين‌المللي استفاده مي‌كند.

دفتر مهندسي پس از تعطيل شدن سايت‌هاي فرستنده بررسي‌هاي جامعي انجام مي‌دهد تا تجهيزات اين ايستگاه‌ها را به بهترين نحو در جاي ديگري مورد استفاده قرار دهد. در سال مالي 2009، دفتر مهندسي "ايستگاه فرستنده دلانو " در فيليپين را تعطيل نمود و تجهيزات آنجا را به سايت فرستنده تينانگ ارسال نمود تا در آنجا جايگزين تجهيزات قديمي شوند. دفتر مهندسي مدولاتورهاي ايستگاه تعطيل‌شده مراكش را جايگزين فرستنده‌هاي موج كوتاه در سريلانكا و ايستگاه اودورن در تايلند نمود. دفتر مهندسي يك فرستنده موج كوتاه قوي را از ايستگاه فرستنده تعطيل شده در يونان به تأسيسات ارزو متعلق به تله‌راديوكوم در تاجيكستان فرستاد. در اين كشور هيأت مديران خبررساني از تله‌راديوكوم زمان پخش اجاره نموده است. انتظار مي‌رود در اوايل سال 2010، برنامه بروزرساني قابليت‌هاي فرستنده موج كوتاه اين ايستگاه به پايان برسد.

دفتر مهندسي به منظور پشتيباني از توسعه پخش برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني در موج FM در مناطق پرجمعيت، 72 فرستنده تمام وقت FM به موجودي فرستنده‌هاي خود افزوده است. اين پروژه شامل فرستنده‌هايي براي صداي آمريكا و راديو افغانستان آزاد (راديو اروپاي آزاد/ راديو آزادي) در پنج شهر افغانستان و نيز راديو ديوا (صداي آمريكا) در سه شهر ديگر است. سرويس FM راديو سوا از 39 ايستگاه FM مستقر در فلسطين و ده كشور خاورميانه و آفريقا ارائه مي‌شود. فرستنده FM در نابلوس، فلسطين، فعاليت خود را از مارس 2009 آغاز نمود. فرستنده FM راديو سوا در وادمدني و بندر سودان پس از اخذ مجوز از دولت سودان وارد كار خواهد شد. راديو سوا در نظر دارد در سال مالي 2010 پخش موج FM را در سودان، عمان و سودان آغاز نمايد.

ارائه برنامه در عراق

يكي از مهمترين فعاليت‌هاي دفتر مهندسي ارائه پوشش تلويزيوني و موج FM در عراق است. هم‌اكنون هيأت مديران خبررساني در عراق داراي 13 ايستگاه FM، هر كدام با دو فرستنده است كه يكي به راديو سوا و ديگري به صداي آمريكا و راديو آروپاي آزاد/ راديو آزادي اختصاص دارند. در سال مالي 2009، دفتر مهندسي طرحي براي استقرار يك ايستگاه در شهر بعقوبه ارائه كرد كه انتظار مي‌رود در اواخر سال مالي 2010 وارد فعاليت شود. دفتر مهندسي پس از اخذ مجوزهاي لازم از دولت كويت يك فرستنده FM در اين كشور نصب خواهد كرد تا در سال مالي 2010 برنامه‌هاي راديو فردا را در جنوب عراق پخش نمايد. دفتر مهندسي به پروژه استقرار چهار ايستگاه تلويزيوني زميني و اجاره يك مركز ديگر براي پخش برنامه‌هاي تلويزيون الحرة ادامه مي‌دهد.

پخش برنامه در مناطق مرزي افغانستان- پاكستان

هيأت مديران خبررساني به منظور بهبود پخش برنامه در مناطق پشتو زبان در منطقه مرزي بحران‌زده بين افغانستان و پاكستان يك سيستم موج متوسط 200 كيلوواتي در نزديك يكي از شهرهاي كليدي افغانستان ايجاد مي‌كند. اين تأسيسات حياتي، علي‌رغم وجود چالش‌هاي لجستكي و امنيتي فراوان، نزديك به اتمام بوده و انتظار مي‌رود در اوايل سال 2010 شروع به كار كند.

پخش برنامه در آفريقا

دفتر مهندسي يك استراتژي سه مرحله‌اي براي پخش برنامه در آفريقا ارائه نموده است. استراتژي مذكور عبارت است از: هدف قرار دادن شنونده‌هاي موج FM در بازارهاي بسيار مهم، بازاريابي توليدات تلويزيوني انگليسي زبان در نماينده‌هاي تلويزيوني در بازارهاي كليدي، و پخش اخبار از طريق پلت‌فرم‌هاي ديجيتالي. در سال مالي 2009، دفتر مهندسي پروژه "صداي آمريكا اكسپرس " را براي تسهيل پخش صدا و متن در ايستگاه‌هاي وابسته در آفريقا، به طور موفقيت‌آميزي عملياتي نمود. دفتر مهندسي در حال توسعه اين توانمندي در ديگر نقاط قاره آفريقا است. بكارگيري يك سيستم توليد ويدئويي جديد در صداي آمريكا جريان كاري ديجيتالي را شايع نموده و خبررسان‌ها را قادر خواهد ساخت كه محتواي ويدئويي/ صوتي را به راحتي توليد نموده و براي پخش از طريق اينترنت و يا دستگاه‌هاي موبايل بي‌سيم آماده نمايد. دفتر مهندسي زيرساخت‌ها و نرم‌افزارهاي لازم براي پشتيباني از پخش برنامه‌ها در بازارهاي آفريقايي در سال‌هاي آتي را آماده مي‌نمايد. برنامه‌هاي مذكور از طريق تلويزيون، سرويس پيام كوتاه تلفن‌هاي همراه و اينترنت پخش خواهند شد.

دفتر مهندسي به پشتيباني فني از يك نماينده FM در موگاديشو، ‌سودان ادامه مي‌دهد. در سال مالي 2009،‌ دفتر مهندسي همكاري نزديكي با دفتر بازاريابي اداره خبررساني بين‌المللي آغاز نمود تا پروژه‌هاي FM را در موگاشيدو و هارگسيا در منطقه سومالي‌لند كشور پياده سازد. پخش موج FM از هارگسيا از اواخر سال مالي 2009 آغاز شد و انتظار مي‌رود پخش تمام وقت برنامه‌ها از تأسيسات موگاديشو نيز از اواسط سال مالي 2010 آغاز گردد. علاوه بر اين، دفتر مهندسي به پشتيباني از تقسيم زمان پخش بين راديو سوا و سرويس سومالي صداي آمريكا از فرستنده موج متوسط مستقر در جيبوتي ادامه مي‌دهد.
دفتر مهندسي در حال پياده‌سازي يك پروژه راديويي تلفني در جنوب قاره آفريقا است كه به مخاطبين زيمبابوه‌اي امكان مي‌دهد از طريق برقراري تماس تلفني با موبايل‌هايشان به اخبار راديو گوش دهند. دفتر مهندسي اين سيستم را مطابق با نيازهاي صداي آمريكا تعبيه نموده. هم‌اكنون مذاكراتي با شركت‌هاي خدمات تلفني در زيمبابوه براي ميزياني اين سرويس در حال انجام هستند.

پخش برنامه براي كره شمالي

دفتر مهندسي به پخش برنامه‌هاي صداي آمريكا و راديو آسياي آزاد براي كره شمالي ادامه مي‌دهد. هيأت مديران خبررساني پس از اجاره زمان از ايستگاه موج كوتاه در شرق مغولستان در مارس 2008، شروع به پخش برنامه از يك فرستنده موج متوسط اجاره‌اي در كره جنوبي در ژانويه 2009 نمود. دفتر مهندسي در ژانويه 2010 به تعداد فرستنده‌هاي اجاره‌اي خود افزود تا ارائه سرويس موج كوتاه به كره شمالي را بهبود بخشد.

زيرساخت

دفتر مهندسي بر زيرساخت‌هاي فيزيكي و مجازي كه فعاليت‌هاي انتقال برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني در دفتر مركزي در واشنگتن و يا ساير تأسيسات در اقصي‌نقاط جهان بر اساس آنها انجام مي‌گيرند، نظارت مي‌كند. شبكه سازمان به كامپيوتر‌هاي روميزي در واشنگتن امكان مي‌دهند كه هم به صورت درون‌سازماني و هم با ديگر كامپيوتر‌ها در ديگر بخش‌هاي جهان ارتباط برقرار كنند. تكنولوژي اطلاعات، امنيت مجازي، ارتباطات راه دور، مديريت تأسيسات، و همچنين تداوم پخش برنامه‌هاي هيأت مديران خبررساني از مسؤوليت‌هاي مهم دفتر مهندسي محسوب مي‌شوند.

تكنولوژي اطلاعات

دفتر مهندسي به ارائه تخصص‌هاي فني و همچنين پشتيباني عملياتي از 2700 كامپيوتر روميزي سازمان در مركز اصلي هيأت مديران خبررساني و همچنين جاهاي ديگر ادامه مي‌دهد.

سرورهاي سازمان كه توسط دفتر مهندسي مديريت مي‌شوند، پردازش و كنترل مركزي فعاليت‌‌هاي نرم‌افزاري را بر عهده دارند.
دفتر مهندسي علاوه بر پشتيباني فني از فرمت‌هاي جديد و نوآورانه پخش به مانند پادكست‌ها، پيامك، "چت‌هاي آنلاين " و ديگر فعاليت‌هاي چند رسانه‌اي، سيستم انتشار وب و سرويس‌هاي ميزباني وب براي وب‌سايت‌هاي چندرسانه‌اي تمام سرويس‌هاي زبان‌هاي خارجي صداي آمريكا را انجام مي‌دهد. دفتر مهندسي علاوه بر اين برنامه‌هاي جديدي را نيز مديريت مي‌كند كه به كاربران در كشورهاي دچار سانسور اينترني امكان مي‌دهند به توليدات هيأت مديران خبررساني و وب‌سايت‌هاي آن دسترسي يابند.

دفتر مهندسي در حال كسب آمادگي براي انتقال به سرورهاي مجازي است. اين امر باعث ساده‌تر شدن كاركردهاي سيستم و مديريت كارآمدتر سيستم‌هاي سرور فايل‌هاي كامپيوتري مي‌شود. سيستم ويدئويي "دالت‌پلاس "، كه در چندين سرويس زبان‌هاي خارجي به كار گرفته شده، اين سرويس‌ها را قادر مي‌سازد تمام مراحل توليد و پخش برنامه‌هاي ويدئويي را در يك محيط كاملا ديحيتالي انجام دهند. دفتر مهندسي تمام تلاش خود را انجام مي‌دهد تا زيرساخت فني را در راستاي دستيابي به اهداف سازمان تنظيم كند - از اطمينان از ايمن بودن ايميل‌ها و ديگر فايل‌هاي خودكار سازمان گرفته تا پشتيباني از تكنولوژي‌هاي كامپيوتر محوري كه آخرين امكانات توليد برنامه‌هاي ويدئويي و صوتي ديجيتالي را ارائه مي‌كنند.

امنيت مجازي

دفتر مهندسي چندين لايه امنيت مجازي براي سيستم‌هاي كامپيوتري و زيرساخت‌هاي تكنولوژي اطلاعات هيأت مديران خبررساني فراهم آورده است. اين امر باعث حفاظت از داده‌ها شده و همچنين ميزان حوادث امنيتي را در مقايسه با ديگر سازمان‌هاي دولتي كاهش داده است. دفتر مهندسي در برنامه‌اي به منظور يافتن روش‌هايي بهتر براي حفاظت از شبكه‌ها، پايگاه‌هاي داده و كامپيوتر‌هاي روميزي از حملات مخرب، ساختار و طبقه‌بندي سيستم‌هاي اطلاعاتي خود را مطابق سطوح ريسك تنظيم نمود و نيز به توسعه برنامه‌هاي امنيتي و تشخيص و معرفي سيستم‌هاي با ريسك بالا ادامه داد.

تأسيسات

دفتر مهندسي به منظور تداوم كيفيت بالاي فعاليت‌هاي فيزيكي مركز اصلي هيأت مديران خبررساني در واشنگتن به پشتيباني تأسيساتي و ساختماني اين مركز ادامه مي‌دهد. نيازهاي تأسيساتي و ساختماني مركز عبارتند از: توليد انرژي، تدارك نيروي الكتريكي، نوسازي دفاتر، نقاشي، روشنايي، ذخيره‌سازي و انبار گرداني. دفتر مهندسي در سال مالي 2009 بر مسائل بهداشتي و ايمني ساختمان و نيز مديريت دارايي‌ها در واشنگتن و خارج متمركز بود. اين فعاليت‌هاي پشت صحنه، كارآيي عمليات‌هاي خبررساني را افزايش داده و كاركنان هيأت مديران خبررساني را قادر ساخته وظايف خود را به نحو احسن انجام دهند.

تداوم عمليات‌ها (COOP)

دفتر مهندسي مديريت برنامه‌هاي بازسازي بلايا در هيأت مديران خبررساني را بر عهده دارد. اين امر سازمان را قادر مي‌سازد كه وظايف خبررساني اصلي را در هنگام بروز خرابي‌هاي بزرگ شبكه‌اي در مجموعه اصلي ارتباطات راه دور و توليد در واشنگتن، ادامه دهد. در صورت اعلان وضعيت اضطراري فدرال، تجهيزات راديويي انبار شده در تأسيسات "واحد تداوم عمليات‌ها " در "سازمان مديريت اضطراري فدرال " (FEMA) سريعا به صورت پنج استديو درآورده مي‌شوند.

در اين صورت و تا زمان رسيدن خبررسان‌هاي محلي به تأسيسات واحد تداوم عمليات‌ها،‌ اداره لندن هيأت مديران خبررساني وظيفه پخش برنامه‌ها را بر عهده خواهد گرفت. استديو‌هاي برپا شده مي‌توانند به ده زبان داراي بالاترين اولويت در صداي آمريكا خبررساني نمايند اما فقط در صورت اعلان وضعيت اضطراري فدرال وارد چرخه مي‌شوند.

دفتر مهندسي به منظور ارائه قابليت‌هاي پخش اضافي براي مقاصد آموزشي و يا ديگر وضعيت‌هاي اضطراري در سال 2008 شروع به ساخت تأسيساتي در سايت "سازمان مديريت اضطراري فدرال " نمود تا به صورت محدود توانايي خبررساني راديويي و تلويزيوني در اين محل برقرار شود. ايجاد فضاي فيزيكي و زيرساخت‌هاي لازم براي استديوي تلويزيوني در سال مالي 2009 پايان يافت. دفتر مهندسي به محض آماده شدن منابع لازم، اين ساختمان تازه تأسيس را به تجهيزات استديويي راديويي و تلويزيوني مجهز خواهد نمود.

اهداف اجرايي در سال مالي 2011

در سال مالي 2011 نشانگر عملكرد "شاخص كارآيي ماهواره‌اي "، كه ميزان توانايي شبكه ماهواره‌اي در دسترسي به خانوارهاي داراي تلويزيون را نشان مي‌دهد، 11.5 بود.

اين شاخص پنج معيار را در نظر مي‌گيرد:
1) پوشش ماهواره در ساعات پخش برنامه‌ها از كانال (Channel-hours)
2) پوشش به آنتن‌هاي كوچك (سه متر يا كمتر)
3) انعطاف‌پذيري بر اساس منطقه زماني به منظور حصول اطمينان از پخش برنامه‌ها در ساعات اوج حضور مخاطب
4) تعداد خانوارهايي كه به برنامه‌ها دسترسي دارند
5) توانايي برنامه‌رساني به ديگر ماهواره‌ها به عنوان بخشي از شبكه.
امتياز شاخص هيأت مديران خبررساني در سال مالي 2009 افزايش زيادي يافت زيرا اين سازمان توانست با افزايش شبكه‌هاي تلويزيوني ماهواره‌اي بر پارازيت افكني دولت ايران فايق آيد. در سال مالي 2011 با افزايش ظرفيت تلويزيون ماهواره‌اي به منظور برآورده ساختن نيازهاي فزاينده، شاخص كارآيي ماهواره‌اي نيز افزايش خواهد يافت.

"شاخص قدرت سيگنال راديويي " براي سال مالي 2011، 2.70 تعيين گرديده است. اين شاخص دسترسي مخاطبين هدف به سيگنال‌هاي راديويي موج متوسط و كوتاه در كشورهاي خارجي را مي‌سنجد. از آنجايي كه مدل پخش هيأت مديران خبررساني از پخش موج كوتاه به موج FM، تلويزيون، اينترنت و دستگاه‌هاي موبايل تغيير يافته است، بنابراين دفتر مهندسي فرستنده‌هاي موج كوتاه و متوسط باقيمانده را به دقت گلچين نموده تا خدمات اين نوع فرستنده‌ها به مخاطبين هدف را تقويت نمايد.

افزايش‌ در برنامه‌هاي سال مالي 2011

ارتقاء عمليات‌ها و توزيع ماهواره‌اي جهاني (4.3 ميليون دلار)

هيأت مديران خبررساني قصد دارد ظرفيت توزيع ماهواره‌اي جهاني خود و نيز قابليت‌هاي "مركز كنترل شبكه " (NCC)، قلب سيستم توزيع ماهواره‌اي جهاني هيأت مديران خبررساني، را تقويت كند. اين امر مي‌تواند تضمين‌كننده ميزان ظرفيت و توانمندي مناسب سيستم توزيع ماهواره‌اي جهاني هيأت مديران خبررساني براي پشتيباني از برنامه‌هاي نهادهاي تابعه هيأت و نيز برآورده ساختن الزامات فزاينده‌ آنها، بالاخص در حوزه فرستنده‌هاي تلويزيوني، باشد.

توسعه FM، و رسانه‌هاي جديد و ديجيتالي (1.3 ميليون دلار)

هيأت مديران خبررساني پيشنهاد مي‌كند فعاليت‌هايي كه به قسمت‌هاي مختلف سازمان اجازه مي‌دهند از دارايي‌هاي ديجيتالي قرار داده شده در پلت‌فرم‌هاي رسانه‌اي متعدد استفاده كنند، ادامه يابد. اين پيشنهاد چهارچوبي براي شبكه‌سازي، ذخيره‌سازي و ديگر قابليت‌هاي لازم در حوزه پهناي باند به منظور پشتيباني از تعداد فزاينده دارايي‌هاي ديجيتالي، ارسال فايل‌هاي ديجيتالي بزرگ، و ديگر انواع در حال گسترش رسانه‌هاي جديد، فراهم مي‌آورد. اين برنامه به هيأت مديران خبررساني اجازه خواهد داد تا شبكه FM را در آفريقا و افغانستان نيز توسعه دهد.

كاهش‌هاي برنامه‌هاي سال مالي 2011


هيأت مديران خبررساني پيشنهاد مي‌كند عمليات‌هاي برخي از سايت‌هاي فرستنده اين سازمان در خارج مجددا سازماندهي گردند. هيأت مديران خبررساني مالكيت اين تأسيسات را حفظ خواهد نمود؛ اما عمليات‌هاي اين سايت‌ها را به صورت اجاره‌اي در اختيار طرف سوم قرار خواهد داد (1.5 ميليون دلار). علاوه بر اين، پيشنهادهاي ارائه شده در مورد حذف خبررساني به برخي زبان‌ها باعث كاهش هزينه‌هاي پخش خواهد شد (0.91 ميليون دلار).

هزينه‌هاي عملياتي و خدمات قراردادي

در درخواست بودجه سال مالي 2011 براي "خدمات فني و مهندسي " شاهد كاهش در هزينه‌هاي عملياتي و مناصب (2.3 ميليون دلار) و نيز كاهش در خدمات قراردادي از طريق بهبود عملكردها (0.8 ميليون دلار) هستيم.

هيأت مديران خبررساني بودجه درخواستي سال مالي 2011 براي "خدمات فني و مهندسي " را 190.7 ميليون دلار اعلام مي‌كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: