پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۳۱۲۹۰۳
۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۶
0
نرخ تورم در عمان و کویت افزایش یافت.

افزایش نرخ تورم در کشورهای عربیپول‌نیوز - نرخ تورم کویت تا پایان دوازده ماه منتهی به ژوئن با ۰.۳ درصد لافزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۱ درصد افزایش یافت. این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون است، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت ها در بخش حمل و نقل (از ۱.۶ درصد در ماه می به ۴.۵ درصد در ماه ژوئن) بوده است و پس از آن بخش آموزش و سلامت هر دو با تورم ۲.۴ درصدی و لباس و پوشاک با تورم ۱.۴ درصدی قرار دارند.


از سوی دیگر تورم در بخش غذا و نوشیدنی از ۱ درصد در ماه می به ۰.۷ درصد در ماه ژوئن و لوازم منزل از ۲.۱ درصد در ماه می به ۲ درصد در ماه ژوئن کاهش پیدا کرده است. بیشترین شاخص وزنی در محاسبه تورم کویت مربوط به مسکن با ۳۳.۲ درصد است.

متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۸۴ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به اوت ۲۰۰۸ با ۱۱.۷ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۸ با منفی ۱.۱۵ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر همسایه جنوبی ایران یعنی عمان نیز افزایش یافته است و نرخ تورم ماه ژوئن در این کشور ۰.۲ درصد اندازه گیری شده است. مهم ترین عامل افزایش تورم در عمان افزایش ۰.۸ درصدی هزینه های حمل و نقل بوده است اما تورم در بخش هایی نظیر رستوران و هتلداری تغییر نکرده است. هم چنین نرخ تورم در بخش های زیادی کماکان منفی باقی مانده است: مسکن منفی ۰.۲ درصد، غذا و نوشیدنی منفی ۰.۲ درصد، لباس و کفش منفی ۰.۷ درصد و ارتباطات منفی ۰.۴ درصد.

متوسط نرخ تورم عمان در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۸ با ۱۴.۵ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۲۰۱۵ با منفی ۰.۵۵ درصد بوده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: نرخ تورم ، کویت ، عمان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌ها
پرطرفدار